e-lasku käyttöön

näin otat

Näin otat e-laskun käyttöön

Osa pankeista tarjoaa e-laskuun vaihtamista normaalin laskunmaksun yhteydessä tai sen jälkeen. Valitsemalla hyväksy saat laskun jatkossa verkkopankkiisi.

Jos haluat tehdä e-laskusopimuksen erikseen, toimi näin:

1. etsi viimeisimmän laskusi viitenumero
2. kirjaudu verkkopankkiin
3. e-laskuun liittyvät asiat löytyvät yleensä verkkopalveluista maksamisen tai tilien yhteydestä
4. valitse uusi e-laskusopimus
5. anna laskuttajan nimi (Elisa)
6. yksilöintitietona käytetään laskun viitenumeroa
7. valitse tarvittaessa haluamasi lisäpalvelut
8. vahvista e-laskusopimus
9. jatkossa laskusi toimitetaan suoraan verkkopankkiin

Tarkat tiedot e-laskun käyttöönotosta löydät oman pankkisi sivuilta. Voit hakea tietoa hakukoneista esimerkiksi hakusanoilla Osuuspankki e-lasku.

1

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monia tapoja.,.

      Meidän pankis ei mene noin. Ensin avataan pankis se e-lasku tili, mutta sitten täytyy mennä Elisan sivuille ja antaa sinne ne tilitiedot ja että haluaa laskut sinne. Minulla ei ole e-laskua, menen Elisan sivuille, avaan laskut ja maksan ne pankkitunnuksilla, ihan sama tekeekö seen pankissa vai Elisan sivuilla. Elisa lähettää tekstiviestin että lasku on nyt tullut ja maksettavissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      266
      6639
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5258
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      102
      4193
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      270
      3649
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3404
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3159
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2775
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2101
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1623
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1505
    Aihe