Elikkäs JOS satuisin alkamaan kasvattamaan koiria, hankkisin kennel nimen yms.. niin pitääkö pentueiden nimeksi antaa aina A-pentue, B-pentue...?? Jos pitää miksi??:)
Jos omistat/omistaisit keskikokosia koiria esim. yli 5 miten kuljetat/kuljettaisit niitä kaikkia kerralla?? Pakulla vai isolla autolla missä monta penkkiä esim. citroen jumpy??:) käyttäisitkö häkkejä?? Miksi?? Minkälaisia(eli yksityis vai sellasia mihin saisi monta koiraa)?? Miksi??
Miten käyttäisit koiria lenkillä?? Kaikki kerralla vai pari vain?? Käyttäisitkö hihnan jakajaa vai yksittäisiä remmejä?? Ns. normaaleja remmejä vai flexejä??:)
Kiitos jos joku sattuu vastailemaan ja neuvomaan tyhmää;D
kysymyksiä kysymyksiä...
5
159
Vastaukset
- Kristalliruusu
Pentueita ei tarvitse nimetä aakkosjärjestyksessä. Ihan saa itse keksiä nimet niin kuin haluaa.
Kuljetusasiaan en osaa kommentoida itsellä 5 pientä koiraa (kaikki alle 5 kg).
Omat koirani käytän lenkillä kaikki kerralla. Miksei niin voi tehdä isompienkin kanssa, ne vain pitää opettaa siihen! Käytän yksittäisiä remmejä, flexeistä ei tule muuta kuin sekasotku.- äöäöäöäö
Kiitos kun vaivauduit vastaamaan!!:) lisää vastauksia kuitenki haluaisin:)
Kristalliruusu vastasi pentukysymykseen, minä yritän vastata muihin.
Meillä oli 4 koiraa, eli 2 pientä ja 2 keskikokoista, ja ne olivat farmariauton takatilassa (takapenkki alas laskettuna) ihan vapaasti ilman ongelmia.
Lenkitys jäisi riippumaan koirista. Yleensä koiria voi lenkittää montaakin kerralla, mutta toisinaan joukkoon eksyy joku jota on parempi lenkittää erikseen (esim muita riehakkaampi). Minä en tosin lähtisi muutenkaan viiden ison/keskikokoisen koiran kanssa kerralla lenkille... Jos niillä sattuisi olemaan esim vahva ajovietti ja ne näkisivät vaikka jäniksen, ne pystyisivät vetämään ihmisen mukanaan varsin vaivatta, liukkailla teillä ainakin. Mutta rauhallisen, opetetun lauman kanssa voi kyllä kulkea kuten kristalliruusu sanoikin. Ei sitä mikään estä.
Monen koiran kanssa yksittäiset normaaliremmit ovat parempia. Jos ne menevät solmuun, ne saa helpommin selviteltyä, plus että flexeissä on sen verran paksut kädensijat, että saa olla melkoisen pitkäsorminen tyyppi jos aikoo pidellä viittä flexiä kerralla. Toki ne voisi laittaa vaikka vyölle. mutta sekin on hankalaa jos äkkiä pitää voida tehdä jotakin niiden kanssa. Kahden kanssa flexi vielä meneekin, mutta sen jälkeen alkaa mennä hankalaksi.- äöäöäöö:)
Kiitos vastauksista!!:) ajattelin että kukaan ei olisi vastannut kun oli ihan kivasti kysymyksiä;D mutta kiitos teille mutta lisää saa laittaa omia mielipiteitä:)
On täällä joskus nähty paljon pahempaakin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208