MacBook Pro kaatuu.

Mitä tehdä

MacBook Pro A1278 kaatuu satunnaisesti. Hiiri ja näppäimistö lopettaa toiminnan. Virtanappi toimii, mutta koska näppäimistö ja hiiri ei toimi, ei sammutusta pysty valitsemaan. Tietokone täytyy sammuttaa pitämällä virtanappia pohjassa.

Mitä koneelle voi tehdä?

13

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitatko listan kaikista ohjelmista joita olet asentanut Macbookkiisi sekä niiden versiot, sekä Mac OS X:n versio niin tutkitaan.

    • Mitä tehdä

      Kyseessä on eläkeläisen kone. Tietääkseni koneeseen ei ole asennettu muuta kuin saunlahden nettitikun sovellus. Saattaa olla office paketti. Korkeintaan pari kk. vanha. Koitan selvittää versiot kunhan saan sen käsiini uudestaan.

      • Takuulla kuntoon

        Vie huoltoon, jos takuu kerran on voimassa. Ei kuullosta softavialta.


      • raK-M

        Linuxfanaatikot ovat niin tottuneita siihen, että softa rikkoo koneen, että luulevat saman pätevän myös Macintosheihin.


      • raK-M kirjoitti:

        Linuxfanaatikot ovat niin tottuneita siihen, että softa rikkoo koneen, että luulevat saman pätevän myös Macintosheihin.

        Kaikilla yleisillä käyttöjärjestelmillä, virhe kernelissä tai kernelin muistiavaruudessa toimivalla softalla, pistää käyttiksen sillä tavalla jumiin että pitää käynnistää virtanapista.

        Mac OS X ei ole mikään poikkeus. Tällähän näitä näkee eniten johtuen epävakaasta alustasta, että kolmannen osapuolen softakehittäjät eivät aina pysy mukana.

        Todennäköinen syy on helposti jossain mokkulan soitto-ohjelmassa, tietoturvaohjelmistossa tai vastaavassa.


    • ei vaan toimii

      Toimiiko kone siis normaalisti uudelleenkäynnistyksen jälkeen? Virtanappula ei ilmeisesti toimi muuta kuin pakkosammutukseen. Jos koneessa on takuu, kannattaa viedä huoltoon. Ja huoltoon se ehkä pitää viedä, vaikkei takuutakaan olisi, vähimmillään muisti tai kiintolevy voi olla viallinen.

    • 1stMacFinn

      Jos täytyis, veikkaisin sitä nettitikun ohjelmaa syylliseksi...

      • Tietoturvaohjelma on toinen vahva veikkaus. Hienosti kaatuu Mac OS X kun on bugi jossain ajurin tavoin toimivassa koodissa.

        Sekin on hyvä selvittää, että onko noita päivitetty milloin viimeeksi. Päivitykset korjaavat monia ongelmia, koska saattaa olla myös niin, että Mac OS X:ssä on jokin vika ja ongelma voi ratketa tämän päivityksellä.

        Tai sitten laitteisto on rikki.


      • pakko elää sen kanss
        M-Kar kirjoitti:

        Tietoturvaohjelma on toinen vahva veikkaus. Hienosti kaatuu Mac OS X kun on bugi jossain ajurin tavoin toimivassa koodissa.

        Sekin on hyvä selvittää, että onko noita päivitetty milloin viimeeksi. Päivitykset korjaavat monia ongelmia, koska saattaa olla myös niin, että Mac OS X:ssä on jokin vika ja ongelma voi ratketa tämän päivityksellä.

        Tai sitten laitteisto on rikki.

        Itselläni on jo toinen iMac joka kaatuilee kernelpaniikkiin, jos käytössä on wlan. Jos kytken sen piuhalla nettiin, niin ei kaatuile koskaan.

        Vika on wlan ajurissa, käyttis on asennettu uudestaan ja kaikki päivityksetkin, samoin konekin vaihtui. Mutta vika pysyy.

        Hopeisessaomenassa on lukuisia vastaavia tapauksia, muttei ratkaisua ongelmaan:

        http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=66&t=187139


    • Muistaakseni nyky iMacissa on WLAN sisäänrakennettuna, eli vika olisi silloin Mac OS X:ssä. Ilmoita bugista Applelle. Mac OS X:n päivitys ratkaisee sitten ongelman jossain vaiheessa.

      • uno

        En ole ikinä kohdannut Macissa ongelmia.

        Windowsissa ja Linuxissa niitä kyllä on riittänyt.


      • uno kirjoitti:

        En ole ikinä kohdannut Macissa ongelmia.

        Windowsissa ja Linuxissa niitä kyllä on riittänyt.

        Minä olen kohdannut vikoja kaikista yleisistä järjestelmistä. Lisäksi ne viat ilmenevät samoissa tilanteissa syyt vastaavanlaisia.

        Tällä tavalla saadaan maksimoitua ongelmia:

        1. Käyttämällä ihan uutta ohjelmistoa jossa on paljon korjaamattomia vikoja. Laatu paranee oleellisesti muutaman päivityksen jälkeen.
        2. Tekemällä ympäristöön muutoksia, esim. päivittämällä käyttöjärjestelmää tai jotain muuta uudemmaksi jolloin tästä riippuvaisia asioita lakkaa toimimasta yhteensopivuuksien rikkoutuessa.
        3. Tavalliset päivitykset mikäli niissä on jokin vika käynyt ohjelmistotoimittajalla.
        4. Yritetään käyttää yhteensopimatonta laitetta. Jos vaikka joku 3G mokkula on tehty Mac OS X versiolle 10.7, se ei tarkoita sitä, että se välttämättä toimisi 10.8:ssa.
        5. Käytetään viallisia laitteita, kiintolevyjä joissa viallisia alueita lukupinnassa yms.
        6. Käytetään liian vanhoja ohjelmia jotka eivät enää ole yhteensopivia.

        Yleisesti ottaen, mikäli standardia ei ole, yhteensopivuuden pitää olla luvattu. Ja yhteensopivuusketju menee jotenkin näin:

        Fyysinen laite - firmware - ajurimoduuli - käyttöjärjestelmän ydin - sovellusrajapintakirjasto - sovellus - sovelluksen lisäosa

        Näillä kaikilla on versiot ja versioiden tulee olla keskenään yhteensopivia.

        Yhteensopivuusketjun komponentteja voi olla integroitu samaan tuotteeseen, jolloin tämän tuotteen toimittaja vastaa siitä, että tuotteessa olevat komponentit toimivat keskenään yhteen.

        Ja ongelmatilanteissa, se on sen vika kuka on luvannut toimivuuden.

        ---

        Apple nyt ei eroa mitenkään muista firmoista. Mac OS X uusiutuu nykyään kerta vuoteen ja siihen tulee muutenkin valtavan kokoisia päivityksiä mitkä muuttaa toimintoja niin näistä seuraa usein sitten ne ongelmat.


      • uno kirjoitti:

        En ole ikinä kohdannut Macissa ongelmia.

        Windowsissa ja Linuxissa niitä kyllä on riittänyt.

        5. Asentamatta jääneet tietoturvapäivitykset ja siitä seuranneet haittaohjelmat
        6. Itse asennetut höpöohjelmat, selaintoolbarit, "tietoturva" -ohjelmat yms.

        Onhan näitä ongelmien aiheuttajia.

        Voisikin sanoa, että useimmiten ongelmat aiheuttaa KÄYTTÄJÄ joka tekee jotain typerää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6442
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3003
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      866
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      781
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe