ainakin näin täällä! tunnen jo seitsemän jotka on saanut parannuksen armon ja tullut lestadiolaisiksi :O
moni saanut parannuksen armon?
19
288
Vastaukset
- pelekääkkö polliisia
Minäkin sain parannuksen armon kautta irtautua Srk valheiden tukijoiden joukosta. Tunnen monta muutakin jotka on saman onnen löytäneet kohdallensa. Eli sinun aloitus on provo, ja sitä paitsi sinä et ole vl kun luet näitä, eihän täällä kukaan oikea srk uskovainen käy, näin ainakin sanoo "vakaat veljet" ry:llä, he kyllä itse näitä lukevat mutta eivät sallisi sitä muille, juuri kuten Raamattu varoittaa vääristä opettajista.
- Tuota noin
Tavallisesti ei puhuta "tulemisesta lestadiolaiseksi".
Outoa puhetta.- avatkaa
Minä olen 26-vuotias nuorimies(en keskustelun avaaja) ja tulin VL 2kk sitten. Eikai sillä ole väliä millä sanalla yrittää sitä kuvata, kun on saanut rauhaisan olon ja uskoa syntinsä anteeksi.
avatkaa kirjoitti:
Minä olen 26-vuotias nuorimies(en keskustelun avaaja) ja tulin VL 2kk sitten. Eikai sillä ole väliä millä sanalla yrittää sitä kuvata, kun on saanut rauhaisan olon ja uskoa syntinsä anteeksi.
Eikö kukaan muu saa uskoa syntejä anteeksi?
Etkö sinä uskonut ennen syntejä anteeksi?
Sitten todellisuus; Miten aijot pelastua? Edellinen siihen ei riitä?
Kes- voi ihmettä
avatkaa kirjoitti:
Minä olen 26-vuotias nuorimies(en keskustelun avaaja) ja tulin VL 2kk sitten. Eikai sillä ole väliä millä sanalla yrittää sitä kuvata, kun on saanut rauhaisan olon ja uskoa syntinsä anteeksi.
Kerro meille muillekin kuinka se tapahtui? Tämä on sen verran harvinaista, että kiinnostaisi kovasti kuulla mikä sinut sai tulemaan vl:ksi? Tiedätkö mihin olet sitoutunut?
- 12+10
avatkaa kirjoitti:
Minä olen 26-vuotias nuorimies(en keskustelun avaaja) ja tulin VL 2kk sitten. Eikai sillä ole väliä millä sanalla yrittää sitä kuvata, kun on saanut rauhaisan olon ja uskoa syntinsä anteeksi.
"Avatkaa", Nuorimies älä liikaa mieti mitä sinulle täällä vastaillaan tai kysellään. Luin, tavoitteet... menettelytavat ...periaatteet, keskustelun alta kuvauksen tämän hetken elämästäsi.
Sinä olet nyt onnellinen ja se riittää. Tätä lukee ja tänne kirjoittelee onnettomia, onnellisia, katkeria, katellisia, ilolla täytettyjä jne. löytyy monen kirjavaa ihmistarinaa -avoin keskustelufoorumi.
Meitä karkkia foorumilla yhdistää vain yksi yhteinen piire, uteliaisuus rauhanyhdistyksen porukkaa kohtaan. Mehua, viiniä, mustikkapiirakkaa, lohipiirakkaa, pitää voi tarjottavasta tai olla pitämättä. Kaikkea on täällä tarjolla.
Itse luen tätä nykyisin useasti, entisenä VL:nä. Jokin aika sitten muutin Kuopion. Täällä on tarjontana monenlaista uskonnollisuutta, ja eri lestadiolaisten seuratoimintaakin löytyy, kaikkea muuta toimintaan. Uskonnolliset asiat kiinnostavat uuden elämäntilanteen myötä.
VL:lle en ole ikinä lopullisesti ovea sulkenut -katsellaan siis. - Mie
avatkaa kirjoitti:
Minä olen 26-vuotias nuorimies(en keskustelun avaaja) ja tulin VL 2kk sitten. Eikai sillä ole väliä millä sanalla yrittää sitä kuvata, kun on saanut rauhaisan olon ja uskoa syntinsä anteeksi.
Luultavasti löysit tyttöystävän ja miellyttääksesi tytön vanhempia teit "parannuksen"SRK:hon
- yksi nuor
Kesitas kirjoitti:
Eikö kukaan muu saa uskoa syntejä anteeksi?
Etkö sinä uskonut ennen syntejä anteeksi?
Sitten todellisuus; Miten aijot pelastua? Edellinen siihen ei riitä?
KesOllaan puhuttu, että on jo päätetty, että kaikki saa uskoa synnit anteeksi.
Ennen sai kirjeessäkin.
Sitten pelastuu, kun uskoo??? Seurakunta äiti Saaran oppiin.
- tulipinja
Joka päivänä on parannuksen teon paikka ja saan joka päivä tehdä parannusta ja kokea parannuksen armon, sillä Jeesuksen Kristuksen kädet ovat avoinna vastaanottamaan jokaista syntiensä raskauttamaa ihmistä ja antamaan hälle synnit anteeksi ihan jokaiselle, joka haluaa ottaa Jeesuksen Kristuksen vastaan syntiensä sovittajana ja Herrana.
- keidas.
Kesitas kirjoitti:
Amen.
Kes.Kyllä heluntalainen hullu heluntailaisen sanamuodot tunee. Vähän kuin koira joka koiran tunee yms.
Soi siu
Keu - vapaakirkkolainen.
keidas. kirjoitti:
Kyllä heluntalainen hullu heluntailaisen sanamuodot tunee. Vähän kuin koira joka koiran tunee yms.
Soi siu
KeuViime talvena helluntaiherätyksen väelle esiteltiin amerikkalaistaustainen ohjeistus, jossa annetaan työkaluja ”lankeemuksien” käsittelyyn yhteisössä, sillä nuo mielisairaat eivät hurmoksessaan kykene näkemään omaa tilaansa, mielisairautta, joka ilmenee mm. Pedofilisaarnaajien tekojen vähättelynä. On yleisesti tiedossa, että helluntailahkossa pedofili voi jatkaa sairailla aivoilla saarnaamista, kun/jos hän on vapautunut vankilasta.
Ilman ulkopuolisten asiaan puuttumista, kyseisen mielisairaan lahkon kokoukset ovat yhtä huitomista ja kurkkusuorana huutamista. Aamen aamen aamen - pulilinna
Onneksi prosessiin ei tarvita vanhoillislestadiolaisuutta!
- Haluatko hypätä?
Vl-parannuksen armo = hyppy sielunvihollisen syliin.
- 20+15
Onko niin, että kaikki syntyvät lapset vl-vanhemmille luokitellaan parannusken armon saaneiksi ?
- oppilapsi
Tuo sinun viestisi on omaa sieluntilaasi kuvaava: "...tullut lestadiolaisiksi". Se ei tarkoita yhtään mitään. Jos olisit kirjoittanut että ..."tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen", niin asia olisi ollut ihan toinen. Näitten henkilöitten tulevaisuus olisi ollut valoisa. Pelkkä lestadiolaiseksi kääntyminen kun ei avaa taivaspaikkaa:(
..tai tullut kepulaiseksi tai kommunsitiksi... jne.. tulla siis joksikin..
- ei sentään lestaksi
Onko seitsemän monta?
Kunka monion saanut lähtemisen armon? - v jussi
Kyllä se teiltäkäy. Meinaan tuo toisten parjaaminen. Minullakin on kokemusta. Olen ollut kohta 40 vuotta aviossa VL tytön kanssa.Lapsiakin on. On ylämäkeä ja alamäkeä. On kokemusta pilkan ja lievän väkivallan kohteena olemisesta. . ..Joku sano kuinka saatanallinen oppi tämä on.. Kokemuksella kerroin tämän. Olen toisin ajattelija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain647556Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242979- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651669Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1211501Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711451- 1321182
- 78869
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774