Nokian kaupunki hakee matematiikan ja fysiikan opettajaa Emäkosken koululle työvoimatoimiston sivuilla julkaistulla ilmoituksella no. 8170519 (jätetty 13.02.2013, luettu sivulta 15.02.2013 11:04:08).
Ilmoituksessa todetaan mm. seuraavaa: "Virkaan valitun on ennen valintapäätöksen vahvistamista toimitettava hyväksyttävä Työterveyspalvelu Viisarin antama lääkärintodistus terveydentilastaan..."
Mikä mahtaa olla tällaisen yhden tietyn firman nimeämisen tarkoitus?
Onko tavoitteena rajoittaa muualla Suomessa asuvien henkilöiden mahdollisuuksia hakea virkaa? Tässähän selvästi annetaan ymmärtää, että muualta hankitut lääkärintodistukset eivät kelpaa. Onko tällainen ollenkaan laillista?
Jos kysymys on siitä, että Nokian kaupungilla on sopimus työterveyshuollosta kyseisen firman kanssa, niin vaatimuksen voisi ymmärtää siinä tapauksessa, että kaupunki maksaisi tämän työterveystarkastuksen. Näin ei kuitenkaan ilmoituksessa sanota. Jos kaupunki ei sitoudu maksamaan työhöntulotarkastusta, ei sillä ole myöskään oikeutta määrätä, mistä lääkärintodistus hankitaan.
Lääkärintodistuksen hankintapaikka - Laillista vai ei?
Oikeinko on?
1
118
Vastaukset
- närk
Arvaan, että se on Nokian kaupungin viranhaltijoiden työterveysasema. Selvitys terveydentilasta pitää hankkia vasta sitten, kun on jo tullut valituksi ehdolla, että esittää lääkärintodistuksen terveydentilastaan. Se ei silloin maksa mitään, jos menee sille lääkärille, jonka työnantaja osoittaa.
Työhöntulotarkastus on sitten taas eri asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044690Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734638Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613045Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695