Onko naisesta metsuriksi?

Olen jostain saanut päähänpiston, että haluaisin hankkia metsurin ammatin koska se työ jollain tapaa kiinnostaa ja viihdyn loistavasti metsissä. Metsurin työthän on tunnetusti miehillekkin fyysisesti raskaita, joten kannattaako peruskuntoisen naisen edes haaveilla siitä? Tykkään nimen omaan tehdä fyysistä työtä, mutta voiko tuo työ olla jo liian raskasta? =)
4532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Maybe...maybe not

Äänestä

Vähän yleistäen sanoisin että ei, naisesta ei ole metsuriksi. Toki poikkeuksia on, mutta ne ovat hyvin, hyvin harvassa.

Metsurin työ perinteisimmillään koostuu tänä päivänä kahdesta työlajista, istutuksesta ja raivaussahatöistä. Kummatkin ovat fyysisesti kohtuullisen raskaita, ja pidempiaikaisesti tehtynä äärettömän yksitoikkoisia ja puuduttavia. Silti niitä pitäisi jaksaa tehdä päivästä toiseen kohtuullisen reippaasti, että jonkinlaista tulosta syntyisi ja jonkinlaiseen tulotasoon olisi mahdollista itsekin päästä. Muut työt, kuten moottorisahahommat ovat nykypäivänä enemmän tai vähemmän erikoistöitä.

Itse en metsäalan yrittäjänä uskaltaisi ottaa naista metsurin hommiin, tai sitten pitäisi takana olla tosi kovat näytöt ja suositukset. Kilpailu alalla on kovaa, ja tulosta on pakko syntyä ainakin kohtuullisesti joka työntekijän osalta. Kesäharjoittelijoilla on nähty näitä 200 tainta / kahdeksan tuntia -suorituksia, ja niistä ei yrittäjä ota kuin persnettoa.

Äänestä

Metsurin hommat ja samalla ammattimetsurit ovat nykyisin hyvin harvinaisia. Näin ainakin, jos puhutaan puiden kaatamisesta ja niiden korjuusta moottorisahalla ja käsipelillä. Tuollaisia metsurin töitä on vain poikkeustapauksissa kuten kaupunki- ja puistometsissä, linjojen tai myrskytuhojen raivaamisessa. Enemmän metsureita on metsien raivaamisessa tai uudistamisessa.

Jos et ole kooltasi aivan pieni (< 165 cm) ja fyysinen kuntosi on hyvä, niin en näe mitään estettä pyrkiä metsurin työhön, sillä metsurin työ ei ole enää nykyaikana tukkien tai massapuun tekemistä urakkapalkalla.

Jos kerran viihdyt yksin metsässä, niin miksi et kouluttautuisi samalla metsäkoneen kuljettajaksi? Työ ei kylläkään ole fyysistä kuin poikkeustilanteiss, mutta sopisi varmaan erinomaisesti naisellekin.

Äänestä

mie valmistuin metsuriksi 2003,olen 163/58kg,ja hyvin pärjäsin,kävin vapaa-ajalla kuntosalilla niin jakso paremmin.tosin työttömänä enimmäkseen.meitä on aika paljon työttömänä tällä paikkakunnalla,nykysin net kouluttautuu metsäluonnonhoitajiksi,osalle riittää töitä,osa miettii alanvaihtoa ku ei oo töitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haaveeksiko jää? kirjoitti:

Olen jostain saanut päähänpiston, että haluaisin hankkia metsurin ammatin koska se työ jollain tapaa kiinnostaa ja viihdyn loistavasti metsissä. Metsurin työthän on tunnetusti miehillekkin fyysisesti raskaita, joten kannattaako peruskuntoisen naisen edes haaveilla siitä? Tykkään nimen omaan tehdä fyysistä työtä, mutta voiko tuo työ olla jo liian raskasta? =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu