e-lasku käyttöön

näin otat

Näin otat e-laskun käyttöön

Osa pankeista tarjoaa e-laskuun vaihtamista normaalin laskunmaksun yhteydessä tai sen jälkeen. Valitsemalla hyväksy saat laskun jatkossa verkkopankkiisi.

Jos haluat tehdä e-laskusopimuksen erikseen, toimi näin:

1. etsi viimeisimmän laskusi viitenumero
2. kirjaudu verkkopankkiin
3. e-laskuun liittyvät asiat löytyvät yleensä verkkopalveluista maksamisen tai tilien yhteydestä
4. valitse uusi e-laskusopimus
5. anna laskuttajan nimi (Elisa)
6. yksilöintitietona käytetään laskun viitenumeroa
7. valitse tarvittaessa haluamasi lisäpalvelut
8. vahvista e-laskusopimus
9. jatkossa laskusi toimitetaan suoraan verkkopankkiin

Tarkat tiedot e-laskun käyttöönotosta löydät oman pankkisi sivuilta. Voit hakea tietoa hakukoneista esimerkiksi hakusanoilla Osuuspankki e-lasku.

1

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monia tapoja.,.

      Meidän pankis ei mene noin. Ensin avataan pankis se e-lasku tili, mutta sitten täytyy mennä Elisan sivuille ja antaa sinne ne tilitiedot ja että haluaa laskut sinne. Minulla ei ole e-laskua, menen Elisan sivuille, avaan laskut ja maksan ne pankkitunnuksilla, ihan sama tekeekö seen pankissa vai Elisan sivuilla. Elisa lähettää tekstiviestin että lasku on nyt tullut ja maksettavissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      119
      3984
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3305
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1927
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1381
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1292
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      226
      1042
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe