oiskohan ketään jolle nämä tuotteet tuttuja? noin 10 vuotta vanha suurinpiirtein, mekaanisella ohjelmakoneistolla. tarkempaa mallia en löytänyt äkkiseltään mistään, edes käyttö-ohjeesta, kylläkin boschin tuotteille tyypillisiä jumalattoman pitkiä numerosarjoja joilla ei netistä löytynyt mitään astianpesukoneen näköistä.
no kuitenkin, pari kertaa on nyt kesken ohjelman lykännyt vedet lattialle jostain syystä. kone on kyllä tyhjentänyt itse itsensä kun valitsimen kääntää ohjelman lopetus-asentoon, eli poistopuoli ei ole ollut tukkeessa. muutaman pesun ajan vielä toimi, nytten on pari viimeisintä kertaa jättänyt ohjelman kesken ja poistopumppu vaan pyörii niin kauan kun on virrat päällä. yön yli seistyään saattaa lähteä käyntiin mutta ohjelma jää edelleen kesken ja jättää taas poistopumpun pyörimään.
poistopuolen tukoksesta ei liene siis kyse, kun koneeseen rojauttaa vaikka ämpärillisenkin vettä niin muutamassa sekunnissa imaisee ne pois. olen käytellyt myös poistoletku irti, hyvin tulee vettä ja viemärin hajulukon olen myös avannut.
jostain syystä siis ottanut liikaa vettä ja nyt on se tulvakytkin lauennut, vai? mistähän tuota lähtisi purkamaan, että sais niitä kytkimiä jne. näkösälle?
Bosch astianpesukone temppuilee
8
2262
Vastaukset
- 11+7
kone on tulvassa, eli jokin kohta vuotaa. ei kannata alkaa pössiä ite rassata, homma ei nimittäin normaalijärjellä onnistu. soita suosiolla lähimpään huoltoon.
- tsi-turaajaprkl
.. juu kyllä sen itsekin tajuan että kone tulvii ja on nyt vikatilassa, mutta lähinnä kyselen että jos jollain kokemusta näistä bosch-koneista, niin vois itsekin katsella???
- l m äljmäääää ämlm l
Oisko ohjelmanvalitsin finaalissa. Aika vanha kone, ei ainakaan korjauttaa kannata, eikä osia ostaa. Noin, jos meinaat ite tutkailla tulvakytkimiä tms, eikä räjäytyskuvaa löydy, eikait siinä auta kuin alkaa purkamaan konetta. Ei koneet mitenkään mutkikkaita ole ruuveja auki ja levyjä pois, että näkee sisälle. Hah ite aukassut pari konetta, ekassa tulin tulokseen, että tyhjennyspumppu sökö ja tokasssa oli remmi löysä. Eka mäkeen, tokaan uus remmi.
- tsi-turaaja
niin se poistopumppu pyörii vaikka olis koko ohjelmanvalitsin irti, että ei liene vika siinäkään. pakkohan se on kait atomeiksi laittaa, jossei tule kuntoon niin luiskaan sitten koko paska mutta kun nuo 45cm koneet tuppaa oleen jonkunverran arvokkaampia kun tavalliset niin sillä ajattelin ensin korjata.
toi boschin kone on vaan jotenkin vittumaisesti kasattu, sisäpuolelta saa poistopumpun rattaan näkyviin mutta ei paljoa muuta. että jos jollain olis ihan sisäpiirin tietoa kytkimien ynnä muitten sijainnista niin helpottaisi kovasti..??- aqvastop
jos koneen takaa lähtee vain yksi iso haitariletku joka päättyy hanan liitokseen ja jatkuu siitä ohuemalla haitariletkulla niin epäilen, että se aqvastop venttiili olisi viallinen, venttiilin pystyy vaihtamaan niin ettei konetta pureta laisinkaan.
- kierrättäj' fgh
onko koneessa irrotettava pohja irrota jos on ellei sivulevyt tai etualalevy näet koneen alle. jos vettä kalista etä saat ne pois. kone kiinni ja päälle.MUISTA SÄHKÖISKUN VAARA. näet sitetn mistätiputta vettä voi tulla myös aquastopisputkesta. ellet osaa ja arvostat huomista niin kutsu korjaaja ota korjaaus arvio ja maksa lasku
- tsi-turaaja
hahaa vuoto löytyi! eipä ollutkaan sitten kummonen vika, tai no eihän se edes ollut mikään vika oikeastaan. koneen pohjassa olevan "suolasäiliön" kiristysmutteri oli löysällä jolloin vedet pääsi valumaan koneen sisältä pohjalevyn päälle ja sieltä edelleen lattialle. aika dorka rakenne kaikkiaan, kun tuo säiliö tulee sen pesualtaan pohjasta läpi ja tiivistyy siihen yhdellä ohuella o-renkaalla. kiristysmutterin saattaa vahingossa kiertää auki samalla kun aukasee sen suolasäiliön kannen, ovat päällekkäin.
tulihan toki purettua koneen sivulevyt ym. irti ennenkuin näki mistä ne vedet lorisi. - Anonyymi
Vanha ketju mutta Bosch astianpesukone nyt välillä tiputtaa vettä oven etureunasta alas. Huollon mukaan käyttäjän vika. Joku kori voi jäädä ulommaksi vaikka luukku menisi kiinni ja kone aloittaisi pesun. Toinen kerta 4kk sisällä. Kokemuksia muilta, onko normaalia että kone käynnistyy ja se lukee oven olevan kiinni , mutta vuotaa sitten. Kone ollut alle vuoden. Raivostuttavaa kun ei voi luottaa ettei kone tiputtaisi, täysin sattumanvaraisesti näin tekee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️861829Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1451288YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621110- 63976
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82921Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli84840Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.126829Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47817- 57810