Ulkoporeallas

Allasta kotiin

Se olisi kohta ulkoporealtaan hankinta edessä kunhan lumet sulailevat maasta. Kävin venemessuilla ja huomasin,että siellä oli pari myyjää paikalla. Keväällä sitten tehdään päätös ja taidan päätyä kotimaiseen altaaseen. Taidan käydä tehtaalla katsomassa miten nuo valmistetaan kun itse turussa asun niin ovat aika lähellä.
Millaisia käyttökokemuksia ihmisillä on altaista ylipäätänsä??

3

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varaudu pettymykseen

      Tehtaalla? Tulet aikalailla pettymään, jos odotat näkeväsi ulkooreallastehtaan. Siinä altaassa ei paljon suomalaista osaa tai työtä ole.

    • ischgl

      Minulla on ollut vuoden kytössä arctic spa cup 5 hengen allas kahdella pumpulla. KÄytän päivittäin 2-3 h talvella jumailainen elämys. Hyvä paikka nauttia sikarilillinen. Käyttökustannukset arvioin sähkön olsalta n. 400 e. Vedenvaihto 6x vuodessa 1700 l. Tässä yhteydessä suodattimet vaihdetaan joka toinen kerta 2x n 50 e. JOka toinen kerta pesen suodattimet kloriitilla. Veden vaihdossa lisätään myös suolaa n. 6 kg. käytän merisuolaa jossa ei ole lisättynä jodia ja eikä paakkuuntumisenestoaineita hinta n. 2 e /kg löytyy s-ryhmän valikoimasta. Allas on aivan ihana hankinta MUTTA
      Nyt on ohjelmaan tullut vika ja allas ei lämmitä ja vikakoodi paalaa - jälleenmyyjä on 1 km päässä ja ongelmaa on haettu jo 4 viikko josta tokin 2 vkoa hän oli lomalla ja asiaa ratkottiin puhelimen välityksellä. Ilmoitan kun allas on kunnossa ks. päivämäärä

      • luovun

        Allas mukava käytössä mutta meillä pumppu pörisee jatkuvasti. ÄRSYTTÄVÄÄ. normaalia kuulemma tässä altaassa.kannattaa osto tilanteessa kysyä miten usein vettä pyörittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe