Oulu

sarana55

on valittu maailman parhaimmaksi talvipyöräily kaupungiksi.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyörätiellä

      Hienoa!

      Siellä on sitten laitettu myös väylien hoito kuntoon. Oulu oli kuuluisa jo 80-luvulla siitä, että siellä pääsi pyöräteitä pitkin suunnilleen joka paikkaan. Niitä on myös kehitetty, ihan omana verkkonaan. Uudet sillat kaupungista Pikisaareen ja edelleen Hietasaareen ovat luoneet loistavan merellisen ympäristön sekä kävelijöille että pyöräilijöille.

      Itse pyöräilin Oulussa aikoja sitten. Silloin talvikunnossapidossa ei ollut hurraamista. Kai nyt on, muuten tuohon palkintoon ei olisi ollut mahdollisuuksia?

    • sarana55

      aikaisin aamulla aurat puhdistaa pyörätiet auki, perässä ajaa kone joka hiekottaa. on upeaa ajella niin yöllä kuin päivällä hyvin hoidettua pyörätietä.

    • Aura hukassa.

      Täällä etelässä taas aikaisin aamulla aurataan autotiet auki ja jalkakäytävät/kevyenliikenteen väylät sitten joskus myöhemmin ... jos ehditään.
      Mikäli kevyenliikenteen väylä on lähellä ajorataa, niin aura-auto työntää lumet kevyenliikeen väylälle, kahlää siinä sitten ja raahaa pyörää mukanasi.
      Se on täällä etelässä sitä "priorisointia".:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe