Yskittää kostealla säällä, miksi?

Yskisköhköh

Aloin teininä yskimään jokaikinen syksy ja aina vaan pidempään, mikään lääke ei auttanut. Vasta kolmikymppisenä kun aloin mäkeä noustessa olemaan henkihieverissä sain diagnoosin rasitusastma. Jonkin aikaa syksyllä yskiminen loppui pikkuhiljaa kun käytin Bricanyliä.

Sitten yskää tuli jo keväälläkin. Aiemmin vaivannut koivunsiitepölyallergiani on muuttunut yskimiseksi, ja loppukesästä/syksyllä vaivaava yskä tulee aina samaan aikaan kuin näyttää olevan tekstitelevision mukaan hometta metsissä. Olen parina vuonna syönyt antihistamiinia mikä vähän hillitsee yskää. Joudun aloittamaan sen jo maaliskuussa kun siitepölyä tulee tuulen mukana etelästä, ja syömään syyskuulle koska kun koivu loppuu, homesienet alkavat...

Mutta tänä talvena on nyt yskittänyt myös. Suojasäällä ja kovemmalla pakkasella. Pakkasärsytyksen tajuan kun ilma on rutikuivaa, mutta minkä ihmeen takia suojalla yskittää? Onko kellään astmaatikolla tällaisia oireita?

Parina keväänä olen jotain astmalääkettä käyttänyt ilman mitään apua. Parina kesänä olen syönyt kortisonikuurin ja heti kuurin loputtua yskä jatkuu. Pitäisi kai mennä kyselemään ihan oikeasti hoitavaa astmalääkettä, mutta em. tapausten takia en ole viitsinyt kun ei niistä hoitavista lääkkeistä ole tähänkään mennessä mitään hyötyä ollut.

2

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Samat oireet myös minulla. Mulla onkin kosteusvauriomikrobien aiheuttama astma ja homeallergia eli oireilen kostealla säällä luonnonhomeelle. Pakkaselle, pakokaasuille ja voimakkaille hajuille kuten esim. tuulilasinpesuneste oireilen myös. Hoitava astmalääke alkaa tehota vasta noin kahden kuukauden käytön jälkeen, joten olet ilmeisesti tulkinnut sen tehottomaksi ja luovuttanut sen käytön suhteen liian aikaisin. Jos sinulla on astma, etkä käytä ollenkaan keuhojen tulehdusta hoitavaa lääkettä vaan yksinomaan oireita helpottavaa avaavaa, keuhkoputkesi ovat vaarassa jäädä pysyvästi tulehtuneiksi ja supistuneiksi.

      • Yskisköhköh

        Kumma kun yksikään lääkäri ei ole tuohon asiaan reagoinut millään tavalla kun olen sanonut että käytin silloin ja silloin sitä ja sitä ja ei auttanut. (Eli sanonut että lyhyt kuuri ei auta.)

        Toisaalta en ole itse kauhean himokas käyttämään kk-kaupalla kortisonipitoisia lääkkeitä, koska minulla on silmänpaineet tutkitusti normaalin ylärajoilla, ja käsittääkseni kortisoni voi niitä paineita nostaa entuudestaan lisää? Mieluummin yskin kuin sokeudun.

        Vai onko hoitavia lääkkeitä ilman kortisonia?

        Minullahan tosiaan tämä yskä alkoi nuorena ja vuosia se tuli aina syksyllä kun tuli kosteaa, eli tod.näk. luonnon homesienet ärsyttivät. Nyt vaan ihmetyttää että yskää ympäri vuoden aina silloin tällöin, vaikkei niitä homesieniä aina voi ollakaan (vai voiko).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      38
      1643
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1520
    Aihe