Joko se sadekausi alko Thaimaassa/Khao lakissa? :/

Eieieieie

Forecan säätä kun katsoo niin lähinnä pelkkää sadetta koko seuraaville 10:lle päivälle ja Khao lakin webbikameraakin kun katselee niin märältä näyttää.
3.3 vasta lähtö, joten saako sitä tuolloin jo varautua suurempiin sadepäiviin? :(

12

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no ei ala

      Khao lakin sadekausi välillä toukokuu-lokakuu. Tuolloinkin auringon palvonta onnistuu. Jos suomessa sataa heinäkuussa onko silloin mielestäsi syksy ?

    • myrsky

      Eilen tultiin khao lakista, kattelin netistä useana päivänä paikanpäällä säätietoja ja lupaili sadetta ja jopa ukkosmyrskyjä. Kahden viikon aikana tuli 2 noin 10min kuuroa, ei muuta. Puolipilvistä oli useana päivänä mutta se tuntui vaan helpotukselta. Ja nahka palaa pilviselläkin kelillä, kokemusta on. Älkää kattotko noita ennusteita, ainakaan parin kolmen viikon päähän. Antoisaa lomaa.

    • Tänä vuonna sadekausi on jatkunut Thaimaassa poikkeuksellisen pitkään. Yleensä sadekausi loppuu jo marraskuun vaihteessa. Mutta varsinkaan Fonectan säätietoihin ei kannata kauheasti Thaimaan suhteen luottaa, vaan katsoa mieluummin säätiedot Thaimaan meteorologisen laitoksen sivuilta (englanniksi), jolta ne löytyvät hyvin tarkasti alueittain. Linkki kyseisille sivuille ja muutenkin infoa Thaimaan sääoloista löytyy täältä:
      http://www.minnethaimaassa.com/faq-usein-kysyttya/faq-koska-thaimaahan-kannattaa-matkustaa/
      Matkaanne ajatellen maaliskuussa pitäisi olla hyvinkin kuivaa. Ja kuten edelliset kirjoittajat kirjoittivat, eivät sade-ennusteet tarkoista, että koko ajan sataisi, yleensä kyse on lyhyistä mutta rankoista kuuroista. Ja pilvet taivaalla ovat vain hyvä asia: suojaavat vähän polttavalta auringolta.
      Hauskaa ja toivottavasti aurinkoista matkaa!

    • sadepisara..

      Ei sadetta tarvi pelätä. Olen ollut pari viikkoa syyskuussa (eli pahimpaan sadeaikaan) Thaimaassa, Khao Lakissa ja Katalla. Vettä satoi joka päivä mutta ei koko päivää, yleensä alkoi iltapäivällä tai illalla se sade. Ja hyvinkin ruskettuneena palasin matkalta. Ja vaikka vettä satoi, niin tekemistä löytyi. Tuli istuttua ravintoloissa syömässä, kahviloissa, kaupoissa shoppailemassa ja ihan vaan hotellilla tv:tä kattomassa ja rentoutuessa. Ja vaikka sataa, ilma on yhä lämmin eli ei ihan sama asia kuin sadekelit Suomessa.

    • Lomalle lomps

      Yöllä saattaa sataa. Kahtena yönä nyt tullut Phuketissa vettä kymmenen minuuttia. Aamulla ihanan raikasta.

      • kuistiin

        Tulin tänään Khao Lakiin,vettä tuli illalla n.8 aikoihin 5 min,mut ilma erittäin lämmin.


    • pappa661

      Hei
      Kotiuduimme 2 vkon matkalta 16.2 ja sade oli vieraanamme yhtenä pnä, reilun 20min, jolloin ukosti ja satoi ihan maahan saakka. Tämä klo 16 maissa, sitten ilta oli pilvinen. Muuten ei satanut koko aikana, vaikka foreca näytti kanssa kurjaa keliä, eli ei siihen kannata uskoa. Accuweather oli osuvampi, joskaan sekään ei ihan osunut.

      Hyvää lomaa sinne menijöille, ja muutama tilla ei haittaa, kunhan se nyt kokolomaa sada

    • 4949449

      Onko kukaan lomaillut huhti-toukokuussa alueella? Sataako jo liikaa lomailua ajatellen.. että onko rannalle mitään asiaa?

    • wethwerman

      Sataako 22.3.-7.4. ??? Kertokaa sammakkomiehet ja muut ennustajat !

      • 25.3 sataa

        25.3 sataa 2 tuntia illalla muuloin tuskin ollenkaan


      • Thaikkuihin

        Olen itse menossa samana päivänä ja katsonut säätiedotteita , on luvannut ekalle viikolle 34-36 astetta ja aurinkopaistaa !


    • titityy13

      Thaimaan Khao Lakissa olin Joulukuun alussa., tuolloin sadekausi olisi pitänyt jo päättyä paikallistenkin mielestä. Toisin kävi 15pv sato vettä joskus enemmän joskus vähemmän, mutta kyllä aurinkoakin sai. Phuketissa olimme päivän ja se oli kaikista helteisin.. silloinkin khaolakissa satoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      118
      1553
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe