Haluaisin lähteä rantalomalle lokakuussa. Missä lähimmissä lomakohteissa on vielä noin myöhään syksyllä helteet taattu, eivätkä vesipiskot yllätä?
Kreikan saaristossa?
Kanarialla?
Kreikan saaristossa?
Kanarialla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kanaria, Egypti ja Dubai.
Kreikassa voi olla kovatkin sateet.
Kanaria, Agadir, Egyptiin minua ei saisi, Kypros
Ei tarvitse Kanarialle mennä, varsinkaan jos haluat mahdollisimman lähelle. Kyproksella on esitteen mukaan keskilämpötila päivällä lokakuussa 27C, eiköhän riitä?
Alanyassa olimme kerran syyslomalla ja oli tosi KUUMA. Monet työkaverini ovat myös käyneet siellä lokakuussa ja aina on ollut helteistä.
Mannermaalla on kuumempi kuin saarilla (jossa useammin syksyllä tuulee ja sataa) ja mitä idempään menee, sen kuumempi. Siis Välimereltä Turkki, Kypros, Egypti. Kreeta ja Rodos jo epävakaisia, tosin olemme olleet lokakuussa myös Rodoksella ja oli sielläkin lämmintä, parina päivänä satoi.
Olen ollut lokakuussa 5 kertaa Välimerella (Mallorca ja Kreikan saaret) ja aina on ollut lämmintä ja merivesikin reilusti yli 20 astetta. Sateita ei ole sattunut kuin pikku kuuro joskus.
Itäinen Välimeri eli juuri Kreikan saaret tai Kypros on oikein hyvän sään aluetta ainakin lokakuulle asti, joskus jopa marraskuullekin.
Kokemukseni mukaan Mallorcalla on lämmintä vielä lokakuussakin. Varsinaisia helteitä ei välttämättä, mutta aurinkoa ja lämpöä Suomen kesän verran ainakin. Myös Espanjan aurinkorannikolla Costa del Solilla (mm. Torremolinos, Fuengirola) on lokakuussa jopa kuuma toisinaan. Sekä Mallorcalle että Costa del Solille lentää nopeasti, vain n. 4 tuntia.
Taatusti lämpimintä lienee kuitenkin Kanarian saarilla siihen aikaan.