Takan perustuksen mitoitus?

Takkaa pukkaa?

Onko olemassa jotain laskukaavaa, taulukkoa tai jotain, jolla voi päätellä takan perustukselle paksuuden?

Ideana siis se, että ennestään tulisijattomaan taloon tulisi olohuoneeseen varaava takka, painoltaan näillä näkymin 2000 - 2500 kiloa. Ja joku hormi tietenkin kun sellaista ei ole.

Nyt lattiassa on (parketin alla) rakenne piirustusten mukaan näin:
5 cm betonilaatta, sen alla 10 cm jotain 60-luvun lopun "lattialevyä", sen alla taas 5 cm betonilaatta jonka alla hiekkapatja.

Ilmeisesti on piikattava niin syvälle, että sen alimman betonilaatan pinta tulee vastaan, sen päälle sitten valettava betonikakku? Vaan mitenkä paksu kakku, riittääkö 10 cm lisää, vai metri vai paljonko?
Vai pitääkö peräti se alinkin laatta piikata pois, kaivettava hiekkaan potero ja sinnekin betonia kenties jotain muutakin?

9

9104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fasdf

      en osaa vastata.
      Rakennesuunnittelija sun pitää tohon kuitenkin ottaa. Hän tietää.

      Betonilla ei ehkä kannata kaikkea täyttää.
      Esim. kevytsoraharkko eristää lämpöä edes jotenkuten betoniin verrattuna.

    • Tkivilintu

      Täältä roskapalstalta ei varmaa vastausta kannata kysyä, vaan ammattilaisilta ihan "oikeassa elämässä".

      Tässä kuitenkin se tapa, jolla uuden tulisijan perustus ainakin meidän n. 3500 kg takkaleivinuuniin tehtiin (ja samalla tavalla se olisi tullut kevyempiinkin: Normaalisti maanvaraisessa laatassa sisätäyttöjen (tiivistetyn hiekan) päälle tulee eristeet (vähintään 150 mm EPS "styroxia", meillä 200 mm), sitten valunaluspaperi ja n. 100 mm betonivalu. Tulisijan kohdalta tuo styrox jätettiin kokonaan laittamatta ja lattiavalun yhteydessä se kohta täytettiin vain betonilla (seassa tietysti raudoitusverkkoa, kuten muuallakin lattiassa). Eli: Kun lattiabetoni on muualla 10-senttinen, on se tulisijan kohdalla 30-senttinen ja oleellisinta on se, että se on tiivistetyn hiekan, eikä minkään painuvan materiaalin päällä (kuten eristeet).

      Sinun tapauksessasi vain suunnittelija osaa siis antaa oikean vastauksen, nopeasti ajalteltuna _tuntuisi_, että parempi olisi piikata se alempikin 5 cm pois, jolloin uusi betoni muodostaisi yhtenäisen "tornin" hiekkaan asti, mutta toisaalta: kuivuessaan se varmaan kuitenkin tarttuu tuohon alimpaan betoniin reunoistaan, joten liekkö sitten väliä...

    • tällai mä tekisin

      " sen alla 10 cm jotain 60-luvun lopun "lattialevyä" "

      Eiköhän tuo ole tyroksia, siihen asti kaivat ja tyroksi pois ja betonia ja rautaa täyteen. Vala 20cm isompi laatta(LxS) kun takan pohja on, ja 5-10cm lattiatasosta ylös, ja siihen takka.

    • Makku matila

      kyllä

    • 5+18

      Laskmalla kuinka paljon tulee cm2 painetta, paine on n. 250-300 grammaa neliösenttiä kohti.

      Takan ala on silloin 1 m2. aika pieni paine mutta nousee tuo kilomäärä, jos valat paksun betonimöykyn alle.

      Poraa reikiä 12 kpl päällimmäisen laatan läpi ja niihin 16 mm harjateräksen pätkä niin sulla on tukeva perustus takalle eikä tule lisäpainoa alalaatalle.

    • n.erkki

      Sinun on asiaa turha enempää miettiä, sillä homma vaatii rakennusluvan, suunnittelija ja valvojan. Ilman lupaa ei kannata tehdä.

      • Anonyymi

        Minkä luvan? Jos siinä on entinenkin takka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkä luvan? Jos siinä on entinenkin takka.

        Mutta ellei ollutkaan


    • Laatalle Laatta

      Takan kokoinen reikä päälylaattaan. välissä oleva "lattialevy" pois ja alemman laatan päältä lattiapintaan asti umpivalu. Kyllä kestää. Jos oikein haluaa varmistella niin tee reijästä 10-15 cm isompi joka suuntaan kuin tulevan takan leveys ja syvyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2069
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1399
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1192
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1017
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    9. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      984
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe