Toki tiedetään väistämissäännöt, toki on käyty laivurikurssit, toki on veneilty vuosikymmeniä - kuitenkaan ei käyttäydytä niin pöyhkeästi kuin ensimmäisen kesän purjepaatin ns. kippari. Se leuhake ajaa kapeikossa kuin amiraali, kääntyy luovilla just eteen vaikka ei olisi pakkokaan, täytyy näyttää, että täältä tullaan. Alla on vielä usein lainavene, vuokravene tai isäpapan paatti, kokemusta ei juurikaan muusta kuin kaljan kittaamisesta sitloorassa. Jos ette osaa veneillä, ette tunne hyviä veneilytaitoja niin hankkikaa oppari ja pysykää pyykkivesillä!
Purjekansa terrorisoi motoristeja
15
4516
Vastaukset
- Veneilijä
Katsoa peiliin ja huutaa hieman vähemmän?
- sabra
Olen samaa mieltä purkkarikansasta,miksi pitää roikottaa rättejä mastossa vaikka ei edes tuulen vire käy.Ja vielä kapeikoissa.Itse en väistä kapeikoissa kivikkoon ja jos joudun sen tekemään niin maksajan löydän purjeissa olevasta numerosta,se kai on rek.num.
- hydratech
sabra kirjoitti:
Olen samaa mieltä purkkarikansasta,miksi pitää roikottaa rättejä mastossa vaikka ei edes tuulen vire käy.Ja vielä kapeikoissa.Itse en väistä kapeikoissa kivikkoon ja jos joudun sen tekemään niin maksajan löydän purjeissa olevasta numerosta,se kai on rek.num.
Jos purjeet roikkuu peilityynellä, ei se purkkarikaan mihinkään liiku - sen kiertämisen ei luulisi olevan vaikeaa edes kapeikossa.
Ja jos ajat purkkarin takia kapeikossa kiville, niin et ole kummoisilla veneilytaidoilla varustettu. Maksajaksi joudut joka tapauksessa jos näin käy.
Ylipäätään moottoriveneilijöiden ruikuttaminen tuntuu lisääntyvän vuosi vuodelta samaa tahtia kun prutkujen tehot kasvavat. Purjeveneen väistäminen ei ole vaikeaa missään olosuhteissa, jos vauhdin malttaa säätää passeliksi jokaiseen mahdolliseen tilanteeseen. Uskoisin että 1 % purjehtijoista saattaa kiusallaan kääntää suuren moottoriveneen eteen, mutta muutoin purjehtija tekee luovin jostain muusta tarpeesta kuin kiusatakseen moottoriveneilijöitä.
- AKO
... YLEISTÄ !!! t: Toinen Bella-kuski
- Typeryyksiin kyllästynyt!
Lopettakaa nyt jo tällainen typeryys ja provoilu!
Älkööt kukaan järkevä veneilijä enään jatkako tätä viestiketjua! Tiedämme sitten kuka jatkaa... - Skönäri
Luulis, että jengi alkaisi jo pikkuhiljaa väsymään näihin provoihin, jotka selkesti tulevat yhdeltä ja samalta henkilöltä eri nimimerkeillä. Minä en ainakana vastaa enää yhteenkään viestiin, jossa pitää ottaa kantaa siihen, kuuluuko mennä purjeilla vaiko koneella.
- purjeveneilijä
Itse valitsin purjeveneen sen takia, koska nautin luonnonrauhasta. Sitten ajaa joku täysin vastuuton kaheli täysillä Baylinerillaan (tai vastaavalla suurehkolla moottoriveneellään) muutaman metrin päästä ohi. Tämä sama toistuu joka kesä, joten kyse ei todellakaan ole poikkeustapauksesta. Joskus tuntuu todella siltä, että ei noi mottorivenehäiriköt ole oikeastaan matkalla mihinkään. Ajellaan vaan päätöntä vauhtia ympäri saaristoa, saastutetaan vesiä, ajellaan linnunpoikasten päälle ja häiritään luonnonrauhaa. Sitten illalla painutaan takasin himaan ja vajotaan sohvalle katsomaan telkkaria. Ryystetään kaljaa ja piereskellään kuin siat!!! Että siihen malliin...
- veneilijä
Eniten vaaratilanteita aiheuttavat meriliikenteessä suuret moottoriveneet ajaessaan ahtailla väylillä kovaa. He tekevät kiusaa sekä purjeveneilijöille, että pienmoottoriveneilijöille.
- hoh
....ne siat muutoin piereskele yhtään enempää kuin esim. mopsit!
- Flipper
Jopas tuli mustavalkoista maailmankuvaa kerrakseen.
Että se on sitten huviajelut kielletty vesillä, niinkö? Että aina pitää olla johonkin menossa? Ja kaikki moottoriveneilijät ovat kaahareita ja linnunpoikasten tappajia?
Valitettavan usein kaikki näkemäni sählärit esim. rantautumistilanteissa, ovat olleet purjeveneilijöitä, joten se siitä osaamisesta.
Enkä myöskään voi jättää mainitsematta niitä dieseleitä, jotka olen matkoillani kohdannut purjeveneissä sätkättämässä. Savuavia koneita ei tietenkään sammuteta kohteliaasti, vaan annetaan käydä, vaikka naapuriveneessä oltaisiin aterioimassa. Että se siitä saastuttamisesta! Ja ne maston narut, joista on usein ollut tälläkin palstalla puhetta. Kilkan kalkan yöt läpeensä, kun on ilmeisesti ylivoimainen tehtävä sitoa se ison nostin sivummalle mastosta.
Kusipää on kusipää, on sitten purjevene tai moottorivene, mutta ei pitäisi mennä liian pitkälle yleistyksissä. Joku nopean moottoriveneen hankkinut nauttii merellä olosta omalla tavallaan, purjeveneilijä omallaan. Tietojen ja taitojen karttuessa voi antaa molemmille lajeille mahdollisuuden näyttää parhaimmat puolensa kauniissa saaristossamme. - seglare
Flipper kirjoitti:
Jopas tuli mustavalkoista maailmankuvaa kerrakseen.
Että se on sitten huviajelut kielletty vesillä, niinkö? Että aina pitää olla johonkin menossa? Ja kaikki moottoriveneilijät ovat kaahareita ja linnunpoikasten tappajia?
Valitettavan usein kaikki näkemäni sählärit esim. rantautumistilanteissa, ovat olleet purjeveneilijöitä, joten se siitä osaamisesta.
Enkä myöskään voi jättää mainitsematta niitä dieseleitä, jotka olen matkoillani kohdannut purjeveneissä sätkättämässä. Savuavia koneita ei tietenkään sammuteta kohteliaasti, vaan annetaan käydä, vaikka naapuriveneessä oltaisiin aterioimassa. Että se siitä saastuttamisesta! Ja ne maston narut, joista on usein ollut tälläkin palstalla puhetta. Kilkan kalkan yöt läpeensä, kun on ilmeisesti ylivoimainen tehtävä sitoa se ison nostin sivummalle mastosta.
Kusipää on kusipää, on sitten purjevene tai moottorivene, mutta ei pitäisi mennä liian pitkälle yleistyksissä. Joku nopean moottoriveneen hankkinut nauttii merellä olosta omalla tavallaan, purjeveneilijä omallaan. Tietojen ja taitojen karttuessa voi antaa molemmille lajeille mahdollisuuden näyttää parhaimmat puolensa kauniissa saaristossamme.... kauniissa saaristossamme - siinä se taas on se moottoripaatin kuljettajan aforismi! Ei kai sitä saarissa purjehdista vaan merellä!
- tuntematon
seglare kirjoitti:
... kauniissa saaristossamme - siinä se taas on se moottoripaatin kuljettajan aforismi! Ei kai sitä saarissa purjehdista vaan merellä!
Seglarella taitaa olla hoono soomi.
- Flipper
seglare kirjoitti:
... kauniissa saaristossamme - siinä se taas on se moottoripaatin kuljettajan aforismi! Ei kai sitä saarissa purjehdista vaan merellä!
Toiveikkaan nimimerkin olisi syytä joskus käydä merellä, sillä siellä on helppoa havaita, että saaristo tarkoittaa saaria, joita ympäröi märkä aine, jota mereksi kutsutaan. Tulikohan tämä nyt selväksi?
Ettei vaan nimimerkkiä ole keksitty liian hätäisesti jossain kulmakuppilassa? Siellä kun tämä seglaren on ohrapäissään örissyt, notta "öööö, öööö", on pöytäseurue erehtynyt luulemaan, että mies puhuu saarista ja vieläpä ihan toisella kotimaisella, eller hur?
- Lady B
Aivan erityisesti näin käyttäytyvät 43-jalkaista ocean raceria kuljettavat kipparit matkallaan Hankoon tai Maarianhaminaan.
- Kapteeni
Nimittäin Vaasassa, kun ajat segelin ohi niin näet ettei yhtäkään mastoa puutu rannasta joten eivät ole meidän moottoriveneilijöiden kiusana. Ennenvanhaa heillä oli ns. keskiviikkopurjehdus mutta eivät häirinneet silloinkaan kun kesti alle kaksi tuntia. Ajoivat koneella ekalle majakalle (kynsivilkulle) ja sieltä sitten reekasivat hiilisataman eteen josta kipin kapin koneella rantaan. Johtuuko tämä eri äidinkielestä vai mistä mutta eivät häiritse moottoriveneilijöitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393