korjaamokäsikirjassa sanotaan että alatukivarsi on vaihdettava kokonaan, mutta motonet myy etutuennan helat erikseen. onko mahdollista vaihtaa prässäämällä vai tarkoittaako ne jotain muita puslia? kokemuksia? Hiukan kolahtelee ja tuntuu myös ratissa, lienee siis vika puslissa...
alatukivarren pusla
11
9745
Vastaukset
- Voortisti
Olen itse vaihtanut kaikki yksi kerrallaan, työläs homma, en ole keksinyt mitään helppoa irroitustapaa, ehkä joku viisaampi vois auttaa? Tarvikkeena koko tukivarsi on kait niin halpa, että kannattaa vaihtaa kokonaan, samalla vaihtuu myös alapallonivel. Nuo puslat on vaan niin halpoja, 6-8€/kpl, että mua houkutti vaihtaan yksitellen, meni kyllä "aikaa ja tupakkaa"! Kolahdukset, jos ei koiranluut, ja vetelyt on merkki viallisesta tai viallisista puslista. Takapusla yleensä kolahtelee, etupusla vetelee, kiihdytyksessä toiseen suuntaan ja moottorijarrutuksessa taas toiseen. Voi takapuslakin vedellä, riippuu miten on rikkoutunut, samoin etupusla kolahdella.
- Amatööri
Tunnistin jutustasi tutun vian, takapää kolahtelee. Luulin että iskareissa on löysyyttä. Missä takapulsat oikein on ja mitä niistä vaihdetaan? Vaatiiko paljon purkamista?
- Voortisti
Amatööri kirjoitti:
Tunnistin jutustasi tutun vian, takapää kolahtelee. Luulin että iskareissa on löysyyttä. Missä takapulsat oikein on ja mitä niistä vaihdetaan? Vaatiiko paljon purkamista?
Tarkoitin edessä olevan alatukivarren takapuslaa eli helaa, kuten kait tarvikeosan oikea nimi on. Tarkistappa takakallistuksenvaimentimen pusla (kauhee sana?). Hankala tietää kun et kertonut autosi mallia ja vuosimallia! Voi olla öljyt vähissä iskarista ja siksi kolisee, helppo tarkistaa.
- pusla
mitenköhän olisi paras kokeilla puslien väljyys? pyörä ilmassa vaiko maassa, raudalla vääntelemällä...?
- Amatööri
Auto oli farkku Escort -94. 140 tkm ja alkuperäiset iskarit.
- fordman
Ostin -99 Fokukseen molemmat alatukivaret Motonetista. niissä on mittavirhe pituudessa eli asennuksen jälkeen renkaat aurasivat tosi paljon ja pystylallistuskulma muuttui sisäänpäin, eli tukivarret ovat lyhyemmät kuin alkuperäiset, harmihomma kun se kaventaa raideleveyttä !!!
- öljymies
Vaihdoin (Ford Ka -00) vasemman etuakselin takana olevan puslan, jos sen nyt selkeesti voi sanoa. motonetissä 5,9e tai jotai tollasta.
En ole ennen vaihtanut..mutta vaihdettua sain. Kannattaa lähteä iha siitä liikenteesee et ottaa koko tukivarren pois paikoiltaa.. voi kertoo et helpottaa elämää. Pusla lähti laakista pois, mutta puslan holkkki jäi kiinni. Ei ollut kovin löysässä sillä meni tunti et sain hakattua sen irti. Käytin "hieman" talttaa ja vasaraa. Noh sain sen pois niin ongelmaksi tuli, että miten saa sen uuden sinne paikoilleen.
Aluksi oli vielä tukivarsi kiinni siinä, no ei sitä sillai kyllä paikoilleen saa kun muljahtelee vaa puolelta toiselle (2h yritin hakata :D ). no ei siinä muutaku kokonaan irti ja viilapenkin väliin pusertamaan. Molemmille puolille laitoin vielä putken pätkät että tasasesti painais sitä sisälle. Komiasti meni sisään.
Sitten alatukivarsi paikoilleen, joka oli kyl aika vittumaist. Täyty saad iha kohdillee reiät. Eka pisti toisen kii ni toinenki meni..Tarvi kyl pelleil lautoje,tunki ja kioskiavaime kans. Eli ylös ->alas ->vasen ->oikee.
Hyvä mieli tuli ku mietti et mitä olis maksanu korjaamos. Todnäk monta sataa.
Et ei toi pelkästään puslan vaihto ol nii paha..yht vittumaist se uus tukivarsi o sinne pistää..
Toivottavasti o jotai apuu. - piiae
Minulla on vuoden 2006 Ford Focus, jossa molemmat takapitkittäistukivarsien etupuslat revenneet. Pitääkö korjata heti.
- EdullinenVaihtoehto
Jos uusi tukivarsi heloineen ja uudella pallonivelellä, maksaa 40€ saksasta tilattuna (Delphi, OEM laatua eli samaa kuin Ford käyttää uusissa autoissa), niin onko paljon järkeä alkaa puslia vaihdella? Eikun uutta palaa alle ja kovaa ajoa.
- piiae
Kiitos paljon neuvoista edullinen vaihtoehto 4.1.2018.
- jolkua5
ford focus vaihdoin tuon pitkittäis tukivarren helan irrotin koko tulivarren. Jonkun verran purkamista. Irrotus moskalla lyömällä läksi yllättävän helposti irti uusi ei mennyt lyömällä vaan kahdella isolla putitogilla painamalla noin reilu 2tuntia. Taka tukivarret vaihdoin myös niissä on epäkesko säätä tukivarren pituudelle. irrotaissa menee säädöt metsään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283