Ostin uuden kiintolevyn, ja pitää ääntä ja tärisee. Onko sisällä pyörivä levy epätasapainossa kun tärisee, eihän laakerit kestä jos näin on, vai täriseekö muusta syystä? Laitoin kumia väliin, äänet väheni muttei loppuneet. Voinko lähettää takaisin ja vaatia uuden levyn? Entinen ei resonoinut ollenkaan, eikä ääntäkään pitänyt.
Kiintolevyn tärinä.
see tärisee.....
8157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo.
Mene sinne liikkeeseen resonoimaan.
Merkki epätasapainosta.
Tuskin tulee kestämään kovin kauan.
Ihan normaalia se on että kiintolevyasema tärisee. Tärinän määrää me ei etänä voida arvioida. Jos tärinä aiheuttaa resonanssia kotelossa niin mahdollisesti syynä on paska kotelo joka ei tarjoa kunnon kiinnitysmahdollisuutta kovalevyille. Tai sitten käytät vaan malttia ja varmistat että se on kunnolla ja tukevasti kiinni.
Omassa kotelossani levyt roikkuvat kumien varassa eikä niitä edes kuule että ne on päällä
kiintolevy ssd-levyyn niin loppuu tärinät ja koneesi nopeutuu. Hinnat ovat ihan kohtuullisia nykyään ssd-levyille ja ovat hintansa arvoisia. Jos paljon tallennat niin osta kaveriksi vaikka ulkoinen normaali kovalevy.
Kiintolevymarkkinat on jaettu käytännössä kahden valmistajan kesken, WD ja Seagate, takuu lyhennetty 2 vuoteen. Ei niin väliä vaikka vähän tärisee ja pitää ääntä, kyllä se sen 2 vuotta kestää kotikäytössä.
Jos sulla on tavallinen atx-kotelo, jossa kiintolevy on vaaka-asennossa , älä ruuvaa sitä kiinni koteloon. se aiheuttaa resonointia. Laita maadoitukseksi vaikka joku rautalangan pätkä kotelo ja kovon väliin.
Hiljaisetkin kiintolevyt aiheuttaa usein tärinää, varsinkin jossain halvoissa koteloissa..
Ei kiintolevyn runkoa tarvitse maadoittaa koneen runkoon.
Kiintolevyn virtaliittimessä kulkee maa piuha mukana. Itse asiassa koneen runko on ihan eri potentiaalissa kuin koneen sisäinen maa. Hakkurivirtalähde vuotaa jännitettä koneen runkoon (tämä jännite on syy siihen, että esim. äänipiuhan kytkeminen virtajohdon ollessa kytkettynä voi aiheuttaa äänipiuhan toisessa päässä olevan vahvistimen kärähtämisen.
Ainoa syy kiinnittää kiintolevy koneen runkoon on lämmön pois johtuminen. Mutta jos koneen tuulettimet aiheuttavat edes jonkinmoisen ilmavirran kiintolevyn yli, ei tämä ole tarpeellista.
Aloittajalle: Kumia tai muuta vain väliin sen verran, ettei enää kotelo tärisi.
Itse ostin puolivuotta sitten WD Caviar Black levyn. Se on toki kovaääninen mutta takuu on 5-vuotta eli jos menee rikki tuona aikana niin takuuseen vaan.