Onko minussa jotain vikaa?

mirri

Onko minussa jotain vikaa kun tahdo löytää miestä...? Aina kun joku mies kiinostuu minusta löydän ainenkin miljoona syytä miksi ei pitäisi alkaa mitään... Välillä oikeen ärsyttää miehet,niin että tekis löydä kuonoon. Esim. viime treffailu kaverini piti minulle 10 luonnon siintä että mitä eroja on eri kuntien anttiloilla... Hei ihan kun kiinostaisi... Seuraavassa "miehessäni" oli vikana sen löhö maha ja alushuosut. Ne oli aivan kauheet... Ei ees tehnyt mieli sen jälkeen... Voisiko joku ystävällisesti kertoa minulle ratkaisun millä saan tämän ongelmani ratkaistuksi...? Sillä jos en tee nopasti jotain jään varmaan yksin sillä minun unelmieni miestä ei ole olemassakaan...

9

1961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Ettet vain etsisi täydellistä miestä, sitä unelmien prinssiä satulinnoineen, jota oikeasti ei ole olemassa?

      Täydellistä kumppania on yleensä mahdoton löytää. Kaikissa on jotain vikaa. Riittävän hyviä voi löytyä helpommin, ainakin jos on valmis itse hyväksymään ettei toinen ole täydellinen.

    • Keke

      Mites olisi, jos etsisit miehen itsellesi kirjeenvaihtopalstan kautta?
      Karsisi se ainakin osan innokkaimmista pois, kun parin breivin jälkeen kiinnittäisi huomion noihin kirjoitus virheisiin.
      Voisi olla hyvä huomata omat virheensä ensin, ennen kun käy toisista niitä etsimällä etsimään.
      Saivartelua, kait tarkoituksella.

      • tiina

        kun kerran saivartelet, niin olepas itse tarkkana... kirjoitusvirhe sattuu olemaan yhdyssana.. Eikai sulta oo jäänyt peruskoulu vaiheeseen... ? :)


    • kisu

      ei sinussa ole yhtään mitään vikaa , anna itsellesi aikaa löytää se sinulle sopive,ole itsessäsi turvallinen. äläkä hysteerllisesti yritä löytää. keski miettimään mitä teette ja minkälaista teillä tulee olemaan yhdessä.

    • Eila

      ...nuo kuvaamasi tunteet ovat vain merkkejä siitä, että sinun ihan aikuisten oikeasti pitäisi jatkossa kiertää kyseinen mies kaukaa.

      Ei sinussa tarvitse olla kummempaa vikaa, mutta jostain syystä vedät puoleesi vääränlaisia miehiä. En osaa sanoa, mistä on kysymys.

      Minkä ikäinen olet? Anteeksi vain, jos kuulostan julmalta: Minun nähdäkseni yksin jäämisen pelko on yksi huonoimmista perusteluista etsiä itselleen miestä. Ensin kannattaa selvittää, mikä siinä yksin jäämisessä on niin kamalaa. Yksi tärkeimmistä onnellisen parisuhteen edellytyksistä on nähdäkseni se, että on valmis elämään myös yksin, jos ei löydä juuri sitä sopivaa tyyppiä. Loppujen lopuksi sen sopivan ei tarvitse olla yhtään sen "parempi" kuin kuvaamasi tyypit, mutta "hänen vikansa sopivat sinulle". Siis jokaisessa ihmisessä on vikoja, mutta toisten viat ärsyttävät vähemmän kuin toisten.

      Itse törmäsin elämäni mieheen 32-vuotiaana. Vuotta myöhemmin menimme naimisiin. Olihan minulla takana 5 v (ja aiemmin 10 kk)seurustelusuhde - ja erinäinen määrä lyhyempiä kuvaamiesi tapaisiin asioihin kariutuneita juttuja - mutta ennemmin olisin valinnut yksin jäämisen kuin loppuiän seuraksi jonkun näistä aiemmista seurustelukumppaneista. Onhan hänelläkin omat vikansa, jotka voisivat ärsyttää jotakuta muuta, mutta eivät minua. :) Ja syksyllä tulee 15-vuotishääpäivä.

      • no juma..

        tuohon ei ole paljon lisättävää, omaan elämääsi sinun tulisi olla tyytyväinen.


    • Anonyymi

      Onko minus, taih niinkait sosiaalinen mielestäni ehkä liikaapaljolti avustelen yleensäkki kaikessa
      Mut sit ku itte tartteis apuja ni eipä saa

    • Anonyymi

      Työt burnout/työnantajalla pitäis vain jaksaa

    • Anonyymi

      10h työpäiviä tehneenä +mennen tullellen työmatkoissa vaihteluja yht noin 3h muttei niistä korvauksia ei edes verottajalle ku työn antaja antanu autonsa käyttöön

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      137
      5582
    2. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      216
      4825
    3. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      86
      4010
    4. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      86
      3457
    5. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      68
      3171
    6. Anteeksi mies

      Mun vaan pakko sanoa että en pääse ajatuksesta koskettaa sinua🙈tää on niin noloo. Olet vaan niin namu. En voi edes kert
      Ikävä
      36
      1929
    7. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1825
    8. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      85
      1614
    9. Hei T.....

      Ajatuksissani olet. T.A
      Suhteet
      14
      1438
    10. Kansanedustaja

      Kaikkonen vierailee Ähtärissä lauantaina. Mikä mahtaa olla paikka.?????
      Ähtäri
      19
      1394
    Aihe