Turun telakan tila huolestuttava

Turun telakka on tehokkudessaan risteilyrakentajana vasta neljäntenä. Paras on saksalainen Mayer Werft, toisena STX Ranska, kolmantena Italian Fincantieri ja sitten turkkulaiset. Tehokkuus on jämähtänyt edellisen vuosituhannen lopun tasolle. Ero kilpailijoihin on kymmeniä prosentteja.

STX olisi halutessaan voinut järjestää rahoituksen menetetylle tilaukselle. Korealasen omistajan tahdosta kiinni.

Turku saa kyllä tilauksia, kun muiden rakentajien tilauskirjat ovat täynnä. Sitten tehotonkin yksikkö voi taas vääntää rautaa huonolla kannattavuudella.
Eikö olisi syytä panna asiat kuntoon ja parantaa tuottavuutta? Eikä sitä voi repiä alihankkioiden kukkarosta. Työ on tehtävä telakalla.
15115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Koko maailman tila on paljon huolestuttavampi!

Äänestä

Vapaavuori hallituskunmppaleineen vaatii Korealta solidaarisuutta ja yhteiskuntavastuuta telakkatyöläisten edestä.

Miksi sitten Suomi ei halunnut tuntea minkäänvaltakunnan saati yhteiskuntavastuuta telakan väestä - vaikka se oli maan omia kansalaisia. Kysyn järjenkäytön perään, kaikenmaailmanvapaavuoret!

Äänestä

Solidaarisuutta riittää muille vaan ei omalle kansalle.

Äänestä

Mikähän olisi Turun telakan tilanne ilman Metalli 49:ä? Oletusarvoisesti se olisi parempi ja kannattavampi. Kannattavuus taas tuo enemmän töitä ja paremmat palkat. Metalli 49 on lähinnä keskittynyt oman oksan sahaamiseen kaikki sodan jälkeiset vuodet.

Äänestä
  • Tosiasiallisesti siellä olisi 99% polakkeja töissä. Kannattavuus olisi toki paremmin kun työntekijöiden tuntipalkka on tasoa 1 euro per tunti.

    Äänestä

  • Niillä 49:n aktiiveilla menee täysi työpäivä/viikko kierrellessä urkkimassa että paljonko on alihankkijoiden miehiä työssä milloinkin.Ruokatunti kuluu vahtiessa että yksikään reppumies ei eksy vahingossakaan heidän ruokalaansa tai tupakkiringin lähelle.

    Äänestä

  • Kädet taskussa kirjoitti:

    Niillä 49:n aktiiveilla menee täysi työpäivä/viikko kierrellessä urkkimassa että paljonko on alihankkijoiden miehiä työssä milloinkin.Ruokatunti kuluu vahtiessa että yksikään reppumies ei eksy vahingossakaan heidän ruokalaansa tai tupakkiringin lähelle.

    Taitaa paremminki mennä aika siinä, että vahtii työkalujaan. Polakit kun varastaa ne kun härmäläiset menee ruokatauolle. Ja sen päälle joutuvat korjaamaan polakkien sutta ja sekundaa.

    Äänestä

  • Kädet toisen taskuss kirjoitti:

    Taitaa paremminki mennä aika siinä, että vahtii työkalujaan. Polakit kun varastaa ne kun härmäläiset menee ruokatauolle. Ja sen päälle joutuvat korjaamaan polakkien sutta ja sekundaa.

    Ei kai yksikään _työtätekevä_ kuulu metalli 49:ään? Kyllä se pulju on tunnettu ihan jostain muusta kuin työnteosta.

    Äänestä

Fincantierin laivoista on ollut viime aikoina näyttöä, buahhaaa! Costa Concordia, ajelehtiva laiva Meksikon lahdella ja sitä ennen vastaava konehuonepalo saman telakan laivalla. Revi siitä, pelle!

Äänestä
  • Ruotsin maalla olivat viisaita jo 80 luvulla kun lopettivat telakkatoiminnan.Sama pitäisi suomessa tehdä.Ei telakasta kansantalous nouse kun 90% on puolalaisia ja virolaisia työntekijöitä.Alihankkijat menettävät saatavansa melkein joka telakkakriisissä kun suomella on niitä kriisejä muutama vuodessa.Joka tilauksen valmistuttua miehet ovat kuukausia kortistossa nakertamassa niitä vähäisiä suomeen jääviä veroropoja työttömyyskorvauksina.

    Äänestä

Työnatajaien senaattorikerho on saanut pääministerinkin uskomaan, että Suomi tarvitsee - ja äkkiä - työperäistä maahanmuuttoa ja rajusti! Kas kummmaa, kun oman maan tyäöväkeä potkitaan pellolle enemmän kuin ikinä ja työttömyys hipoo 500 000! Tämä vuosi on ollut tässä ushteessa ennätyksellinen.

Pakosta joutuu epäilemään ollaanko vain hamuilemassa mahdollisimman halpaa työvoimaa ns. harmaan palkanmaksupolitiikan kaa. Sekin ihmetyttää miksi pääministeri ei ole, jatkuvasti esitetyistä toiveista huolimatta, ottanut juuri tuota harmaata taloutta suurennuslasin alle tutkittaváksi!? Syy taitaa löytyä edeltä?

Äänestä

Saa nähdä miten telakan johto aikoo saada telakan voittoa tuottavaksi.Paljon olisi tehtävää ,ettei tarvitsisi verorahoja tuhlata vanhaan kolhoosiin.Puolenvuoden rahankerjäys ei varmaan innosta seuraavaa tilaajaa rakennuttamaan Turussa.Maine vaan kasvaa.

Äänestä
  • Prosessissa on jotain pahasti pielessä, kun sakemannit ovat monta kymmentä prosenttia tehokkaampia. Saattaa olla, että 49:n roistot ovat tehneet tehtävänsä, eikä telakkaa saada koskaan kannattavaksi. Aloittaisin tehsotamisen antamalla kenkää kaikille noille.

    Äänestä

  • Kylmää kyytiä. kirjoitti:

    Prosessissa on jotain pahasti pielessä, kun sakemannit ovat monta kymmentä prosenttia tehokkaampia. Saattaa olla, että 49:n roistot ovat tehneet tehtävänsä, eikä telakkaa saada koskaan kannattavaksi. Aloittaisin tehsotamisen antamalla kenkää kaikille noille.

    Hei loispummiyrittäjä! Ja ottaisit euron polakit tilalle. Ne vasta tehokkaita ovatkin kun nyhdät vielä Pernon slummikaksiosta 200 euroa kuussa per ukko ja siinä asuu 20 tehokasta orjaa.

    Helvetin ihmiskauppias! Vedä ittes jojoon.

    Äänestä

Hesari kaiken takana!

Kun hallitus viimein teki uuden telakkatukipäätöksen, on Hesari noussut takajaloilleeen: Ette siis uskonut mitä vaikutusvaltainen lehti sanoi!?

Heti päätöksen jälkeen Hesari laukoi kissankorkuisin kitrjaimin: Saamiemme salaistebn tietojen mukaan Turun telakka oli täysin rahaton ja käytännössä konkurssikypsä!

Seuraavana päivänä lehti jatkaa - taas - mollaamislinjallaan otsikoin: TUI:n venäläisomistaja kylpee rahoissaan!

Ja kas, kun jutun lukee huomaa, että mies omistaa vain neljänneksen yhtiöstä, hänelläkyllä on huomattavia määriä pääomia, mutta päivän likviditeetti hipoo nollaa! Sitäpaitsi TUI-matkatoimisto, laivatilauksen tekijä, tulikin vastaan tinkimällä normaaleista maksuehdoistaan! Miksi siis jatkuva marmatus?

Kummastusta herättää myös aikanaan, Hesarinkin kovasti julkipitämä ja alleviivaama Suomen "epäily", että telakkatuki olisi EU-säännösten vastaista!?

Eikö hallituksellamme tosiaan ole käytössään asiantuntemusta mahdollisen säännönvastaisuuden selvittämiseksi - aikaahan oli käytettävissä useita viikkoja?

Kansalaiset olisivat odottaneet edes selvitystä mihin EU-sääntöihin tai niiden kohtiin mainttu "epäily" perustui. Asia jäi nyt kokonaan - edes tulevaisuuden varaksi(?) - hoitamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faktaruutu kirjoitti:

Turun telakka on tehokkudessaan risteilyrakentajana vasta neljäntenä. Paras on saksalainen Mayer Werft, toisena STX Ranska, kolmantena Italian Fincantieri ja sitten turkkulaiset. Tehokkuus on jämähtänyt edellisen vuosituhannen lopun tasolle. Ero kilpailijoihin on kymmeniä prosentteja.

STX olisi halutessaan voinut järjestää rahoituksen menetetylle tilaukselle. Korealasen omistajan tahdosta kiinni.

Turku saa kyllä tilauksia, kun muiden rakentajien tilauskirjat ovat täynnä. Sitten tehotonkin yksikkö voi taas vääntää rautaa huonolla kannattavuudella.
Eikö olisi syytä panna asiat kuntoon ja parantaa tuottavuutta? Eikä sitä voi repiä alihankkioiden kukkarosta. Työ on tehtävä telakalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu