Olivat IJF:ssä hajulla painin pudotusuhasta ja tulevista muutoksista. Kabineteissa jo sovittui että kreikkalais-roomalainen paini pudotetaan pois mutta vapaa jää. Judon oli pakko muuttaa sääntönsä niin että se erottuu selvästi ja riittävästi vapaapainista. Tulos oli nähdynkaltainen krekopainimainen judo jossa esikuvansa mukaisesti otellaan vaan pystyssä eikä saa tarttua jalkoihin. Poistettiin samalla kaikki vapaapainimaiset liikkeet kuten palomies ymv.
Tiesivät muutokset johtoportaassa mutta kentällä ei näemmä hoksottimet toimi useimmilla vieläkään.
Turha itkeä uusia sääntöjä. Se oli hinta mikä oli maksettava judon säilymiselle o kisoissa.
Tiesivät muutokset johtoportaassa mutta kentällä ei näemmä hoksottimet toimi useimmilla vieläkään.
Turha itkeä uusia sääntöjä. Se oli hinta mikä oli maksettava judon säilymiselle o kisoissa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Äh sä oikeasti luulet, että kaksi liittoa saisi tuommoisen salaliiton toimimaan? Eihän noi kaksi painityyliäkään oikein osaa elää sovussa. Kaksi erilasjia jotka ovat osinkilpailutilanteessa niin kyllä kaikenlainen kampittaminen on todennälöisempää kuin liittoutuminen.
Ja judo ei muistuta kr painia. Suurin ero on puku josta on paljon helpompi pitää kiinni kuin hikisestä miehestä ja siksi meillä on pystyheittoja otteluissa enemmän.
ei ole kyse liittojen välisistä salaliitoista vaan KOK:n määräyksistä. judo on saanut jo monen olympiadin ajan varoituksia KOK:lta että se on liian (vapaa)painimainen laji. Samaan aikaan KOK on uhkaillut krekopainin pudottamisella, viimeksi ennen Pekingiä. Nyt judo sitten muutti, hiukan ennen uutispommia, sääntönsä sellaisiksi että KAIKKI vapaapainimaiset liikkeet poistettiin.
1 1 1=?
Toivottavasti et ole liian hidas...
Jostain syystä uskon että viime vuotisen kaltaiseen jalkaotesääntön vielä palataan takaisin. On vaan liian älytöntä että jo kontillaan olevaa kaveria ei saa tarttua jalasta ja viedä kuristukseen vaan pitää yrittää "heittää" jo maassa olevaa!
Yhtä älytöntä kuin potkaista päähän vaikka voisi lyödä (viittaus erääseen olympialaisten "kamppailu" lajiin).
Polvillaan olevaa ei saa tarttua jalasta, mutta kontillaan olevaa saa.
Ei saa, jos on siirtymä eli mattoon asti pitää odottaa.