Tänää kävin apteekista hakemas strepsilejä, mut yskänlääke jäi ostamatta koska punanen kolmio. Saako, taisiis, VOIKO inttiin viedä punasella kolmiolla varustettua lääkettä jos se on reseptivapaa lääke?
Voiko veksistä hakea jotain lääkettä yskään ym. liman irrotukseen ja mitä se on? Tahtoisin muutenkin tietää mitä lääkkeitä sielä yleensä tarjotaan kaikenmailman kipuihin?
Voiko veksistä hakea jotain lääkettä yskään ym. liman irrotukseen ja mitä se on? Tahtoisin muutenkin tietää mitä lääkkeitä sielä yleensä tarjotaan kaikenmailman kipuihin?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos eri varuskunnat käyttää eri lääkkeitä, niin nyt olis kuitenkin kyse PORPR veksin pöperöistä
Reseptivapaita voit viedä miten huvittaa. Respetilääkkeiden kanssa kannattaa (lue:pitää) olla resepti mukana.
Veksin valikomista löytyy vähän kaikkea, käsittääkseni pitkälti samat kaikissa varuskunnissa (joskin ainakin Codemaxia ei joissain paikoissa jaeta, sen hyöty kun on aika kyseenalainen), riippuu sitten hoitajasta tai lääkäristä että miten helposti antavat yhtään mitään, saati oikeasti tomivia. Liman irroitukseen antoivat mulle joskus Mucomyst-poretabletteja, hyvin toimi. Yskään yleensä em. codemaxeja. Osastolla ollessani sh kaatoi Codesan Comp (kodeiinia sisältävä reseptiyskänlääke) -shotteja yöksi ja antoi lähtiessä pullon mukaan.
No inttihän se vasta narkkarimesta onkin. Veksistä saa ohi normaalikäytäntöjen vaikka vaarallisia masennuslääkkeitä "univaikeuksiin" yms mukavaa.
Suuria määriä pyytämällä.
Ei tuollaisessa tilanteessa kannatakkaan pohtia "voiko" sinne viedä kolmiolääkkeitä jos niitä sieltä enemmän tuputetaan kuin edes lääkeyhtiöiden mainosmiehet kehtaisivat.. Ja tosiaan Säkylässä. Näin ainakin 2008.