Olen 29 vuotias ja nyt kolmatta kertaa työttömänä. Nykyinen työttömyyteni alkoi tammikuussa 2012. Minulla on lukion/ylioppilastutkinnon lisäksi ammatillinen koulutus ja korkeakouluopintoja. Korkeakouluopinnot jouduin kuitenkin jättämään kesken. En ole elämässäni ollut päivääkään palkkatöissä, eikä työvoimatoimisto ole tehnyt hyväkseni mitään. En ole siis onnekseni joutunut myöskään mihinkään orjatöihin tai työkokeiluihin. 9 vuotta vanhan lausunnon perusteella minulla ei myöskään ole oikeutta työttömyyskorvaukseen. Ainoa tuki, jota voin saada on toimeentulotuki. Elämäni on aivan sekaisin ja joudun mm. asumaan isäni kanssa lapsuudenkodissani hamaan tappiin saakka.
On aivan selvää, että työttömyyni on aiheuttanut mniulle suuria ongelmia ja kärsin selvästi ainakin ahdistuksesta. Olen myös menettänyt uskoni ihmisiin, itseluottamukseni, enkä kestä yhtään muiden komentelua. Työttömyys on aiheuttanut minulle myös mm. kokemastani järkyttävän huonosta kohtelusta johtuen traumoja, jotka eivät parane koskaan. Olen myös erittäin katkera, en ole syyllistynyt suurempiin typeryyksiin, enkä ole aiheuttanut vaaratilanteita, mutta en myöskään pysty aina hillitsemään itseäni, jos joku esim. alkaa minua komentelemaan tai jos koen jonkun uhkaavan minuttani. Tästä syystä myös persoonallisuuteni on muuttunut.
Olen ollut siis pitkään tekemättä mitään. Olen päivä päivältä varmempi siitä, että olen työkyvytön. Kun otin asian puheeksi työvoimatoimistossa minulle lähinnä naurettiin. Vaikka ensisijainen tavoitteeni onkin saada jotenkin takaisin oikeuteni työttömyyskorvaukseen, olen jo pitkään miettinyt eläkkeelle pääsyä. Kukaan ei vain ole kertonut mitään siitä, miten voisin saada takaisin oikeuteni työttömyyskorvaukseen, saati sitten kertonut tuosta eläkkeelle pääsystä. Miten voin oikein päästä eläkkeelle ?
Kuinka päästä eläkkeelle ?
4
361
Vastaukset
- Hyvin sairas
Eläkkeelle voit päästä, jos olet pysyvästi riittävän sairas. Asian hoito alkaa lääkärin vastaanotolla.
- *****
Nyt ihan äkkiseltään kuulostaa siltä, että ei sinua missään nimessä eläkkeelle vielä päästetä. Ja voisin melkein pistää pääni pantiksi asiasta, niin karulta kuin se kuulostaakin :( Syinä on esim. nuori ikäsi ja se, että mitään vakavaa perussairautta ei ilmeisesti ole. Jos mielenterveys on joutunut lujille, niin kuntoutusta kannattaa hakea...
- ..............
"9 vuotta vanhan lausunnon perusteella minulla ei myöskään ole oikeutta työttömyyskorvaukseen."
Pakko kysyä, mikä lausunto tuollainen voi olla? Voiko olla laillinen päätös? - cöö
Pitää olla ammatillinen koulutus alle 25 -vuotiaalla, muistaakseni. Siis jotta saisi työttömyyskorvausta.
Eläkkeelle pääsee vakavasti sairas, joka ainakin hakee lääkkeensä apteekista säännöllisesti.
Terapiassakin on hyvä käydä.
Prosessi voi ottaa viisikin vuotta, riippuu lääkärintodistuksista ja sairaudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567805Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675901Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515283Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084622Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072333Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31216Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41175Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371026Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974