Moikka! Mulla ois parikin ongelmaa.. Ensinnäki, oon 15v neitsyt ja mulla on ollu kuukautiset jo melkeen pari vuotta. Tossa pari kk sitte vuoto kesti 29 päivää, ja se oli iha hirveet aikaa. Mist se ois voinu johtuu? Sit toiseks, nyt on taas menkat ja aamut on ihan kamalii, aina ku menee vessaa ni en uskalla ees kattoo kui paljon verta on tullut. Yleensä tosi paljon ja saa joka aamu pestä housui.. Millasta sidet öisin kannttais käyttää? Ja kolmanneks, mulla tulee vuotojen yhteydessä semmosii tummia limasii klönttejä, onks se normaalii? Niit on vaikee kuvailla, ne on sellasii peukalon kokosii kasoja ja se tuntuu tosi epämiellyttävält ku sen tuntee et se laskeutuu emätintä pitkin.. Oon tosi kiitollinen jos joku viitti mulle vastailla:):)
Kiitos jos joku auttaa
kysymyksiäkysymyksiä
491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos et uskalla puhua äitisi kanssa. Mene puhumaan vaikka koulussa terkkarille. Muuta en osaa oikein neuvoo =(
No en tiiä tosta vuodon kestosta :o Mun äitillä kyllä meni vuodot sekasin kun se käytti e-pillereita, sit lopetti ja alotti uusiks. Käytäks sä e-pillereitä tai ootko käyttäny.
Ne klöntit on normaaleja, ne on veren hyytymiä ja siitä limakalvosta jotain palasii :D
Millon sun kuukautiset alko ekan kerran? Yleensä ne on alussa runsaat ja sit ne ajan myötä muuttuu ei niin runsaiks :D
Kaupas myydää eriksee semmosii yösiteit, esim paksu yöside. Tai jotai tommosii, kannattaa kysyy sun äitiltä, uskon et se tietää paremmin
en käytä enkä oo käyttäny e-pillereitä.
okei hyvä sit et on normaaleja:D
en muista tarkkaan millo alko mut joskus 1.5 vuotta sitte.
kiitti vinkeistä! meen kyl terkkaril puhuu ku on taas vuoto kestäny 12 päivää... äitille oon jo puhunut ja se miettii et jos varais ajan ihan gynekologille.
Kyllä jos sinulla on kovia kipuja tai muuten nuo runsaat/pitkät kuukautiset aiheuttaa vaivaa, niin kannattaa käydä terbeydenhoitajalla. Luonnollista on että hyvin epäsäännölliset ovat sinun iässäsi vielä, mutta jos ollut todella runsaat tuo melkein kuukauden vuoto, niin ei se minusta täysin normaalia ole?? pieni muotoinen vuoto kyllä. Aiheuttaa runsaat vuodot jo raudan ym puutteita. Ja ne klöntit on kuivunutta/hyytynyttä verta. Ne on ihan normaalia