Voiko sappi oireilla näin?

Sapettaa

Joo, mulla on ollu jo jokunen kuukausi lievää etomista usein ruokailun jälkeen (hyviäkin päiviä on)Ja huonovointisuus jatkuu useita tunteja ruokailusta. Ei okseta, vaan etoo ja joskus röyhtäyttää (olen 25v nainen, en raskaana). Ei kipuja kylkikaaressa.
En ole käynyt vielä lääkärissä, tarkoitus olisi tilata aika huomenna.. Mitkä labrakokeet olisi hyvä otattaa? Sappi? Maksa? tulehdus? yms? Voiko olla kyseessä joku vakavakin tauti?

7

56744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Vois olla sappivaivakin, kuka tietää...mutta voi olla muukin juttu.
      Ruokailun jälkeenhän tulee allö olo (siis sappivaivassa) ja varsinkin jos on syöny raskaasti. Mutta yksi merkittävä juttu voi olla jos sappi oireilee, uloste muttuu harmaaksi tai harmahtavaksi.

      Mulla ällöä oloa tekee liikahappoisuus ja minä röyhtelehdin tosi paljon! Minulla onkin todettu palleatyrä, eli mahanportti laskee happaman mahanesteen ruokatorveen ja se tulehtuu. Kiusallinen ja monioireinen sairaus.
      kannattaa sinun käydä lääkärissä, että osaavat antaa varmuuden vaivastasi ja kun kerrot oireet.
      Jos se on happoperäistäkin, niin siihen tulee helpotus kun saat happosalpaajia lääkäriltä.
      Ei se mitään vakavaa mahda olla, nää mahavaivat vain jostain syystä on alkaneet yleistyä meillä nuorilla :(

    • sapeton...

      Sun oireet viitaisivat lähinnä yleiseen ja perinteiseen liikahappoisuuteen ja närästykseen.
      Sappivaivat ovat paljon sanoisinko tuskallisemmat tiedän kokemuksesta!
      Multa on sappi poistettu tuskien takia reilu vuosi sitten. Niin että sappivaivoja sulla ei ainakaan ole jos ei ole kipuja kuin vain etomien ja röyhtäily. Nyt mulla ei siis ainakaan sapeta mutta liikahappoisuudesta kärsin joskus närästää, on ilmavaivoja ja ruoka etoo joskus.
      Mutta sen kyllä kestää ihan normaaliahan tuo on, jos ei tosin kipuja ole.
      Sappivaivan saa helposti selville ultraäänitutkimuksella niin ja maksa-arvot on kohollaan ainakin kipukohtauksen aikana.
      Ainoa hoito on sitten leikkaus sappi poistetaan kokonaan, se on helppo ja kivuton nukutuksessa. Pääsin heti seuraavana päivänä kotiin leikkaus oli tähystysleikkaus. Neljä pientä reikää tuli pitkin vatsan aluetta.

      • eipä sapeta...

        sappirakko poistettu kolmeviikkoa sitten avokirurgisesti,joten sairasloma on pitkä ja haava mitaltaan n.20cm. eikä pahemmin oireillut aikaisemmin, kunnes oli lopulta tulehtunut ja jouduttiin sitten poistamaan. maksa arvotkin oli ok kipu kohtauksen aikana.


      • Meryl54

        Minulla oli vuosi sitten melkoisen pahat sappivaivat. Siinä tulehtui sappirakon lisäksi myös haima. Sappirakon poistoleikkaus kivineen päivineen tehtiin tähystyksessä viime syksynä. Ja kas kummaa oireet ovat palanneet tällä viikolla. Olin jo lääkärissäkin, missä otettiin kaikki kokeet asiaan liittyen. Nyt vaan odottelen sitten 'tuomiota' ja kokeiden tuloksia. Välillä kuvittelen, niinkuin nytkin, että olen kuvitellut koko jutun.. ja sitten taas kun kohtaus alkaa, niin voi sitä tuskaa. Sain lääkäriltä valmiiksi lähetteenkin, että jos äityy oikein pahaksi niin pääsen sairaalaan hakemaan apua, vielä olen sinnitellyt ja vain lääkinnyt itseäni viimevuotisilla täsmälääkeillä, mikä sekin viittaa sappikiviin, kun kerran auttavat.


    • Sandra

      Itselläni on sappikivet. Ultraäänessä todettiin viime keväänä. Oireina juuri pahoinvointi ruokailun jälkeen ja "turvottava" olo palleassa.
      Nyt 4 kk myöhemmin olen menossa leikkaukseen, oireet ovat alkaneet pahentua; vihlovaa kipua oikealla kylkikaaren alla, säteillen pallean läpi vasemmalle puolelle. Kipu säteilee myös selän puolelle ja vasemmalle puolelle rintarankaa.
      Mene ihmeessä lääkäriin. Maksakoe kertoo jo paljon, ja lääkäriltä saat lähetteen ultraääneen.
      Mukavaa syyskesää

      • ultraan..

        ultra kertoo kaiken,eikun lääkäriin vaan.


    • Anonyymi

      Sappi vaivako. Paha kipu rasva ruuan jälkeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3379
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2584
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1556
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      108
      1168
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1156
    Aihe