Nyt on vihdoin markkinoilla myös edullisia 6 tuumaisia plottereita, ainakin tämä: http://www.svb24.com/index.php?sid=52dd003516fa853f8e75f7bc975a6a53&cl=details&cnid=10895&anid=118940
Mahtaako kellaan olla tästä vielä kokemuksia? Vaikuttaa kiinnostavalta. Ja sopivan hintaiselta, kun kotiovelle tuotunakin jää alle kolmen sadan.
Kokemusta Seatec -plotterista?
8
459
Vastaukset
- 12+19
jep hyvä on mutta kartta maksaakin sitten enemmän kuin plotteri
- -Mika-
Niinhän se tekee, mutta maksaa kuitenkin saman kuin muihinkin plottereihin...
Kiinalaisia kapineita. Sanoin jo pari vuotta sitten venemessuilla, että 3-5 vuoden sisään alkavat olemaan samalla tasolla kuin muut - nyt-. Olen räpläillyt noita kiinan ihnmeitä jo muutaman kerran noita METS:issä, ei ainakaan vielä vakuttanut millään tasolla ja enkä sano tätä vain puolustaakseni kotimarkkinoita, vaan ihan juuri oman henkilökohtaisen mielipiteeni.
Halpojahan nuo on. Onnea ja menestystä.- -Mika-
No niin, kiitos tästä. Kiinassahan noi reiskatkin on tehty jo useamman vuoden.
Luotettavuuden suhteen en odota mitään ihmeitä, kunhan on edes reiskan nykylaadun tasoa. Käytettävyys kiinnostaa, ja mahdolliset ongelmat länsimaisten karttojen kanssa.
En vielä tilannut, mutta saatan tilata ehkä kesään mennessä... Kiinassa tehdään ihan kaikkea. Joko teetätetään tai kinkit kopioi ihan itse.
On silti eri suunnitella tuote jossain ja teetättää se valvonnan alla kiinassa, kuin kiinalaisten ihan itse kopioida keskenänsä se.
Nuo kinkkien itse rusnaamansa vehkeet ajaa oman asiansa, mutta kaukana ne on länsimaalaisista. Ne on hakoja oikomaan ihan kaikessa.
Onhan noille jo kotimainenkin maahantuoja. Onwa lienen taikasana, joka avaa salaisuuden portit asiassa.
Pisimmällä noista kaukoidän firmoista on samyoung, joka on eteläkorealainen firma. Siitä kullaan lähivuosina. Vaikkakin heidänkin ainoa argumentti oli hinta. Tuotteet oli navmanin kopioita.- -Mika-
Juu, onhan noissa kinkkien omaa suunnittelua olevissa vehkeissä joskus jotain omituisuuksia...
Hyviä kokemuksia mulla on esim. Wouxun ja Baofeng -merkkisistä VHF ja UHF radioista. Hinnat murto-osa vastaavista merkkituotteista, mutta kestävyys samaa luokkaa, käytettävyydessä joitain pieniä epäloogisuuksia...
Esim tuo Baofeng on mulla ollut nyt puoli vuotta käytössä ja on jopa parempi kuin Icom tai Yaesu joillain osa-alueilla. Akkukin kestää viisi vuorokautta yhteen menoon ja radio maksaa 46 jenkkitaalaa kaikkine varusteineen!
http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=107033
Onwa -hakusanalla löysin kyllä paljon keskustelua laitteesta muualta maailmasta ja tehtaan omat sivut ym, mutta en suomalaista myyjää/maahantuojaa. - 10+13
no tuo Seatec plotteri seissyt mulla jo pari vuotta ruoritolpassa kesät talvet ja toimii edelleen kuin junan vessa.
Kysymys Baofeng radiosta - pitääkö olla radioamatöörin paperit jotta tuollaista saa pitää hallussa?- -Mika-
Juu, pitää olla radioamatöörin paprut. On niillä varmaan myös pelkästäänm VHF-taajuuksille tyypihyväksyttyjä radioita, jolloin tavalliset meri-VHF paprut riittää.
Mutta silti: Olen yhden ohjelmoinut pelkästään meri-VHF taajuuksille ja dedikoinut sen siihen käyttöön. Viiden kympin radio, joka toimii pirun hyvin ja täyttää tehtävänsä. Hauskoja oheistoiminteitahan siinä on myös: Hyvä fikkari (!) ja tavallinen radio ihan kohtuullisella äänellä tän kokoiseksi toosaksi.
Ja parasta on se akun kestävyys. Yaesussa oli kokoajan akku loppu sillon kun laitetta olisi tarvinnut. Tässä baofengoissa se kestää pitää radiota päällä vaikka sen 5 päivää yhdellä latauksella ja vähäisellä lähettämisellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14113250Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen863697Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1283000Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791420Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?411406Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561363Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141234- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989