korjaamokäsikirjassa sanotaan että alatukivarsi on vaihdettava kokonaan, mutta motonet myy etutuennan helat erikseen. onko mahdollista vaihtaa prässäämällä vai tarkoittaako ne jotain muita puslia? kokemuksia? Hiukan kolahtelee ja tuntuu myös ratissa, lienee siis vika puslissa...
Vastaukset 11
- Voortisti
Olen itse vaihtanut kaikki yksi kerrallaan, työläs homma, en ole keksinyt mitään helppoa irroitustapaa, ehkä joku viisaampi vois auttaa? Tarvikkeena koko tukivarsi on kait niin halpa, että kannattaa vaihtaa kokonaan, samalla vaihtuu myös alapallonivel. Nuo puslat on vaan niin halpoja, 6-8€/kpl, että mua houkutti vaihtaan yksitellen, meni kyllä "aikaa ja tupakkaa"! Kolahdukset, jos ei koiranluut, ja vetelyt on merkki viallisesta tai viallisista puslista. Takapusla yleensä kolahtelee, etupusla vetelee, kiihdytyksessä toiseen suuntaan ja moottorijarrutuksessa taas toiseen. Voi takapuslakin vedellä, riippuu miten on rikkoutunut, samoin etupusla kolahdella.
- Amatööri
Tunnistin jutustasi tutun vian, takapää kolahtelee. Luulin että iskareissa on löysyyttä. Missä takapulsat oikein on ja mitä niistä vaihdetaan? Vaatiiko paljon purkamista?
- Voortisti
Amatööri kirjoitti:
Tunnistin jutustasi tutun vian, takapää kolahtelee. Luulin että iskareissa on löysyyttä. Missä takapulsat oikein on ja mitä niistä vaihdetaan? Vaatiiko paljon purkamista?
Tarkoitin edessä olevan alatukivarren takapuslaa eli helaa, kuten kait tarvikeosan oikea nimi on. Tarkistappa takakallistuksenvaimentimen pusla (kauhee sana?). Hankala tietää kun et kertonut autosi mallia ja vuosimallia! Voi olla öljyt vähissä iskarista ja siksi kolisee, helppo tarkistaa.
- pusla
mitenköhän olisi paras kokeilla puslien väljyys? pyörä ilmassa vaiko maassa, raudalla vääntelemällä...?
- Amatööri
Auto oli farkku Escort -94. 140 tkm ja alkuperäiset iskarit.
- fordman
Ostin -99 Fokukseen molemmat alatukivaret Motonetista. niissä on mittavirhe pituudessa eli asennuksen jälkeen renkaat aurasivat tosi paljon ja pystylallistuskulma muuttui sisäänpäin, eli tukivarret ovat lyhyemmät kuin alkuperäiset, harmihomma kun se kaventaa raideleveyttä !!!
- öljymies
Vaihdoin (Ford Ka -00) vasemman etuakselin takana olevan puslan, jos sen nyt selkeesti voi sanoa. motonetissä 5,9e tai jotai tollasta.
En ole ennen vaihtanut..mutta vaihdettua sain. Kannattaa lähteä iha siitä liikenteesee et ottaa koko tukivarren pois paikoiltaa.. voi kertoo et helpottaa elämää. Pusla lähti laakista pois, mutta puslan holkkki jäi kiinni. Ei ollut kovin löysässä sillä meni tunti et sain hakattua sen irti. Käytin "hieman" talttaa ja vasaraa. Noh sain sen pois niin ongelmaksi tuli, että miten saa sen uuden sinne paikoilleen.
Aluksi oli vielä tukivarsi kiinni siinä, no ei sitä sillai kyllä paikoilleen saa kun muljahtelee vaa puolelta toiselle (2h yritin hakata :D ). no ei siinä muutaku kokonaan irti ja viilapenkin väliin pusertamaan. Molemmille puolille laitoin vielä putken pätkät että tasasesti painais sitä sisälle. Komiasti meni sisään.
Sitten alatukivarsi paikoilleen, joka oli kyl aika vittumaist. Täyty saad iha kohdillee reiät. Eka pisti toisen kii ni toinenki meni..Tarvi kyl pelleil lautoje,tunki ja kioskiavaime kans. Eli ylös ->alas ->vasen ->oikee.
Hyvä mieli tuli ku mietti et mitä olis maksanu korjaamos. Todnäk monta sataa.
Et ei toi pelkästään puslan vaihto ol nii paha..yht vittumaist se uus tukivarsi o sinne pistää..
Toivottavasti o jotai apuu. - piiae
Minulla on vuoden 2006 Ford Focus, jossa molemmat takapitkittäistukivarsien etupuslat revenneet. Pitääkö korjata heti.
- EdullinenVaihtoehto
Jos uusi tukivarsi heloineen ja uudella pallonivelellä, maksaa 40€ saksasta tilattuna (Delphi, OEM laatua eli samaa kuin Ford käyttää uusissa autoissa), niin onko paljon järkeä alkaa puslia vaihdella? Eikun uutta palaa alle ja kovaa ajoa.
- piiae
Kiitos paljon neuvoista edullinen vaihtoehto 4.1.2018.
- jolkua5
ford focus vaihdoin tuon pitkittäis tukivarren helan irrotin koko tulivarren. Jonkun verran purkamista. Irrotus moskalla lyömällä läksi yllättävän helposti irti uusi ei mennyt lyömällä vaan kahdella isolla putitogilla painamalla noin reilu 2tuntia. Taka tukivarret vaihdoin myös niissä on epäkesko säätä tukivarren pituudelle. irrotaissa menee säädöt metsään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212104Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711119- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 12557
- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 116468
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 71439
- 58437
- 41434