Hakusessa pieni kamerakotelo tai -pussi järkkärille.

matti16356

Elikkäs omistan Canon EOS 550D kameran yleiskuvaukseen mutta kamera on kameraa on kamalan kömpelö kuskata mukava. Pitäisi siis löytää jostain sille mahdollisimman pieni kotelo tai ehkä joka pussi. Ajattelin ostaa lähiaikoina myös Canon EF 40mm f/2.8 objektiivin niin kamera menee huomattavasti pienempään tilaan.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppu

      Kyllä se pussi tms on vähintään yhtä kömpelö kuskattava ja siinä on kameraa huonompi kantohihna.
      Enempi mukavampi kuskattava on pieni reppu.

    • Vähemmän pro

      Jokin Lowepron Toploader saattaisi olla passeli pikkulaukku, jos kuskattavana on vain järkkyrunko siinä kiinni oleva kohtuukokoinen objektiivi (esim. 18–55-millinen kittizoomi).

      Tässä yksi esimerkki, hintaluokka 30 €:
      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/35171/crkdk/Lowepro-Toploader-Zoom-45-AW-musta

      Sivustossa http://www.lowepro.com/intl on finder-työkalu, johon voit syöttää tiedot kamerastasi ja mukana kuljetettavasta tilpehööristä, jolloin saat valmistajan suosituksia sopivista laukuista.

      Itselläni on Lowepro Nova 160 AW, johon mahtuu myös salama, toinen objektiivi ja jotakin pikkusälää. Olen laukkuuni hyvinkin tyytyväinen. Hintaluokka 50 €.
      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/22022/cbgdf/Lowepro-Nova-160AW-musta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2206
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      350
      1478
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1473
    4. 202
      1405
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1121
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      988
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      960
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      949
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      28
      885
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      859
    Aihe