h-veneen perämoottorikaivo??

retkipurjehtija

Olen lukenut, että alkusarjan h-veneitä oli saatavana takaboxin sisään rakennetulla perämoottorikaivolla, josta kone meni pohjan läpi veteen. Onko kellään tietoa systeemistä?
Painopisteeseen tuskin paljon vaikuttaa vaikka kone siirtyisikin eteenpäin, rakennelma kun varmaankin tuo itsessään lisää painoa. Moottori tulisi kuitenkin paremmin käden ulottuville, ja etenkin ulkonäkö paranisi. Eihän H-veneessä perämoottori yhtä ruma ole kuin Haissa, mutta melkoinen linjakkuuden rikkoja kuitenkin...

4

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi P.

      Joskus mulla oli H- vene, jossa oli perämoottorikaivo. Se oli kuitenkin laminoitu umpeen. Kone syvällä peräboksissa on vaikeampi käyttää kuin perässä. Tuleeko savua kuitenkin sisälle boksiin? Ja lisäksi laatikko oli aika heppoinenkin ja matala. Olisiko se vuotanut vettä sisälle? Kaivo pitäisi saada peitettyä kumilla viratausvastuksen vähentämiseksi. Voihan sen moottorin jättää rantaan tai kantaa kajuuttaan purjehduksen ajaksi linjoja häiritsemästä.

    • toope

      Minulla oli h-vene, jossa oli kyseinen kaivo. Se on aika kevytrakenteinen ja pieni, joten ei tule painoa lisää. Mutta: tila on niin ahdas ainakin 4-heppaiselle moottorille, ettei moottori sovi kääntymään kaivossa, joten vene kääntyy kankeasti rantautuessa. Moottori on hankala nostaa kaivosta pois purjehduksen ajaksi, jos ei nosta, moottori laahaa vedessä ja kovassa vauhdissa vesi tulvii kaivon reunojen yli takaboksiin. Moottori kusee jäähdytysveden kaivon ulkopuolelle takaboksiin. Moottorilla on aika tyylikästä ajella, kun sulkee takaboksin luukun, kunnes kone tukehtuu pakokaasuunsa, jota nousee vedestä kaivon kautta boksiin. Nämä kokemukset yhden purjehduksen aikana, jolloin kokeilin kaivoa, sitten ruuvasin ruman perämoottoritelineen takaisin perälautaan:)

    • hookkan

      osta sähkömoottori ja iso akku aurinkokennon kera. Akun voit asemoida sisälle hyvään painopisteeseen, pari kiloa painavaa sähkömoottoria on helppo nostella edestakaisin tarvittaessa. Hoolla ei muutenkaan moottorilla tarvi ajella, kun liikkuu kevyellä tuulellakin.
      Näin minä tekisin.

    • Viki

      En ole ikinä nähnyt Hssa perämoottorikaivoa, mutta IF lienee paatti, jossa tuota ratkaisua on aika yleisestikin käytetty. Niistäkin monet ovat laminoineet kaivon umpeen.

      Hn perämoottori pitää olla sen painoinen (max 15 kg) että sen viitsii siirtää takaboxiin. Kolkytäkiloinen nelitahtipitkäriki roikkumassa peräpeilissä pilaa paitsi esteettisen elämyksen, myös purjehdusominaisuudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5256
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4971
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3454
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1757
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1335
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      132
      1023
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1020
    Aihe