Laituri

rakennusäijä :D

Yleensä laituri rakennetaan puhelintolpista joiden huono puoli on se, että ne vääntyvät ajan mittaan.

Miten tuon ilmiön voisi estää?

4

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa...

      Siis jäät liikuttaa? Ponttoonit toimii tai hirsiarkkulaituri, ei tuollaisia keppejä jäitä vastaan mikään pitele kun jäät alkaa laituri liikuttamaan.

      • rakennusäijä :D

        Tarkoitan, että vaikka puhelintolpat olisivat asetettu niin ettei vesi ja jää pääse niitä koskemaan niin silti ne vääntyvät ajan mittaan.

        Onko mitään konstia miten tuon ilmiön voisi estää?


      • sitroen.
        rakennusäijä :D kirjoitti:

        Tarkoitan, että vaikka puhelintolpat olisivat asetettu niin ettei vesi ja jää pääse niitä koskemaan niin silti ne vääntyvät ajan mittaan.

        Onko mitään konstia miten tuon ilmiön voisi estää?

        Millä lailla vääntyvät? Mikä niitä vääntää?
        En minä ole tuollaista ilmiötä havainnut. Vääntyykö ne pystyssä olevat pylväätkin? Ne jotka puhelinlankoja kannattelevat.


    • näin meillä..

      Meillä ruoppaaja iski puhelintolpat pystyyn. Sitten vaakakannattimet 200*50 lankusta (2kpl per tolppapari) kiinnitettiin toisiinsa kierretangolla ja muttereilla. Kierretankoja oli vaaka-kannattimessa 4 kpl eli molemmin puolin tolppaa.

      Ajatuksen oli jos joku tolppa laskee tai nousee sen voi talvellla jäältä irrottaa ja tunkata taas laituri oikeaan korkeuteen. Huom. laituri tuli noin puoli metriä vedenpinnan päälle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe