opetuksen taso seuraavissa lukioissa?

Haluaisin tietää opetuksen tasosta näissä lukioissa:

a. Yhtenäiskoulun lukio, Käpylä siis
b. Helsingin luonnontiedelukio
c. Alppilan lukio

Toivoisin oikeasti nimenomaan kommentteja opetuksen tasosta, oppiiko oikeasti, onko rauhallista, saako opiskelusta palautetta jne. Koulun ulkonäkö (rumuus tai hienous) tai ruokala tai muu ei ole nyt olennaista. Oon käynyt kaikissa em. kouluissa vierailemassa, joten ulkoiset jutut on tiedossa ;).

Kiitos jos joku jaksaa vastata!!! :--))
15717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Hyvä, että joku on kiinnostunut muustakin kuin millainen meininki ja onko bileitä :). En valitettavasti tunne em. lukioita, koska en itse ole käynyt noita, eli kommenttini ei nyt paljoa auta, mutta oon kyllä kuullut, että Alppilassa on hyvää opetusta.

Äänestä

Hellu on parhain noista.

Äänestä
  • Osaisitko perustella jotenkin tarkemmin? :) Tai siis tiedätkö kaikista muistakin?

    Äänestä

  • johannas kirjoitti:

    Osaisitko perustella jotenkin tarkemmin? :) Tai siis tiedätkö kaikista muistakin?

    Oon kuullut, että Hellussa osataan opettaa. Alppilassa kuulemma sen sijaan on huonoa sekä oppilaat, että maikat.

    Äänestä

  • näinon kirjoitti:

    Oon kuullut, että Hellussa osataan opettaa. Alppilassa kuulemma sen sijaan on huonoa sekä oppilaat, että maikat.

    Öhhöhhhön, "Alppilassa kuulemma sen sijaan on huonoa sekä oppilaat että maikat". Kuinka niin??? :DD

    Ite sanoisin aivan päinvastoin!!

    Äänestä

uppp :)

Äänestä

Joo tietty :). Ja en siis oletakaan, et joku tietäis kaikista, mut kyl varmaan joku, joka on opiskellu jossain em. kouluis, voi sanoo jotain. Ois kiva!! Esim. onko omat odotukset täyttyny tai onko pettymyksiä.

Äänestä

Lue ketjui "Alppilan lukio surkea?" ja sit "Heryk, Munkka vai Alppila?" nii saat kyl jotain kuvaa esim. Alppilasta. Alppila ON HUONO!!!!! Näin oon kuullut ja kyllä sen nyt noista keskusteluistakin näkee, jos osaa lukee.

Äänestä

Alppila mikää huono olo. Perustele kiitos!! Ootko ite ollut Alppilassa? Vuos sitte syksynäkin kirjotti yks tyyppi 7 ällää ja 3 eetä, et revi siitä. EI KANNATA LUOTTAA KUULOPUHEISIIN, ellei sitten ole kyseessä joku, joka ite opiskelee kyseisessä paikassa.

Äänestä

Haikein mielin jätän Alppilan. Lauantaina itketään. Alppila on tosi hyvä peruslukio, jossa saa hyvää opetusta ja joissain aineissa ja joiltain maikoilta todella laatuopetusta, jos sitä vaan ottaa vastaan. Alppilassa on hyvä meno! Opettajat suhtautuu oppilaisiin kivasti. Jotkut näkee vaivaa todella paljon meidän eteen.

Ei siis tosiaankaan kannata välittää huhupuheista! On huonoja puolia, mutta ainakin mulle ehdottomasti enemmän hyviä!!

Äänestä
  • Koulumenestys on itsestä kiinni. Tee töitä äläkä urputa tai syytele muita.

    Äänestä

Näin on!! Ihan turha kenenkään syytellä huonoa opetusta, jos ITSE EI TEE mitään. Märkä rätti lentää naamalle viimeistään, kun pitää lukea pääsykokeisiin, jos ei ole tottunut yhtään hikoilemaan. Siinä vaiheessa on ihan sama, mistä koulusta on valmistunut, mutta ei tosiaankaan ole sama, onko tehnyt duunia lukioaikana. Työnteko on se, mikä ratkaisee lopulta, ei yksittäinen lukio tai ope.

Äänestä

Alppilasta kuulee hyvin ristiriitaisesti joko kehuja tai dissausta. Onko kellään mitään painavaa uutta sanottavaa?? Mulla on Alppila varmaan ykkösvaihtoehto koulumatkan takia. En päässy niihin avoimiin oviin. Harmittaa se.

Osaisko joku kertoa ihan lyhyesti, millasissa ryhmissä (onko siis luokat vai miten) opiskellaan vai voiko ite valita? Onko jotain hyviä neuvoja yleisesti? (Keskiarvo mulla riittää, joten sisäänpääsy on oikeastaan varma.)

Äänestä

En tarkkaan tiedä, millä perusteella ro-ryhmiin eli "luokkiin" laitetaan Paitsi matikan ja A-ruotsin perusteella, mut omas ryhmäs opiskellaan vaan eka jakso ja sen jälkeen saa valita ite kurssit ja maikat eli ryhmät menee sekaisin.

Valinnat on välillä aika stressaavat keväällä, kun joistain kursseista on kauhee kilpailu. Mut toiki varmaan on kaikis kouluis. Eli neuvo on, et pitää olla koneella ajois, kun valinnat alkaa :DDD.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


johannas kirjoitti:

Haluaisin tietää opetuksen tasosta näissä lukioissa:

a. Yhtenäiskoulun lukio, Käpylä siis
b. Helsingin luonnontiedelukio
c. Alppilan lukio

Toivoisin oikeasti nimenomaan kommentteja opetuksen tasosta, oppiiko oikeasti, onko rauhallista, saako opiskelusta palautetta jne. Koulun ulkonäkö (rumuus tai hienous) tai ruokala tai muu ei ole nyt olennaista. Oon käynyt kaikissa em. kouluissa vierailemassa, joten ulkoiset jutut on tiedossa ;).

Kiitos jos joku jaksaa vastata!!! :--))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu