Kummassa vika?

verkon vaihto

Minulla on viime syksynä ostettu Wlan reititin valokuituliittymäverkkoon. Silloin oli Elisan valokuituliittymä. Joskus harvoin oli nopeus alhainen. Silloin otin reitittimen töpselin pois ja laitoin uudestaan päälle. Asia korjaantui. Nyt olen muuttanut toiselle paikkakunnalle ja täällä on Soneran valokuituliittymä. Nyt jokin on alkanut temppuilla. Hyvin useasti tulee nettiin mennessäni, että sivua ei voi näyttää. Kuitenkin koneen alapalkissa on näkyvissä, että Air link xxx ja internetyhteys. Tähänkin sitten auttaa kun otan töpselin pois ja laitan takaisin. Aikansa etsii verkkoa tietenkin. Ihmettelen siis, että tämä ominaisuus tuli Soneran verkossa, ei Elisalla ollut kuin nopeuden alenemista ja ilmeisesti silloin oli tehty jotain huoltotöitä. Onko tämä vika nyt Soneran verkossa, reitittimessä vai läppärissä. Kysyn siksi, että reitittimessä on takuu jäljellä ja etten turhaan lähde Soneralta asiaa kysymään.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka "verkon vaihto"
      Minkälainen modeemi sinulla on nyt siellä käytössä? Minkälaista liityntätapaa osoitteesi Valokuitu käyttää: ADSL, VDSL vai ethernet?
      Jos kyseessä on Valokuitu/ADSL -osoite, ja käytössäsi on ADSL-modeemi, niin modeemin arvot suosittelen tarkistamaan: VPI=0 ja VCI=33 (http://bit.ly/WoRPLs).
      Tämän linkin kautta löytyy toimiviksi testatut modeemit ynnä muuta hyödyllistä tietoa :) : http://bit.ly/VTy7ut
      Olisikohan näistä mitään apuja ensi alkuun?


      Lauren@SoneraPartio

      • ei modeemia

        Ethernet on


      • AWdtBd6f
        ei modeemia kirjoitti:

        Ethernet on

        Kokeile ensin asentaa laitteeseen uusi firmware mikäli valmistajalta löytyy. Dd-wrt ja Openwrt ovat joissain tapauksissa parempia kuin valmistajan omat firmwaret.


      • ei modeemia kirjoitti:

        Ethernet on

        Tervehdys vielä ketjuun,
        vieläkö sinulla "verkon vaihto" on ongelmia yhteyden muodostamisessa? Onko tästä ohjeesta hyötyä: http://bit.ly/YhGA50 ? Olethan tarvittaessa yhteydessä meidän vikapalveluumme, jotta saamme yhteyden kuntoon sinulle, p. 0206 90101.

        Hyvää alkanutta viikkoa toivotellen,
        Lauren@SoneraPartio


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3327
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2692
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      211
      2234
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1471
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe