kysymyksiä kysymyksiä...

öäöäöäö:)

Elikkäs JOS satuisin alkamaan kasvattamaan koiria, hankkisin kennel nimen yms.. niin pitääkö pentueiden nimeksi antaa aina A-pentue, B-pentue...?? Jos pitää miksi??:)
Jos omistat/omistaisit keskikokosia koiria esim. yli 5 miten kuljetat/kuljettaisit niitä kaikkia kerralla?? Pakulla vai isolla autolla missä monta penkkiä esim. citroen jumpy??:) käyttäisitkö häkkejä?? Miksi?? Minkälaisia(eli yksityis vai sellasia mihin saisi monta koiraa)?? Miksi??
Miten käyttäisit koiria lenkillä?? Kaikki kerralla vai pari vain?? Käyttäisitkö hihnan jakajaa vai yksittäisiä remmejä?? Ns. normaaleja remmejä vai flexejä??:)
Kiitos jos joku sattuu vastailemaan ja neuvomaan tyhmää;D

5

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristalliruusu

      Pentueita ei tarvitse nimetä aakkosjärjestyksessä. Ihan saa itse keksiä nimet niin kuin haluaa.

      Kuljetusasiaan en osaa kommentoida itsellä 5 pientä koiraa (kaikki alle 5 kg).

      Omat koirani käytän lenkillä kaikki kerralla. Miksei niin voi tehdä isompienkin kanssa, ne vain pitää opettaa siihen! Käytän yksittäisiä remmejä, flexeistä ei tule muuta kuin sekasotku.

      • äöäöäöäö

        Kiitos kun vaivauduit vastaamaan!!:) lisää vastauksia kuitenki haluaisin:)


    • Kristalliruusu vastasi pentukysymykseen, minä yritän vastata muihin.

      Meillä oli 4 koiraa, eli 2 pientä ja 2 keskikokoista, ja ne olivat farmariauton takatilassa (takapenkki alas laskettuna) ihan vapaasti ilman ongelmia.

      Lenkitys jäisi riippumaan koirista. Yleensä koiria voi lenkittää montaakin kerralla, mutta toisinaan joukkoon eksyy joku jota on parempi lenkittää erikseen (esim muita riehakkaampi). Minä en tosin lähtisi muutenkaan viiden ison/keskikokoisen koiran kanssa kerralla lenkille... Jos niillä sattuisi olemaan esim vahva ajovietti ja ne näkisivät vaikka jäniksen, ne pystyisivät vetämään ihmisen mukanaan varsin vaivatta, liukkailla teillä ainakin. Mutta rauhallisen, opetetun lauman kanssa voi kyllä kulkea kuten kristalliruusu sanoikin. Ei sitä mikään estä.

      Monen koiran kanssa yksittäiset normaaliremmit ovat parempia. Jos ne menevät solmuun, ne saa helpommin selviteltyä, plus että flexeissä on sen verran paksut kädensijat, että saa olla melkoisen pitkäsorminen tyyppi jos aikoo pidellä viittä flexiä kerralla. Toki ne voisi laittaa vaikka vyölle. mutta sekin on hankalaa jos äkkiä pitää voida tehdä jotakin niiden kanssa. Kahden kanssa flexi vielä meneekin, mutta sen jälkeen alkaa mennä hankalaksi.

    • äöäöäöö:)

      Kiitos vastauksista!!:) ajattelin että kukaan ei olisi vastannut kun oli ihan kivasti kysymyksiä;D mutta kiitos teille mutta lisää saa laittaa omia mielipiteitä:)

    • On täällä joskus nähty paljon pahempaakin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7239
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3430
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2413
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2362
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2256
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2169
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1829
    Aihe