Uskaltaako enää ajaa automaatti Lagunalla?

kauheata1

5

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisälaitevika.

      "Auto ei ollut täysin tavanomainen, vaan vammaisille modifioitu, mikä ilmeisesti oli osasyynä ongelmaan."

    • 11+19

      Mikähän auto se sellainen on joka ei sammu kun kääntää virta-avaimesta virrat pois?

    • tojo-pena

      Toyota-kuljettajillehan tuo on tuttua ja kaupan päälle vielä turvatyynyt paukahtaa naamalle...

    • Sportage

      samanlainen urbaanilegenga kuin jenkkilässä muutamia aikoja sitten tapahtunut.
      Ei vakionopeus-säädin jarrua painamalla nopeutta nosta, aprillipila vaikka ei edes ole aprillipäivä, ja kun katsoo missä lehdessä tuo on niin asia selviää.

    • M-JAA

      Niinkuin kaikki urbaanilegendat, tämäkin elää omaa elämäänsä. Luin ensimmäisen kerrat saman jutun jo 6 vuotta sitten. Paikka oli tosin Britannia ja taisi pudota motarin sillalta ym. UB-legendat muuttavat muotoaan koko ajan mutta perusjuttu on sama. Tässä oli uutuutena kuskin nimi, epilepsia ja olikohan vielä inva-ohjauskin? Yksi asia pysyy kuitenkin samana: auto on aina Renault tai Citroen. Malli vaihtelee.

      Kerran luin jutun yhden englantilaisen "moottoritohtorin" palstalta-Renault tietenkin. Lähetin sille sähköpostia, osoitin jutun epäloogisuudet ja kysyin tarkempia tietoja. Tohtori vastasi, jolloin selvisi ettei hän ollutkaan kuullut juttua asianosaiselta (vaikka niin kirjoitti) vaan "jostain". Juuri niin urbaanilegendat leviävät.
      Hakutermillä "runaway car " voi löytää näitä juttuja vaikka kuinka.

      Renaultin vauhti-juttu on todennäköisesti saanut idean vuoden 1994 menestyselokuvasta "Speed" jossa päähenkilö ei saa laskea nopeutta alle 80 km/h koska muutoin autoon asennettu pommi räjähtäisi. Itse asiassa Speed-elokuvan idea on lainattu Paul Stantonin romaanista "Pommi" joka ilmestyi suomeksi jo 1960-luvulla . Siinä pommikoneen ydinpommi juuttuu luukkuun kiinni ja sen laukaisimen viritystä ei saada puretuksi- Ydinpommi on viritetty laukeamaan 2 km korkeudessa joten kone ei voi laskeutua eikä miehistö voi pelastautua koska kone voisi pudota mihin vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      368
      2009
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1077
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      877
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe