laki ja rangaistus

miten mustalaiset voi mustalaisten rikollisuudelle mitään jos te valtaväestöläisetkään ette kykene sitä omistanne kitkemään.

tässä on selvät syyt miksi rikoksiin on helppo taipua ihmisten,

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013021516680398_uu.shtml
pedofiili raiskauksesta ehdollista

toinen pedofiili raiskaaja ja vielä kyttä kaiken päälle
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013013116620459_uu.shtml
saii ensin ehdollista mutta hovissa sentään uskalsivat antaa 2 vuoden linna tuomion.

mitä luulette kitkeekö ehdonalainen raiskaaja pedofiilin halut toistaa rikoksen?????


sama sääntä pätee varmaan lähes kaikissa suomen rikos ja rangaistus systeemissä joka on täysin mätä.
9143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013022016698320_uu.shtml

nukkuva lapsi ei tiennyt tapahtumista niin eihän siitä mitään ongelmaa tulee hyvä oikeus ja kohtuus. entä jos pedofili raiskaaja teilaa lapsen tajuttomaks ja raiskaa sitte ni eihä se saa ees raiskaus pedofilia syytettä ku laps ei tienny mitä tapahtuu. toimiiko sama jos raiskaajat lyö naisen tajuttomaks ja raiskaa tai löytää sammunee tytön naisen ojasta ja raiskaa ni ei rikos ku ei tyttö tai naine ollu tajuissa ni ei se tienny et rikosta tapahtu.

Äänestä

Ero on siinä että valtaväestö ei hyväksy sukulaistensa rikollisuutta vaan katkaisevat välit. Romanit eivät näin tee vaan hyysääväät rikoksia tekeviä, eivät tuomitse heidän tekojaan, eivät uhkaa välien katkaisulla jos rikosten teko ei lopu.

Äänestä
  • tässä oli kysymys suomen laista ja rangaistuksista. ei tarvii heti alkaa puolustelemaan ja vähättelemään asioita. kyllä kaajeetkin osaa rikoksia tehä ja pahimmista päästä.
    eikä asiat oikeasti edes ole noin miten sanoin, jotkut voi tehä niin kuten voi kaaleissakin mutta tuskin kaikki suomalaiset on katkaissu välejä niin kuin heitit ihan lonkalta. esim menettikö toi kyttä perheensä ton rikoksen jälkeen? menettikö se edes työtänsä? toivottavasti edes työ lähti alta.. kun ei ainakaan laki näytä pätevän.

    tässä on myös ideana se että ihmiset tajuis ettei rikollisuutta kitketä syyttelemällä ja osoittelemalla, eikä romanit voi rikollisuutta kitkeä omistaan pois vaikka tahtoisikin, tuskin te kaajeetkaan voitte omia rikollisia tai rikollisuutta hävittää tosta vain.

    minä uskon että lähtö kohta pitäis olla yhteinen tajunta että laki ja rangaistus on uusittava. että jotain edistystä saisimme aikaan kokonaisuutena. myös olisi uudistettava monelta kantilta rikollisuuden ja rikollisten käsittely menetelmiä. nykyinen vanhentunut ja puuttelinen käytäntö ei ole toiminut, sen näemme esimerkiksi rikollisuuden jatkuvassa kasvussa, esim huumeita tulee maahan koko ajan enemän ja vaarallisempia huumeita lisää jne. prostituutio on lisäätymään päin. väkivalta rikokset lisääntyy, kuten juuri raiskaus ja pedofiilia rikokset on kasvussa.

    yksi iso syy on että laki ja rangaistus ei tule tasapainoisesti vastaan ja siitä seuraa se ettei rikolliset ajattele välttämättä kahta kertaa ennen kuin suorittavat rikoksen, eli pelko rangaistuksista ei ole lähelläkään vastaan rikos.

    minä oon mustalainen ja toivon että rangaistukset kovenisi suomessa kasvaviin rikollisuuden aloilla. muuten ne vain räjähtävät pikku hiljaa täysin käsistä. suomessa on lisääntynyt huomattavasti järjestäytyneen rikollisuuden merkit, esim liivi jengiläisiä on kaikkialla jo ja heitä tulee koko ajan lisää. monet luulevat että se on hyvä asia mutta todellisuudessa heillä on monet eri rikollisuuden alat hallussaan. huumeet,prostituutio yms

    Äänestä

  • näin se vaan on olet aika veikko ,vai ei valtaväestö hyväksy sukulaistensa rikollisuutta onko sinusta varkaus rikos? onko pahoinpitely rikos onko rattijuoppo rikollinen ?? elätkö pullossa kun väität moista puppua. äidit eivät kerro lapsiensa rötöksistä ei itseensä kohdistuneista pahoinpitelyistä, mummot eivät ilmoita lastensuojelulle lapsiensa tekemistä pahoinpitelyistä jotka kohdistuvat lastenlapsiin soiko puhelin poliisille kun isäntä tai poika lähtee autolla päihtyneenä pihasta katkaitaanko välit, höpö höpö .paljon olet jauhanut puppua mutta tämä on jo selvää provosointia lopeta hyvä ihminen .

    Äänestä

Minusta on tärkeämpää panostaa siihen, että perheet voisivat hyvin ja olisi rakkautta ja rajoja lapsilla.
Jos nuori lähtee rikoksen tielle, olisi ehkä parempi että jotain seuraamuksia tulisi aika pian, eikä sillä lailla, että ensin kerkee kertyä hirvee määrä rötöksiä ennenkuin seuraamukset tulee. ei kuitenkaan heti linnaan vaan esim. jos olisi rikkonut paikkoja, joutuisi tekemään jotain siivousta tms.
En usko kuitenkaan että kovuudella ja isoilla rangaistuksilla saadaan hyviä tuloksia. Onhan se nähty esim. Usa:ssa.
Suomen rangaistusjärjestelmässä on mielestäni hyvää se, että sen ote on ainakin jossain määrin kuntouttava ja on mahdollisuus opiskella, työskennellä jne. Myös esim. pedofiilien omat "kurssit" missä joutuu kohtaamaan ja käsittelemään tekojaan, on varmasti parempi keino kuin vain kova kakku, ilman kuntouttavaa näkökulmaa.
Joka tapauksessa, kotona on tärkeää opettaa mikä on oikein ja mikä väärin, ei vain sanomalla, vaan esimerkkiä itse näyttäen.
Voi kun enemmän ihmiset kunnioittaisi ja arvostaisi toinen toistaan.
Kaikkihan me olemme tärkeitä ja jokaisella on oma tarkoituksensa.
kannattaa miettiä mitä haluaa ns. jättää jälkeensä.

Äänestä
  • Se onkin hyvä puoli suomen rangaistusjärjestelmässä että on mahdollista parantua linna tuomion aikana, ettei se juuri mene siihen että linnassa käydessä oppii loputkin metkut jne. Mutta oon sitä mieltä kyllä että joissain rikoksissa on aika naurettavat tuomiot suomessa, minä ehdottaisinkin juuri että sellaiset rikokset joita on paljon ja yleistyvät, myös rangaistukset päivittyisi ja niistä joutuis istumaan jo tovin ja jos hakeutuu hoitoon niin vois saaha jotain helpotuksia sitten kun hoitajat katsois että parannusta ois alkanut tapahtua. pedofilia ja raiskaus ja väkivalta yleisesti, varsinkin naisia kohtaan pitäis saada kovemmat rangaistukset ettei niistä tule joissain taajuuksilla liian tavan omaisia rikoksia, se kun hyvin nopeasti ajautuu siihen.
    eli jotain hyvää mutta jotain parannettavaakin ois!

    Äänestä

kyllä rikokset vähenevät kun tuomiot kovenevat ,kuolemantuomio jokaiselle tappajalle ,varkaalta käsi tai kädet poikki, petoksen tekijälle lobotomia, raiskureille elimen amputaatio, onhan noita toimivia pelotteita otetaan vaan käyttöön.

Äänestä
  • toesaalta tuokin vois toimiva hyvnniin vähän raakuutta mutta eehän ne rikollisekkaa kaeha keinojjaan.
    suattas toellaa loppuva raeskaakset ja petoviilit kun värkit lähtis hyllyllee

    Äänestä

Taidetaan vain nämä romaani piireissä tapahtuvat rutsaukset yms
pidetään "sisäpiiri" tietona joka ei mene oikeuteen saati lehtiin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asfads kirjoitti:

miten mustalaiset voi mustalaisten rikollisuudelle mitään jos te valtaväestöläisetkään ette kykene sitä omistanne kitkemään.

tässä on selvät syyt miksi rikoksiin on helppo taipua ihmisten,

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013021516680398_uu.shtml
pedofiili raiskauksesta ehdollista

toinen pedofiili raiskaaja ja vielä kyttä kaiken päälle
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013013116620459_uu.shtml
saii ensin ehdollista mutta hovissa sentään uskalsivat antaa 2 vuoden linna tuomion.

mitä luulette kitkeekö ehdonalainen raiskaaja pedofiilin halut toistaa rikoksen?????


sama sääntä pätee varmaan lähes kaikissa suomen rikos ja rangaistus systeemissä joka on täysin mätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu