Skootterin vuokraus on varmasti helppoa? Ja sillä on varmasti mukavaa liikuskella, voi mennä omia menojaan sekä katsella paikkoja itsekseen? Paljonkos vuokraus päiväksi olis? Ja pystyykö yhdellä vehkeellä liikkumaan 2 tyyppiä? Onks teillä ollu se kansainvälinen ajokortti vai ihan perus suomen? Kiitti, jos joku vaivautuu vastaamaan. :)
Vastaukset 5
- asg
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11233996
pätee kutakuinki myös ao nangin seudulla. Täältä löytyvät ohjeet skootterin vuokraukseen ja mitä kannattaa pitää mielessä skootterilla ajellessa:
http://www.minnethaimaassa.com/hyva-tietaa/skootterin-vuokraaminen/
Sama lyhyesti: vuokrahinta tapaa olla 200-250 bahtia päivässä, kypärät kuuuvat hintaan. Nykyisin suurin osa vuokraskoottereista on täysin automaattisia ja helposti ajettavia ilman aiempaa kokemusta.
Skootterin vuokraaminen kannattaa, sillä omalla menopelillä on tosiaan vapaa liikkumaan, ja liikkuminen tulee edullisemmaksi kuin taksien ottaminen.
Skootteri kantaa helposti kaksi ihmistä – tai vaikka viisi vietnamilaista (Thaimaassa harvemmin näkee yhtä täyteen ahdettuja skoottereita).
Suomalainen ajokortti riittää thaimaalaisille poliiseille muttei välttämättä suomalaiselle vakuutusyhtiölle, jos sattuu joutumaan pahaan kolariin. Jos haluatte pelata varman päälle, hankkikaa Autoliitosta kansainvälinen kortti, mutta aika harva kyllä Thaimaata varten hankkii.- Äitee1
Otamme aina skootterin useammaksi päiväksi (10-12pv) silloin olemme saaneet sen about 170b/pv. Edullista ja helppoa.Muistaa vaan seurata taustapeiliä, ettei takaa tule kovin lähelle isompia kulkuneuvoja. Mitään "lähellä piti" tilanteita ei ole tullut, vaikka käyty esim Krabi Townissa monta kertaa
- easyrider5
Monessa paikassa saa eniten irti, kun vuokraa skootterin. tuo ihanan vapauden tunteen kun voi mennä menojaan omaa tahtiaan eikä tarvitse aina neuvotella taksien kanssa.
- mynsteri
Yhdyn edellisiin, Ao Nangin keskustassa saa olla tarkkana, mutta heti, kun pääsee sieltä pois , on ihan rauhallista. Tiikeriluolille loppureitti oli näin takanaistujan silmissä vähän pelottava, mutta kuski sanoi pärjänneensä ihan hyvin.Joka reissulla näkee vähintäin yhden mopo-onnettomuuden, yleensä paikallisen. Nytkin viimeksi, tultiin paikalle ja nähtiin paikallinen kuski pää verilammikossa kuolleena. Ei ollut kypärää.Eli ihanaa se on, mutta tarkkana saa olla! Ja nimenomaa, pidä huolta, että mopossa on 2 peiliä ja vilkut ja jarrut kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1701849Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541340Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset221985- 71897
- 55816
- 46765
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757- 89731
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151636