Toinen välivuosi?

apuakaipaavaa

Eli tarvitsen todella paljon mielipiteitä!

Haen tänä vuonna toista kertaa lääkikseen. Kävin viime vuonna kokeessa "turisti"-asenteella, koska en ollut lukenut kaikkia kemian ja fysiikan kursseja koulussa kun silloin en vielä tienny haluavani lääkäriksi. Nyt sitten vietän ensimmäistä välivuotta ja nyt tänä keväällä ensimmäinen tosissaan kokeilu sisään. Olen kuitenkin saanut huonosti luettua, syksyllä sairastuin pahasti, että jouduin viettämään joskus parikin kk sairaalassa ja lukemisen pääsin aloittamaan vasta kunnolla helmikuussa. Nyt vaikuttaa, että aika loppuu tänäkin vuonna.
Pääsin viime syksynä AMK;hon opiskelemaan, mutta siirsin opiskelun aloitusta sairauteni takia ja tarkoituksena oli lukea myös tietenkin lääkiksen pääsykokeisiin.

Nyt se missä tarvitsen vinkkejä.. jos ovet lääkikseen eivät vielä aukea.. kannattaako ottaa AMK paikka ( tosiaan ihan mielenkiintoinen linja, mutta en halua tehdä sitä todellakaan työelämässä, haluan lääkäriksi 100%!!!), vai pitää suoraan toinen välivuosi ja lukea ihan täysillä lääkikseen jo syksystä asti. Toisinsanoen onko mahdollista opiskella AMK:ssa aika haasteellista ainetta ja lukea samalla lääkikseen? Jotenkin hävettää jos ei vieläkään ole mitään opiskelupaikkaa ja monet kaverit opiskelee jo toista- kolmatta vuotta. Mutta jotenkin tuntuu turhalta opiskella jotain mitä ei halua tehdä tulevaisuudessa, kun tiedän että lääkärin ammatti on kutsumukseni!!

Kiitos etukäteen :)

2

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisuataijotakin

      Mieti ensin, onko sinulla realistisia mahdollisuuksia päästä lääkikseen. Jos katsot, että on, suosittelen avoimen yliopiston opintoja. Avoimessa yliopistossa voi suorittaa usein jonkin verran lääketieteellisten tiedekuntien opintoja, jotka merkitään opintorekisteriisi sitten, kun pääset sisälle lääkikseen. Tai sitten voit suorittaa yleis-, esim. kieliopintoja.
      Ja tietenkin panostat täysillä pääsykokeisiin lukemiseen.

    • Kannattaa lähteä lukemaan mitä tahansa, jos tuntuu kiinnostavalta. Muutaman vuoden päästä saattaa nimittäin alkaa jo 5. välivuosi, jos on liian tarkka koulutuspaikan suhteen.

      Varmasti tuntuu nyt siltä että vain sen yksi ala kiinnostaa 100%. Niin tuntui itsestäkin. Itsellä mielenkiinto muuttui ihan täysin intin aikana ja sitten vielä kahdesti opintojen aikana. Nykyään olen jo onneksi sellaisessa työssä josta pidän. Tällä haluan sanoa sitä että ei kannata nyt liikaa nirsoilla!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3350
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2594
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2278
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      96
      2194
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      56
      2108
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1703
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1682
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1343
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1290
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1149
    Aihe