Selailin nettiauton ja autotallin kriteereillä min -04, ajettu max 90tkm, ja suurin osa autoista oli pikkukinnereitä tyyliin punto tms. Silmiini osui laguna -04, ajettu 82tkm, hp 6500. Minulla ei tule matkamiehen kilsoja ja tohon hintaan korjauskulutkin hyväksyttäviä muualla kuin merkkiliikkeessä. Kuvittelisin saavani hyvän käyttöauton?
Aikeissa ostaa -04 laguna
16
429
Vastaukset
- ostolaidalla itsekin
Kuulemma 2006 ja uudemmat on parempia kuin nuo vanhemmat II-koriset. Meinaan vaan että tuo on jo 9 vuotta vanha ja 6500 kohdalla aletaan olla summassa, johon vähän rahaa lisäämällä saa paljon lisää autoa.
Esim.
http://www.nettiauto.com/renault/laguna/5203651
tai
http://www.nettiauto.com/renault/laguna/5356788 Kiitos vinkistä, toi Riihimäellä oleva lagu alkoikin kiinnostaa. Luovuinkin jo ajatuksesta ostaa toi -04 laguna kiitos entisen volvo/rellumyyjän joka lyttäsi auton maanrakoon. Kuulema voi pahimmassa tapauksessa varautua maksamaan korjauksista saman kuin on auton hinta, mm kalliit vesiherkät puolat 4kpl ja lukuisat sähköviat. Pitännee kysyä vielä mielipidettä uudemmasta lagunasta. Tosin mun autoista pahimpia pommeja on olleet volvo ja ford, muutamat ranskalaiset toimineet ihan ok
- '_'
No puolathan ei montaa kymppiä maksa kappale. Niitä voi ostaa vaikka varalle niin voi sitten tarpeen ilmaantuessa vaihtaa. Nuo "sähköviatkin" on useimmiten jotain anturivikoja/ -häiriöitä tai hapettuneita liitoksia. Kiusallisia mutta loppujen lopuksi aika pieniä ja halpoja vikoja.
Ps. mulla ei ole kolmen vuoden/70 000km aikana Lagunasta hajonnut yhtäkään puolaa... '_' kirjoitti:
No puolathan ei montaa kymppiä maksa kappale. Niitä voi ostaa vaikka varalle niin voi sitten tarpeen ilmaantuessa vaihtaa. Nuo "sähköviatkin" on useimmiten jotain anturivikoja/ -häiriöitä tai hapettuneita liitoksia. Kiusallisia mutta loppujen lopuksi aika pieniä ja halpoja vikoja.
Ps. mulla ei ole kolmen vuoden/70 000km aikana Lagunasta hajonnut yhtäkään puolaa...Mitäs noi puolat maksaa nykyisin kpl? Rellumyyjä väitti hinnaksi aika huiman summan, olisko sit olleet merkkiliikkeen hintoja kun auto oli vielä tuore. Toi 2006 taitaa olla samaa kakkossarjaa kuin -04 mallikin, erona facelift, onko niillä sit merkittävää eroa?
- Varsova, Puola
Motonetin sivuilta:
SYTYTYS JA HEHKUTUS / SYTYTYSPUOLAT
Puolahattu Renault 10-1149 16V-1,6/1,8 TULPANHATTUpuola (1/syl) 34.90 €
Puolahattu Renault VALEO 10-1195 16V-1,6/1,8 TULPANHATTUpuola (1/syl) aito VALEO [2001 - 2007] 49.90 €
Puolahattu Renault 10-1149 16V-2,0 TULPANHATTUpuola (1/syl) ei turbo/suorasuihku 34.90 €
Puolahattu Renault VALEO 10-1195 16V-2,0 TULPANHATTUpuola (1/syl) ei turbo/suorasuihku aito VALEO [2001 - 2007] 49.90 €
Eli parisataa maksaa 4 kpl noita Valeon puolia. Mulla on yksi varapuola ollut 5 vuotta Scenicin takakontissa, eipä ole tarvinnut vaihtaa. - Korsu Mäessä
Tässä on vähän mennyt tuo hintapyynti pitkäksi.
http://www.tori.fi/etela-pohjanmaa/Renault_Laguna_Break_Confort_1_6_16V_2940032.htm?ca=18&w=3- + 1000%
Korsun autojen hinnat on aina ollut moninkertaiset muihin liikkeisiin verrattuna
ihmetyttä vaan kuka hullu sieltä viitsi mitään ostaa, ei luulisi kapan käyvän.
Nyt on hankittu -06 laguna kahden litran moottorilla ja kaikilla vikapesäsähköherkuilla, nam. Kilsoja hieman alle 100tkm ja malli 5 ovinen. Heti tuli mutka matkaan, eli akunvaihdon seurauksena radio vaatii koodia ja äkkiseltään en löytänyt mistään auton kirjoista moista. Saakohan tota koodia soittamalla, vai pitääkö raahautua merkkiliikkeeseen?
150 km tuli ajettua autoa kotiin ja on kyllä miellyttävä ajossa, hiljainen ja hyvä ajaa:)- La Guuna
Pitäis onnistua koodi soittamalla merkkihuoltoon. Tai ainakin täällä niin väitettiin: http://renaultkeskustelu.net/foorumi/index.php?PHPSESSID=2b26542cb6d5d7436eeffc0512ac0326&topic=9423.msg59830#msg59830
Tuolta foorumilta löytyy aika paljon muutakin infoo, kannattaa tsekata siis http://renaultkeskustelu.net/foorumi/ - Accumulator
Kuten kantapään kautta opit, akunvaihto kannattaa teettää aina alan liikkeessä. Siellä asiantuntija osaa kytkeä vaihdon ajaksi siirtoakun, eikä ostajalle tule radio-, eikä muitakaan kytkentäongelmia. Saattaa tulla parikymppiä kalliimmaksi, kuin harakirikaupan akun itseasennus, mutta kyllä se vitutuksen välttämiseksi kannattaa maksaa.
- Ampperit riittää
Accumulator kirjoitti:
Kuten kantapään kautta opit, akunvaihto kannattaa teettää aina alan liikkeessä. Siellä asiantuntija osaa kytkeä vaihdon ajaksi siirtoakun, eikä ostajalle tule radio-, eikä muitakaan kytkentäongelmia. Saattaa tulla parikymppiä kalliimmaksi, kuin harakirikaupan akun itseasennus, mutta kyllä se vitutuksen välttämiseksi kannattaa maksaa.
Totta puhut voi myös käyttää akkulaturia kun vaihtaa akkua !
- Laguna harkinnassa
Nyt oot ajellut vuodenpäivät lagunallasi. Onko ilmennyt vikoja?
Akku oli vaihdettu liikkeessä ennenkuin ostin auton. Ajoin koeajon tietenkin ilman radiota että kuulis mahd vikoja. Anyway, pieni vika ja korjattavissa halvalla:)
- Etelän vetelys
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288548134631.html
Tuolta kun katsot niin paikkakunnan korjaamo kiittää.
Ei ne raukat patongilla ja punaviinin alaisena ennen seuraavaa lakkoa osaa mitään tehdä. Etelän vetelys kirjoitti:
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288548134631.html
Tuolta kun katsot niin paikkakunnan korjaamo kiittää.
Ei ne raukat patongilla ja punaviinin alaisena ennen seuraavaa lakkoa osaa mitään tehdä.Katselin just samaa tilastoa ennen tätä ja karua luettavaahan tuo oli. Toisaalta olen valmis korjauttamaan lagunaa ei-merkkiliikkeessä siihenverrattuna että ajaisin vanhemmalla, pienemmällä ja enemmän ajetulla "laatuautolla" Olen omistanut muitakin merkkejä joissa on ollut riittävästi vikoja, mm 3 volkkaria, fordin ja kaikkein pahimman vikapesäkkeen, volvon. Vähiten vikoja on ollut seatissa, kahdessa pösössa, opelissa ja avensiksessa.
Radion koodin sain ilmaiseksi merkkiliikkeestä:)
- Timmpaa......Di
Tohon hintaan saattaa saada jo kohta 2008 uudemman mallin Lagunan. Dieselinä suosittelen... Halvin oli tähän mennessä ollut muistaakseni sen 6000e. joskin ajettu oli n. 350tkm. Hällä väliä, auto oli Pohjanmaalta... Eli ajettu matka-ajoa, eikä luistatettu kytkintä Kehä-3:sen sisäpuolella osaamattomissa käsissä. Katsele rauhassa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323355Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032555Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv702516- 1022117
- 111808
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3781036Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos38849TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28808Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6780