Keliaakikkona Turkissa

Lähdemme lokakuussa 2013 lasten kanssa Nazarin matkalle Eftalia Villageen. Valitsin hotellin sen rauhallisen sijainnin takia.

-Kuinka keliaakikko, kala- ja pähkinäallerginen selviää reissusta?
-Onko kauden lopussa heikennyksiä palveluissa, ruuassa tms.

Luonnollisesti otan mukaan omat leivät, murot ja hiutaleet. Lopusta pitäisi selvitä paikan päällä.

Sinä keliaakikko, joka olet jo tämän matkasi tehnyt - voitko vastata minulle! Kiitos etukäteen!
3144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkkana saa olla, mutta valikoima on niin laaja että aina jotain
syötävää löytyy.
Salaattipöydässä on aina erikseen mm. kurkkua,tomaattia,salaattia,
juustoja, oliiveja jne joista saa rakennettua salaatin.
Lämpimällä puolella kanaa,kalkkunaa ehkäpä jopa naudanlihaa ja maksaa.
Ranskalaisia ym.
Joten lämpimäkin ateria saa kyllä.

Valmis salaatit joissa majonesia,voi usein sisältää myös pähkinää (pistaasia )
jne.
Auttoiko tämä yhtään ?

Äänestä

Meillä on ollut Turkissa mukana lappu missä kerrotaan keliakiasta turkiksi. Se on sitten aina näytetty kun on menty syömään. En muista oiskos se keliakialiiton sivuilta tulostettu. Aina ptänyt vähän katsoa ettei syö mitään missä voi gluteenia olla ja vähän välillä epäilyttää onko ruuat täysin gluteenittomasti tehty, vaikka niin sanotaan.

Äänestä

Meilläkin tuo keliakiasta kertova lappu ollut mukana, mutta harvassa paikassa valitettavasti ymmärtävät. Suomea puhuvat/ suomessa asuvat tuttavammekaan eivät oikein asiaa oivalla siellä kun ei kyseistä allergiaa ole. Vähän käyttävät viljatuotteita kastikkeetkin yleensä suurustettu maissilla. ainoastaan leivät, pastat ja pizzat on meillä jäänyt syömättä, eikä oireita ole tullut kertaakaan tätä periaatetta noudattamalla. Palvelu pelaa läpi sesonkikauden ajankohdasta riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huupertti kirjoitti:

Lähdemme lokakuussa 2013 lasten kanssa Nazarin matkalle Eftalia Villageen. Valitsin hotellin sen rauhallisen sijainnin takia.

-Kuinka keliaakikko, kala- ja pähkinäallerginen selviää reissusta?
-Onko kauden lopussa heikennyksiä palveluissa, ruuassa tms.

Luonnollisesti otan mukaan omat leivät, murot ja hiutaleet. Lopusta pitäisi selvitä paikan päällä.

Sinä keliaakikko, joka olet jo tämän matkasi tehnyt - voitko vastata minulle! Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu