Uutinen

Uutislinkittäjä

Jos kerran psykedeelit ovat muka niin vaarallisia, niin voitaisiinko niiden käyttöä lääkitsemiseen muka edes harkita?

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3528730.stm

Nehän eivät aiheuta fyysistä riippuvutta ollenkaan ja psyykkistä riippuvuutta erittäin harvoissa tapauksissa. Riippuvuus on kuitenkin huumeiden yksi suurista haittatekijöistä. Toinen suuri haittatekijä on yliannostuksen vaara, ja sekin on psykedeeleillä mahdotonta saavuttaa (siis tappava annos.)

Kolmas, psyykeen romahtaminen, on ainoa joka saattaisi tapahtua LSD:llä ja sienillä. Se onkin kyllä jo asia jonka takia aineita ei kannata kokeilla, mutta psyykeen vihollisesta voi tulevaisuudessa tulla psyykeen ystävä. Lisäksi, aineita tutkitaan lääkehoitoon eikä viihdykkeeksi.

Tietenkään en suosittele aineita kenellekään enkä ole niitä itse käyttänyt, mutta mikähän on oikea totuus asiasta? Ai niin, totuushan onkin aina subjektiivinen...

ps. mainittakoon vielä, että viestin tarkoitus on olla neutraali; en paasaa tällä huumeita vastaan mutta en myöskään puolesta. Tosin suonensisäisiä ja täyssynteettisiä (esim. ekstaasi; LSD:tähän voidaan valmistaa luonnontuotteista jotka sisältävät LSA:ta) huumeita vastustan täysillä.

6

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommentaattori

      Eikös LSD:llä PARANNETTU onnistuneesti mm. alkoholismia ja joitain psyykkisiä sairauksia kuten masennusta? Nykyään vaan ihmiset maksaa ittensä kipeeksi "masennuslääkkeistä" jotka aiheuttavat mm 10 kertaisen itsemurhariskin eivätkä toimi kuin hiukan paremmin kuin placebo sekä aiheuttavat erektiohäiriöitä/impotenssia.

      noi sekoamiset LSD:stä on kyl tayttä paskaa...

      remember set and setting ppl!

      http://www.thegooddrugsguide.com/lsd/

    • happo

      >Kolmas, psyykeen romahtaminen, on ainoa joka
      >saattaisi tapahtua LSD:llä ja sienillä.

      Käytetäänhän yskänlääkkeissäkin DXM:ää joka aiheuttaa NDE-kokemuksia ja vastaavia ja romahduttaa psyykkeen aivan varmasti jos se on romahtaakseen.

      LSD:n tutkimuksessa on tapana jaotella vaikutukset psykolyyttisiin ja psykedeelisiin. Pienillä annoksilla tulee psykolyyttisia vaikutuksia jotka ovat lääkinnällisessä käytössäkin hyödyllisiä. Psykedeelisiä ("egon katoaminen" jne) isoilla annoksilla. Yleensä LSD-terapia aloitetaan hyvin pienellä annoksella jota normaalisti ei edes huomaa, potilaan herkkyyden selvittämiseksi, ja etsitään sopiva annos joka yleensä on lääkekäytössä ehkä 100 µg.

    • Y.B

      100 mikrogrammalla on melko suurella todennäköisyydellä jo psykedeelinenkin vaikutus, sellainen tulee käsittääkseni annoksilla 0.5-2.0 mikrogrammaa/kg.

      • Y.B

        vastaus nimimerkille "happo".


    • Orange Moonshine

      Ei psykedeelien vaarallisuus olekaan käyttäjään kohdistuvaa. Yhteiskunnalliset rakenteet ovat tulilinjalla ja sekös hallitsijoiden kuvioita sotkee.

    • Psycop

      Psykedeelit ovat mahdollisesti myös terapeuttisia lääkkeitä. Eräät tutkijat väittävät että ne ovat henkinen suurennuslasi josta voisi olla paljonkin apua psykoanalyysin ohessa.

      Jenkeissä käytettiin LSD:tä koelääkkeenä terapian yhteydessä kun kartoitettiin alkoholistien juomissyitä - noin puolelle potilaista oli lääkkeestä selvää apua asioiden käsittelyn suhteen. Kokeilut lopetettiin kun LSD lisättiin huumausainelistaan sen viihdekäytön takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe