UNELMA-AMMATTI! Auttakaa!

Olen tällä hetkellä opiskelemassa lukiossa toista vuotta ja olen haaveillut seuraavanlaisesta työstä jo monta kuukautta, mutten tiedä että miksi tätä ammattia kutsutaan ja miten siihen kouluttaudutaan, siksi kysyn teiltä neuvoa! Tämä olisi oikeasti unelma-ammattini ikinä! (ja suosittelen myös teitäkin haaveilemaan joskus tällaisista jutuista!). Seuraavat sanat saattavat olla sekavia, kaikki tämän kuvaaminen sanoin on aika vaikeaa mielestäni, siksi näytän pari kuvaa teille niin saatte paremman käsityksen toivottavasti :)

Työ, jossa matkustellaan erittäin paljon Euroopassa (pääosin Saksassa ja Ranskassa) lentokoneella (eli työmatkat koostuu ainakin lentokoneista bisnesluokassa!) ja yövytään työmatkan aikana vaikka hotellissa (sitähän varten hotellit ovat olemassa!) ja työnjohtajani (?) kustantaisi nuo yöpymiset & matkat (kysymysmerkki siksi, koska en ole varma, onko mulla johtajaa tämänkaltaisessa työssä?).

Työnkuvaan kuuluisi ainakin se, että tekisi sopimuksia eri yritysten kanssa, siis tehdä bisnestä mikäli olen ymmärtänyt oikein :)?

Eli sellainen ammatti, jossa työskennellään tämänkaltaisissa ympäristössä:

http://www.insuranceproviders.com/Images/how-do-i-get-business-insurance.jpg

http://specials-images.forbes.com/imageserve/05mccHg7tQaMr/0x600.jpg?fit=scale&background=000000

Tällainen olisi tyypillinen "identiteettini":

http://static7.depositphotos.com/1278120/775/i/950/depositphotos_7756363-3D-Business-handshake.jpg

http://openclipart.org/people/systemedic/business_people.svg

Eli siis bisnesmaailmaa! Toivottavasti ei jäänyt epäselvyyksiä :) jos jäi, kysykää ihmeessä! Olen siis tällä hetkellä lukiossa. Mihin reaaliaineisiin kannattaa panostaa? Vieraat kielet ovat varmaan välttämättömiä jos mielin tuollaiselle työlle? Minne suunnata lukion jälkeen (AMK vai yliopisto?). Mille alalle jos mielii tuollaiseen työhön? Ja mikä on tämä ammatti nimeltään ja millainen olisi palkka?

^_^
21895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Euroopan sisällä taitaa business-luokassa matkustaminen olla harvinaista herkkua, sikäli kun lentoyhtiöt noin lyhyillä reiteillä kunnollista businessluokkaa edes tarjoaa. Lisäksi monet firmat on nykyään kustannussyistä rajanneet businessluokan käytön vain firman ylimmälle johdolle, muut työntekijät matkustavat turistiluokassa. Glamouri on noissa hommissa todellisuudessa aika kaukana.

Jatko-opintoihin suosittelisin yliopistoa ja siellä esim. kauppatieteitä ja sitä tukevia aineita. Mahdollisesti myös lakitieteen opinnoista voisi olla apua (erityisesti sopimuslainsäädäntö). Kielitaidon parantamiseksi kannattaa harkita myös vaihto-opiskelijaksi lähtemistä.

Äänestä

Kun on kohta parikymmentä vuotta notkunut maailman eri lentoasemalla tai juossut niiden läpi koneesta toiseen, yöpynyt hotelleissa enemmän kuin kotonaan sekä on yrittänyt kiireessä ja väsyneenä löytää kierojen kauppakumppanien sopimusehdotusten sudenkuopat, niin matkustamisesta ja sopimusten laatimisesta on glamour kaukana.

Vaimo kyllästyi menoon jo toistakymmentä vuotta sitten ja lähti tiehensä. Lapset taas ovat pitäneet minua lähinnä Otto-automaattina, joka kustantaa kaikki heidän mielihalunsa. Itsellekin viina on ryhtynyt maistumaan turhan hyvin, kun stressitaso on jotenkin pitänyt saada alas.

Joten mieti vielä, kannattaako tällaiseen työhön todella pyrkiä, ei tämä tosielämässä ole lainkaan mukavaa.

Äänestä
  • Näin insinöörinä täytyy tulla myös hämmentämään. Ei se jatkuva reissaaminen todellakaan ole mitään herkkua. Itsekkin parhaimpina vuosina olin yli 200 päivää vuodessa pois kotoa ja reissasin japanin, saksan, brasilian ja norjan väliä. Todella raskasta ja uuvuttavaa.

    Äänestä

Tuntuu että aloittajalla on nuorelle tyypillinen ulkoisen motivaation tuottama mielikuva ihannetyöstä. Se sisältö ja työn mielekkyys kuitenkin ovat tärkeintä, eikä jokin imago työntekijästä. Suosittelen miettimään haluat tehdä, et sitä missä ympäristössä.

Äänestä

No joo, voihan se olla turistiluokkakin, ei sillä niin paljoo merkitystä :) Ainakin omasta mielestäni mikään ei voisi olla ihanampaa kuin jatkuva reissaaminen, koska silloin näkee maailmaa Anthony Bourdainin tyyliin :) Mulla ei varmaan olisi työni johdosta vakituista rakkaussuhdetta lainkaan, olisihan se varmaan kurjaa toisen osapuolen näkökulmasta. Näkisin paljon eri ihmisiä ja olisihan mulla katkonaisia rakkaussuhteita ulkomailla tyyliin James Bondin kaltaisissa leffoissa, omistaisin siis myös smokit ja tanssitaidot ^_^

Olin juu alunperinkin ajatellut, että kauppatieteet sopis tähän hyvin, mutta oli niin paljon bisnekseen liittyviä aloja (kuten esimerkiksi tuotantotalous ja taloustiede jne) niin ei osannut valita :) Oon myös jopa ajatellun diplomi-insinööriksi, siinä sais varmaan myös matkustaa aika lailla, mutta bisnesjutut ovat varmaan olemattomia? Vieraasta kielestä puheen ollen... Olin aloittanut lukiossa B3-kielen mutta sitten lopettanut. Mutta uskoisin että tässä iässä on vielä mahdollista puhua sujuvasti esimerkiksi saksaa tai ranskaa yhtä hyvin kuin suomea?

Jos ootte nähneet George Clooneyn tähdittämän leffan "up in the air", niin se vastais aika lailla tätä duunii, paitsi että se varsinainen työni on siis bisneshommaa eikä ihmisten erottamista kuten elokuvassa käy ilmi :)
traileri: http://www.youtube.com/watch?v=rTL1FmvVCuA

^_^

Äänestä
  • Jos lähdet vaihtoon vuodeksikin, niin kyllä kieltä oppii melko hyvin (varsinkin jos on edes jonkinlainen pohja). Mutta ei se soppareiden kirjoittaminen tosiaan ole mitään turistihommaa tai että siinä jäisi jotain aikaa pyöriä turuilla ja toreilla. Lentoasemia ja hotelleja pääsisit varmasti koluamaan, mutta aikamoista pää kolmantena jalkana -menoa loppiviimeksi.

    Äänestä

  • Unelmoi sinä poika vaan! Vuoden tai parin kuluttua mietit tosissasi, mihin haluat ja pääset opiskelemaan.

    Vinkiksi: lentäjä saa lentää paljon. Hotelliyöpymisiä pitkin maailmaa riittää myös. Stuertilla sama juttu. Eikä tarvitse vääntää sopimuksia ulkomaankielillä.

    Äänestä

  • Just sayinnnn kirjoitti:

    Jos lähdet vaihtoon vuodeksikin, niin kyllä kieltä oppii melko hyvin (varsinkin jos on edes jonkinlainen pohja). Mutta ei se soppareiden kirjoittaminen tosiaan ole mitään turistihommaa tai että siinä jäisi jotain aikaa pyöriä turuilla ja toreilla. Lentoasemia ja hotelleja pääsisit varmasti koluamaan, mutta aikamoista pää kolmantena jalkana -menoa loppiviimeksi.

    Aivan totta. Turismiin on aikaa hyvin vähän. Lentoasemalta taksilla myöhäisillalla hotelliin. Hotellista heti aamusta asiakasneuvotteluun koko pitkäksi päiväksi. Pikainen käynti hotellissa, ja sitten asiakkaiden kanssa illalliselle, joka saattaa venyä puolelle öin. Aamulla neuvottelut jatkuvat, ehkä vielä seuraavankin päivän, kunnes iltapäivällä jälleen lentokentälle ja uudelle asiakkaan kaupunkiin, jossa sama toistuu. Jossakin välissä pitää hoitaa vielä kiireellisimmät sähköpostit.

    Euroopasta pääsee sentään myöhään perjantai-iltana kotimaahan. Sunnuntai-iltapäivällä lähdetään usein taas takaisin tähän oravanpyörään. Jos ei sunnuntaina takaisin, niin sitten maanantaina pariksi päiväksi konttorille viimeistelemään asiakastapaamisten tuloksia ja valmistelemaan tulevia. Sitten jälleen maailmalle.

    Tätä kun jatkat muutaman vuoden, niin matkatöiden gloria varmasti karisee.

    Äänestä

  • Reaalimaailmasta kirjoitti:

    Aivan totta. Turismiin on aikaa hyvin vähän. Lentoasemalta taksilla myöhäisillalla hotelliin. Hotellista heti aamusta asiakasneuvotteluun koko pitkäksi päiväksi. Pikainen käynti hotellissa, ja sitten asiakkaiden kanssa illalliselle, joka saattaa venyä puolelle öin. Aamulla neuvottelut jatkuvat, ehkä vielä seuraavankin päivän, kunnes iltapäivällä jälleen lentokentälle ja uudelle asiakkaan kaupunkiin, jossa sama toistuu. Jossakin välissä pitää hoitaa vielä kiireellisimmät sähköpostit.

    Euroopasta pääsee sentään myöhään perjantai-iltana kotimaahan. Sunnuntai-iltapäivällä lähdetään usein taas takaisin tähän oravanpyörään. Jos ei sunnuntaina takaisin, niin sitten maanantaina pariksi päiväksi konttorille viimeistelemään asiakastapaamisten tuloksia ja valmistelemaan tulevia. Sitten jälleen maailmalle.

    Tätä kun jatkat muutaman vuoden, niin matkatöiden gloria varmasti karisee.

    Moikka!
    Haluaisin tietää että mikä on sun ammattinimike / ammatti ja missä yrityksessä?
    Tuo kuullostaa mielenkiintoiselta! :)

    Äänestä

Harkitsen toki tuota vaihtoa esimerkiksi Saksaan tai Iso-Britanniaan, mutta en tiedä mihin se ois hyvä ajoittaa. Todennäköisesti lukion jälkeen, mutta ennen armeijaa tai sen jälkeen, en tiedä vielä :) Mutta oon joka tapauksessa päättänyt seurata tätä unelmaani, vaikka se ei varmaan joidenkin mielestä tunnu siltä. Ainahan voi sitten vaihtaa duunia jos ei miellytä, kyllä tuon haavetyön kokemus antaa hyvän pohjan muihin duuneihin. Oon miettinyt, että voisin nyt jo alkaa jotenkin treenata tuohon hommaan, niin että olisi varmasti ovet avoinna siihen tulevaisuudessa ^_^. Meinaan sellaista treeniä, että hankkisin jonkun kesäduunin, jonka avulla kehittäisin omia taitojani tuohon unelmaduuniin, esimerkiksi kommunikaatiota (?). Mimmosta kesäduunii suosittelisitte mulle? Oon miettinyt jotain kaupan asiakaspalvelutyötä, oisko siitä mitään hyötyä vai oisko joku muu parempi vaihtoehto?

Tää ei oo kyllä eka kerta, että haaveilen tulevaisuuden hommista ^_^. Muutama vuosi takaperin haaveilemani unelmaduunit olivat arkkitehti, astronomi, fyysikko.... Mutta viime päivinä olen ajatellut asiaa erittäin kunnolla ja mielenkiinnolla koskaan, ja olen varma että tämä kuvailemani duuni on se 100% varma koskaan haluamani homma ^_^ Kiitti noista vinkeistä muuten, mutta ei mua kyllä stuertin homma tai lentäjän kiinnosta, eivät oikein tuo sitä bisneksen tyyliä :) Sain kyllä idean, että matkailu- ja ravitsemusalan (restonomin?) tutkinto saattais olla yksi väylä bisneksen maailmaan!

@Reaalimaailmasta: kertoisitko lisää itsestäsi :)? Millä tutkinnolla ja minkä ikäisenä pääsit hommiin, ja mihin yritykseen? Ja miksi tätä työtäsi kutsutaan nimellä (liikemies?)

^_^

Äänestä

osallistunut keskusteluun, mutta sen verran tiedän, että lentäjätkin saavat aika kovasti liksaa ja statustakin lienee riittämiin, etenkin naismarkkinoilla. Kun haaveenasi tuntuu olevan juuri se status, eikä niinkään työn vaativuus. Restonomiksi älä ainakaan opiskele noilla odotuksilla, pääset sillä tutkinnolla ehkä kokiksi (parhaimmillaan keittiömestariksi tms.) tai matkaoppaaksi eli hyvin käytännönläheisiin töihin. Kuten aiemmatkin sanoivat, niin "bisnes"uralle tähdätessä juuri nuo kauppatieteet tai oikis olisivat varmaankin ne todennäköisimmät vaihtoehdot. Kesätöistä...noh, eiköhän kaikki kesätyöt ole hyvästä ja mihin tahansa et lukiolaisena pääse, kuten et todennäköisesti vielä korkeakoulussa opiskellessakaan ilman suhteita.

Äänestä

Samaa toistan minäkin kuin aiemmat eli lentäjän homma olisi ehkä hohdokkainta. Hyvin palkattua, saa lentää koneella enemmän kuin tarpeeksi, hotelliöitä tulee vietettyä runsaasti ja satunnaista rakkautta tuntuisi olevan tarjolla riittävästi. Parasta kaikessa on se, ettei tarvitse notkua ja lätystää väsyneenä neuvotteluissa kahvia vatsa kuralla ja yrittää samalla setviä mitä vastapuoli oikein haluaa.

Liikemies on yleispätevä nimike, mutta KTM, DI tai OTK ovat siihen hyviä tutkintoja. Niillä pääsee luultavasti hommiin, joissa voi matkustaa kohtuullisesti, mahdollisesti jopa paljon. Kansainvälinen myyntitykki joutuu ainakin matkustamaan ja neuvottelemaan sopimuksia. Toinen mahdollisuus on päästä pitkälle ulkomaan työkomennukselle, joka on paljon mielekkäämpää kuin jatkuva matkustelu.

Ylipäätään kv-hommiin ei pääse pelkällä matkustusinnolla ja -halulla, vaan pitää tarjota työnantajalle jotain sellaista mistä heidän kannattaa maksaa. Matkustelu on nimittäin kallista. Pitää olla myös vahvaa kokemusta alalta, hyvää kielitaitoa ja mielellään kohdemaatuntemusta. Siksi vaihtoon meno opiskelijana voi auttaa tuollaisiin hommiin pyrkiessä, jollei sitten omaa esimerkiksi todella vahvaa teknologista taustaa tietyllä alueella.

Mitään James Bond -hommia ei todellakaan ole tarjolla vaan kuten aiemmissa viesteissä todettu, matkustelun gloria häviää nopeasti. Aina on hirveä kiire. Kasinoilla notkumista ja muuta bondeilua ei ole yleensä ollenkaan. Sen sijaan yöllä hotellissa rättiväsyneenä pitää vastailla kotimaan meileihin, valmistella aamun esitystä ja selailla läjää kuivia papereita, sekä yrittää löytää edes pari tuntia aikaa nukkua ennen aamuherätystä. Tuliaiset joutuu ostamaan kentältä, jos siihenkään on aikaa .

Itse olin opiskelijana ulkomaan vaihdossa. Luin kaupallista alaa ja jatkoin KTM:n jälkeen jatko-opiskelijana väitöskirjaa tehden. Sen aikana sai matkustaa usein kansainvälisissä konferensseissa. Lisäksi kun pisti lomamatkat päälle, niin vuosittain tuli tehtyä keskimäärin 10 ulkomaan matkaa, yhteensä 2-3 kk ulkomailla joka vuosi. Siinä oli rittämiin koneessä kykkimistä. Lisäksi pääsin muutamaksi vuodeksi tutkijavierailulle eri maihin. Saatuani jatko-opinnot päätökseen muutin pysyvästi ulkomaille. Jatkuva matkustelu ei todellakaan enää nappaa.

Äänestä
  • Niin, lentäjäksi kouluttautuminen esim. Patrialla maksaa vain n. 110 000 € viranomaiskulut. Sinne siis!

    Äänestä

  • Vinkkilinkko kirjoitti:

    Niin, lentäjäksi kouluttautuminen esim. Patrialla maksaa vain n. 110 000 € viranomaiskulut. Sinne siis!

    Plus tietty pitää olla terveys ym. kohdallaan. Lentäjän uralle aikovalle on hyvä olla joku varasuunnitelma. Jos esim. onnettomuus tai yllättävä sairaus vie lentolupakirjan vaatiman medikaalin, niin hommat katkeaa tasan siihen paikkaan.

    Lentäjilläkään ei työpaikan saanti ole niin helppoa enää nykyisin. Tarjokkaita on enemmän kuin työpaikkoja. Ainahan unelmaansa kannattaa pyrkiä toteuttamaan, mutta realiteetit on syytä pitää mielessä. Aloitteleva perämies ei kovin paljoa liksalla juhli ja pitemmälle tulevaisuuteen jatkuvasta urakehityksestä ei voi olla varma, ellei pääse johonkin kourallisesta isoja ja vakaita lentoyhtiöitä (jos silloinkaan). Toki voihan sitä lentäjän ammattia harjoittaa muutenkin kuin matkustajatuubin nokalla.

    Äänestä

  • Vinkkilinkko kirjoitti:

    Niin, lentäjäksi kouluttautuminen esim. Patrialla maksaa vain n. 110 000 € viranomaiskulut. Sinne siis!

    Kyllä liikennelentäjän pätevyyden saa halvimmillaan about 13k€.

    Äänestä

  • Vinkkilinkko kirjoitti:

    Niin, lentäjäksi kouluttautuminen esim. Patrialla maksaa vain n. 110 000 € viranomaiskulut. Sinne siis!

    Siihen saa ihan omaa opintolainaa. Tuo summa on pikkuraha kun miettii että finnairin pojat tienaa yli 10.000€ kuukaudessa. Halvin tie on lähtee intissä lentää vinkaa sit hawkia jonka jälkeen hornettia.

    Äänestä

Tuolla summalla selvinnee, jos on onnekas ja pääsee SIO:n opiskelijaksi. Täysin omakustanteisena summa on lähempänä sitä 100000 euroa. Tietysti ulkomailla on halvempiakin kouluja, mutta niitä valitessa on hyvä olla tarkkana. Monilta on menneet rahat ja jäänyt koulutus saamatta, kun halpa ja "hyvä" lentokoulu onkin mennyt nurin kesken opintojen.

Äänestä

Oho, olin unohtanut koko topicin vähäksi ajaksi. Lentäjäksi musta ei kyllä ainakaan tuu koska ei ole varaa, mutta oon aatellun päästä unelma-ammattiini opiskelemalla kauppatieteitä kun tuota on pariin otteeseen ehdoteltu täällä :) Sillä on paljon pääaineita, joihin pitäisi erikoistua. Olen miettinyt rahoitusta tai laskentatoimea, tai ehkä jopa molempiakin jos on mahdollista. Olen myös miettinyt, jospa menisin kauppatieteiden sijaan tuotantotalouteen (teknillinen) kun kuulemma sitä pidetään arvokkaampana tutkintona. Joka tapauksessa enää jää mietittäväksi vaan se että mihin kauppakorkeeseen tai teknilliseen menen. Oon selaillut oppilaitosten oppaita, niin ainakin tähän mennessä Helsingin Aalto ja Lappeenrannan LUT ovat vakuuttaneet hyvin sillä kummassakin on sekä kaupallinen että teknillinen ala. Luulen, että olisi mahdollista yhdistää noiden opintoja.

Olisi mahtavaa olla menestyvä ja taitava liikemies joskus!

^_^

Äänestä
  • Tuotantotalouden ihmiset ovat erinomaisia selittämään aivan mitä tahansa. Jos taas pitäisi aivan oikeasti osata jotakin, niin älä kysy ainakaan tuotantotalouden ihmistä tuohon tehtävään.

    Äänestä

  • Menisit opiskelemaan, p.o. jos PÄÄSISIT opiskelemaan.

    Äänestä

Todellisuus on kylläkin niin että lähdet 4:30 helsinki-vantaa kentällä ja kone on perillä 9:00 ja sulla on kokous kello 10:00 kaupungin toisella laidalla jonne mennään motaria pitkin ja matkaan menee 45min. Kokous kestää 3h ja kone lähtee takasin tai jonnekkin klo 14:00. Homma on kaukana Anthony bourdein elämästä. Hotellin saat vain silloin jos samassa kaupungissa on seuraavana päivänäkin joku säätö. Elät jotain pilvilinnaunelmaa joka on kaukana todellisuudesta. Jos se lentäminen on niin hauskaa niin rupee lentäjäksi sillon saat lennellä ympäri maailmaa ja asua hotelleissa ja sillon on aikaa katella maailmaa. Tuossa sun unelmassa on ihan turhaa edes kehua että kävit Ranskassa kun et tule sieltä kehätieltä taksin kyydissä edes näkemään eifel tornia. Kotona voit kehua että näit taksista jonku uuden rellun mitä suomessa et oo nähnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PATE28 kirjoitti:

Olen tällä hetkellä opiskelemassa lukiossa toista vuotta ja olen haaveillut seuraavanlaisesta työstä jo monta kuukautta, mutten tiedä että miksi tätä ammattia kutsutaan ja miten siihen kouluttaudutaan, siksi kysyn teiltä neuvoa! Tämä olisi oikeasti unelma-ammattini ikinä! (ja suosittelen myös teitäkin haaveilemaan joskus tällaisista jutuista!). Seuraavat sanat saattavat olla sekavia, kaikki tämän kuvaaminen sanoin on aika vaikeaa mielestäni, siksi näytän pari kuvaa teille niin saatte paremman käsityksen toivottavasti :)

Työ, jossa matkustellaan erittäin paljon Euroopassa (pääosin Saksassa ja Ranskassa) lentokoneella (eli työmatkat koostuu ainakin lentokoneista bisnesluokassa!) ja yövytään työmatkan aikana vaikka hotellissa (sitähän varten hotellit ovat olemassa!) ja työnjohtajani (?) kustantaisi nuo yöpymiset & matkat (kysymysmerkki siksi, koska en ole varma, onko mulla johtajaa tämänkaltaisessa työssä?).

Työnkuvaan kuuluisi ainakin se, että tekisi sopimuksia eri yritysten kanssa, siis tehdä bisnestä mikäli olen ymmärtänyt oikein :)?

Eli sellainen ammatti, jossa työskennellään tämänkaltaisissa ympäristössä:

http://www.insuranceproviders.com/Images/how-do-i-get-business-insurance.jpg

http://specials-images.forbes.com/imageserve/05mccHg7tQaMr/0x600.jpg?fit=scale&background=000000

Tällainen olisi tyypillinen "identiteettini":

http://static7.depositphotos.com/1278120/775/i/950/depositphotos_7756363-3D-Business-handshake.jpg

http://openclipart.org/people/systemedic/business_people.svg

Eli siis bisnesmaailmaa! Toivottavasti ei jäänyt epäselvyyksiä :) jos jäi, kysykää ihmeessä! Olen siis tällä hetkellä lukiossa. Mihin reaaliaineisiin kannattaa panostaa? Vieraat kielet ovat varmaan välttämättömiä jos mielin tuollaiselle työlle? Minne suunnata lukion jälkeen (AMK vai yliopisto?). Mille alalle jos mielii tuollaiseen työhön? Ja mikä on tämä ammatti nimeltään ja millainen olisi palkka?

^_^

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu