Näin toimivat poliitikkomme eli ovat täysin välinpitämättömiä siitä, tuleeko vähävarainen kansanosamme toimeen.
Onko nostettu työttömyyskorvauksia ja erinäisiä muita etuuksia samassa suhteessa yleisiin elinkustannuksien hintojen nousuihin. Ei ole. Millä tavalla poliitikkomme kuvittelevat kansan tulevan toimeen enää.. Helppo on tehdä päätöksiä kun hinnannousut eivät juurikaan hetkauta päätöksen tekijöitä. Sietääkö kansa- ja kuinka kauan tällaista toimintaa poliitikoiltaan?
Päivitetty 14.2.2013 07:18, julkaistu 13.2.2013 20:38.
Keskon johtaja: Uusi laki nostaa ruuan hintaa roimasti
Ruuan hinta uhkaa nousta jopa kymmenen prosenttia uuden kilpailulain takia. Näin väittää Keskon pääjohtaja Matti Halmesmäki.
S-ryhmän pääjohtaja Kuisma Niemelä ei ole yhtä rohkea johtopäätöksissään, mutta myös hän pitää lakia riskinä kuluttajan kannalta.
Halmesmäen mielestä hallituksen ehdotus heikentää kaupan ostovoimaa, ja siksi hallitus on tekemässä karhunpalvelusta kuluttajille.
Hallituksen tavoite on täysin päinvastainen. Se haluaa estää isojen ja markkinoita hallitsevien ketjujen määräävän markkina-aseman mahdolliset väärinkäytökset.
Eduskunnan talousvaliokunta aloittaa tänään uuden lain käsittelyn kuulemalla kaupan ja kilpailun asiantuntijoita.
Elintarvikkeiden hinta taas nousussa
1
192
Vastaukset
- peltokilpailua
Yhteiskunnalliset etuudet eivät ole nousseet riittävästi suhteessa asuinkustannuksiin.
Yksi monista elintarvikkeiden hinnannousuun vaikuttavista tekijöistä on peltopinta-alan kilpailu energiakasvien sekä elintarvike- ja rehukasvien välillä. Biopolttoaineet ja maatalouskasvit siis kilpailevat, minkä seurauksena globaaleilla elintarvikemarkkinoilla mm. tuottajahinnat ovat nousseet vähän, mutta kuluttajahinnat merkittävästi.
Myös vuosittainen alv:n nousu nostaa kuluttajahintoja, suoramyynnissä myös tuotantopanosten hintojen nousu.
Tuntuu, että hallitus ei tiedä, miitä se on tekemässä. EU kieltää maatiloilta suoramyynnin, minkä esim. monet maitotilat ovat maininneet, kun olisin ostanut muutaman litran. Olen Halmesmäen kanssa samaa mieltä hallituksen ehdotuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1332299Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n622227Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501895EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt661586Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971451- 941427
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1111299Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311190Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 691040
