yhteistyö japanilaisten kanssa katkesi hetkeksi..tulos on tämä..mutta taas japanilaiset nostaa fordin kuopasta.. en viiti laittaa linkkiä missä toyota tekee fordin kanssa hybridi sopimuksen
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2011/11/08/tassa-ovat-luotettavimmat-uudet-autot/201116477/12
http://www.taloussanomat.fi/yritykset/2011/11/08/tassa-ovat-luotettavimmat-uudet-autot/201116477/12
Vastaukset 13
Vanhimmat
pehemoosia kirjoittelet! mistä kuopasta? ei kai tojoa pidä pärnäsen pajan öljykuopasta nostaa!
täsä syy miksi toyotaan luotetaan
http://www.taloustaito.fi/fi-FI/u/?groupId=3232b57d-2477-42ab-b401-0a3473dca5e9&announcementId=6f0e79b4-1a32-44b4-8357-7ccc099acf1f
ja tässä faktaa.. fordin tulevaisuus on toyotan käsissä
http://www.taloustaito.fi/fi-FI/ auto/a/auto/hybriditarjonta-kasvaa-vauhdilla
kahtoppa miten monta hybriidi mallia foortillaki on jo jenkeissä myynnissä ja escapee on myyty hybridinä liki 10v ja on pikkuusen komiampi ku prius!!
Toyotalla on hybridiosaaminen todella hyvin hanskassa. On melko säälittävää nähdä ettei saksalais merkeiltä tule lainkaan edullisia hybridejä, vaan he pulttaavat sähkömoottorin V8 kylkeen ja kutsuvat laitetta hybridiksi :)
On melko helppo ennustaa esim. uudelle n.21ke hintaiselle Yaris HSD todellisesta läpimurtoa "koko kansan" edullisena perus hybridinä.
moponmoottorit paha misteikki
Minkä takia kopiot toisten kirjoituksia tänne ja muka esität ne ominasi? Tuokin "Toyotalla on hybridiosaaminen..." on kirjoitettu Taloustaito -lehden keskustelupalstalle 15.8.2012. Google paljastaa kopioinnin! Taitaa Lappeenrannan tojotamiestä huolettaa pienten bensaturbojen tulo markkinoille. Arvaappa muuten, millä lailla sinut tunnistaa näiltä palstoila..?
Kuka ostaa tuollaisen mopoauton ? Ei siitä hybridistä ole hyötyä kuin kaupunkiajossa muualla vie saman kuin muutkin. Suomalaista enemmistö asuu kuitenkin kaupunkien ulkopuolella. Paljonko luulet hybridin tuovan säästöä Kainuun korvessa kauppamatkalla joka on 50 km/sivu.
no nii tässä se nyt on...taas kerran japanilaiset pelastaa fordia...muuten oikeet tarinat mut ford ei kuulu enää edes kolmen maailman suurimman autonvalmistajan joukkoon.. toyota,gm,vw.
http://tekniikanmaailma.fi/uutiset/ford-ja-toyota-aloittavat-yhteistyon
Toyota ja Ford ovat tehneet hybridi yhteistyötä jo 2000luvun alussa!
Fordihan on esitellyt oman hybridinsä 2002, mutta hybridien myyntihän on ollut aika vähäistä euroopassa näihin päiviin asti...siksi sakemannit eivät varmaan ole niitä markkinoille tuoneet, mutta jenkeissä on myyty paljon jo 10vuotta!!
Ja toyota sai samaan aikaan Fordilta apua dieseleihin, mutta ei apu auttanut vaan toyon on ostettava dieselit BMWltä ja PSAlta!!
Voi olla että toyota saa kopioida Fordin loistavia Ecoboosteja!!?
minikoneiden valmistamisen mielekkyys kysenalaistetaan jo kaikkialla.ei mitään hyötyä painvastoin todelliset kulutukset päätä huimaavia,tm.n talviautotestissä ford jäi melkein viimoiseksi.
nyt se on testattu,meinaan näiden tsi yms minikoneiden todelliset kulutukset,esim 1.2 tsi rapidin todellinen kulutus oli 7.5 l satasella normaalissa talviajossa.kun esim testi kolmonen toyota auris kulutti vain 4l satasella. ei ole mitään järkeä enää ostaa tai edes valmistaa moisia moottoreita.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288539592578.html?pos=ok-trm-auto
http://www.talouselama.fi/uutiset/tuulilasi vertaili fordin ihmemoottori ei olekaihmeellinen/a2135703
Mitä tekemistä volkkarin tsi koneila on Fordin kanssa?
Focus oli tammikuussa suomen neljänneksi myydyin automalli. Tietääkö joku kuinka suuri osa myytiin 1.0 konella?
http://www.trafi.fi/filebank/a/1360238493/4d62c2c6d85e3bdf67e445a3360f0111/11349-30_eniten_ensirekisteroitya_henkiloautomallia_Tammi_2013.pdf
Miksi sinulla on noin kova tarve mustamaalata maailman parasta moottoria?
Olet varmaan joku fordin kilpailija?
Kyllä siinä varmaan tulee hätä kun kilpailijalle tulee näin ylivoimainen kone!!!!
Todellisuudessa 1.0L ecoboost moottori on parasta mitä on keksitty pitkään aikaan.
Moottori on todella miellyttävä ainakin focuksen nokalla.
valmistus VASTA pitäisi lopettaa lukuisien korjaamo kutsujen takia oliko 12 miljoonaa pärnäsen pajalla ovat kovilla!