Onko minussa jotain vikaa?

mirri

Onko minussa jotain vikaa kun tahdo löytää miestä...? Aina kun joku mies kiinostuu minusta löydän ainenkin miljoona syytä miksi ei pitäisi alkaa mitään... Välillä oikeen ärsyttää miehet,niin että tekis löydä kuonoon. Esim. viime treffailu kaverini piti minulle 10 luonnon siintä että mitä eroja on eri kuntien anttiloilla... Hei ihan kun kiinostaisi... Seuraavassa "miehessäni" oli vikana sen löhö maha ja alushuosut. Ne oli aivan kauheet... Ei ees tehnyt mieli sen jälkeen... Voisiko joku ystävällisesti kertoa minulle ratkaisun millä saan tämän ongelmani ratkaistuksi...? Sillä jos en tee nopasti jotain jään varmaan yksin sillä minun unelmieni miestä ei ole olemassakaan...

9

2555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Ettet vain etsisi täydellistä miestä, sitä unelmien prinssiä satulinnoineen, jota oikeasti ei ole olemassa?

      Täydellistä kumppania on yleensä mahdoton löytää. Kaikissa on jotain vikaa. Riittävän hyviä voi löytyä helpommin, ainakin jos on valmis itse hyväksymään ettei toinen ole täydellinen.

    • Keke

      Mites olisi, jos etsisit miehen itsellesi kirjeenvaihtopalstan kautta?
      Karsisi se ainakin osan innokkaimmista pois, kun parin breivin jälkeen kiinnittäisi huomion noihin kirjoitus virheisiin.
      Voisi olla hyvä huomata omat virheensä ensin, ennen kun käy toisista niitä etsimällä etsimään.
      Saivartelua, kait tarkoituksella.

      • tiina

        kun kerran saivartelet, niin olepas itse tarkkana... kirjoitusvirhe sattuu olemaan yhdyssana.. Eikai sulta oo jäänyt peruskoulu vaiheeseen... ? :)


    • kisu

      ei sinussa ole yhtään mitään vikaa , anna itsellesi aikaa löytää se sinulle sopive,ole itsessäsi turvallinen. äläkä hysteerllisesti yritä löytää. keski miettimään mitä teette ja minkälaista teillä tulee olemaan yhdessä.

    • Eila

      ...nuo kuvaamasi tunteet ovat vain merkkejä siitä, että sinun ihan aikuisten oikeasti pitäisi jatkossa kiertää kyseinen mies kaukaa.

      Ei sinussa tarvitse olla kummempaa vikaa, mutta jostain syystä vedät puoleesi vääränlaisia miehiä. En osaa sanoa, mistä on kysymys.

      Minkä ikäinen olet? Anteeksi vain, jos kuulostan julmalta: Minun nähdäkseni yksin jäämisen pelko on yksi huonoimmista perusteluista etsiä itselleen miestä. Ensin kannattaa selvittää, mikä siinä yksin jäämisessä on niin kamalaa. Yksi tärkeimmistä onnellisen parisuhteen edellytyksistä on nähdäkseni se, että on valmis elämään myös yksin, jos ei löydä juuri sitä sopivaa tyyppiä. Loppujen lopuksi sen sopivan ei tarvitse olla yhtään sen "parempi" kuin kuvaamasi tyypit, mutta "hänen vikansa sopivat sinulle". Siis jokaisessa ihmisessä on vikoja, mutta toisten viat ärsyttävät vähemmän kuin toisten.

      Itse törmäsin elämäni mieheen 32-vuotiaana. Vuotta myöhemmin menimme naimisiin. Olihan minulla takana 5 v (ja aiemmin 10 kk)seurustelusuhde - ja erinäinen määrä lyhyempiä kuvaamiesi tapaisiin asioihin kariutuneita juttuja - mutta ennemmin olisin valinnut yksin jäämisen kuin loppuiän seuraksi jonkun näistä aiemmista seurustelukumppaneista. Onhan hänelläkin omat vikansa, jotka voisivat ärsyttää jotakuta muuta, mutta eivät minua. :) Ja syksyllä tulee 15-vuotishääpäivä.

      • no juma..

        tuohon ei ole paljon lisättävää, omaan elämääsi sinun tulisi olla tyytyväinen.


    • Anonyymi

      Onko minus, taih niinkait sosiaalinen mielestäni ehkä liikaapaljolti avustelen yleensäkki kaikessa
      Mut sit ku itte tartteis apuja ni eipä saa

    • Anonyymi

      Työt burnout/työnantajalla pitäis vain jaksaa

    • Anonyymi

      10h työpäiviä tehneenä +mennen tullellen työmatkoissa vaihteluja yht noin 3h muttei niistä korvauksia ei edes verottajalle ku työn antaja antanu autonsa käyttöön

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      118
      2772
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      16
      1600
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1174
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1042
    Aihe