Veneessäni on lämminvesivaraaja, joka on toiminut vesikiertolämppärin kautta. Nyt olen vaihtanut lämppärin puhallinlämppäriksi ja vaihtanut moottorin makeavesijäähdytteiseksi. Mitä tulee huomioida liitettäessä varaaja moottorin vesijärjästelmään. Onko asennus niin helppoa että liitetään vaikka paisuntasäiliöön menevä letku kulkemaan varaajan kautta?
Lämminvesivaraaja
13+18
6269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei varmaan haittaisi jos kertoisit mikä moottori on kyseessä. Koneissa on monesti valmistajan kiertoveden ulosottoon valmiiksi suunnittelevat paikat. Periaatteessa asennus on juurikin noin kuten veikkasit, mutta siinä pitää ottaa pari asiaa huomioon; Että neste kiertää sen lämmityslenkin kautta ja siellä kiertävä neste on mahdollisimman kuumaa. Kumpikaan ei taida toteutua ehdottamassasi asennuksessa.
Moottori on Nanni kubota 3.30. Pitäneepä kysyä valmistajalta ohjeita. Ilmeisesti Paisuntasäiliön pitää kuitenkin sijaita kaikkein korkeimmalla.
No ei todellakaan paisuntasäiliön letkun kautta! Ei paisuntasäiliön letkussa ole vesikiertoa. Yleensä moottoreissa on valmiina ulosottopaikat kuumavesi lämppärille ja varaajalle moottorirungossa. Varmimmin asia selviää, kun kysyt asian maahatuojan huoltoliikkeestä.
Kiertäähä se vesi makeavesijäähdytteisessä niinkuin kaikissa nesteellä jäähdytetyissä mottoreissa kuuluukin. sille varaajalle pitää laittaa neste menemään mahdollisimman läheltä moottorin kylkeä, eli siitä mistä jäähdytysneste tulee koneesta ulos ja menee jäähdyttimelle (toiset sanoo lauhduttimex) pitää varaaja laitaa tähän välin.
Tulipa sanottua selkeästi? mut toivottavasti tarpeeksi ymmärrettävästi.
Äläpäs yleistä. Esim meikäläisen moottorissa on koko ajan iso vesikierto paisuntasäiliössä. En tiedä onko muissa merkeissä sitten. Mutta minunkin moottorissa on erikseen lähtö lämppärille.
http://www.nannidiesel.co.nz/Products/view/44 sivulta löytyy user manual jossa näytti olevan "boiler" liitännät kuvattuna, jos kone on tuo sama N 3.30?