Oisko kellään kokemuksia Superb 1.9 Tdi:stä? Mitään tyyppivikoja? Se 96 kilowattinen kiinnostais automaatilla laittaa..
Superb TDI
6
2112
Vastaukset
- timro
...1.9 Tdi on yksi varmimpia koneita ja vääntö suhthyvä,kokemusta ainoastaan A4:sesta mutta konehan on sama molemmissa.Dieselvero vaan pistää mietityttämään,jos kilometrejä tulee vähän.
- 96 Kw
Olen nyt ajellut kesän alusta 10 000km ja kone tuntuu mainiolle. Aikaisempi auto oli varustettu 66 Kw:n moottorilla ja ero on valtava. Ainoa 66 kw:n etu oli se että sillä pystyi lähtemään liikkeelle tyhjäkäynnillä, 96 kw:llä ei voi. Itsellä on manuaali mutta kone on varmasti hyvä myös tomaatilla.
- Samu
Menee puoliksi ohi aiheen, mutta kuitenkin:
Kokeilinpa liikkeen koeajo TDI Octaviaa (joku muu kuin 96kW) ja panin merkille liikkeelle lähdön erilaisuuden omaan 1.8T Ocuun verrattuna.. Omassa rivakka lähtö onnistuu bensakoneille tyypilliseen tapaan nostamalla kierroksia ja sitten kytkintä ylös ja jo mennään. TDI mallissa kaasua ei sopinut painaa yhtään ennen kytkimen nostoa, muuten tuloksena vain onneton nyykähdys. Kun oppi nostamaan kytkimen ja sitten heti perään oikaiseaan oikean nilkan, niin lähtö oli väkevän oloinen. Mielenkiintoista.
Onhan se selvää että diesel on erilainen liikahtaman mutta mistä tämä nyykähtelytaipumus? Joulukuussa 2001 kokeilemani -02 mallin 100hv 4motion Golf oli samankaltainen käytökseltään. - Octavisti
Samu kirjoitti:
Menee puoliksi ohi aiheen, mutta kuitenkin:
Kokeilinpa liikkeen koeajo TDI Octaviaa (joku muu kuin 96kW) ja panin merkille liikkeelle lähdön erilaisuuden omaan 1.8T Ocuun verrattuna.. Omassa rivakka lähtö onnistuu bensakoneille tyypilliseen tapaan nostamalla kierroksia ja sitten kytkintä ylös ja jo mennään. TDI mallissa kaasua ei sopinut painaa yhtään ennen kytkimen nostoa, muuten tuloksena vain onneton nyykähdys. Kun oppi nostamaan kytkimen ja sitten heti perään oikaiseaan oikean nilkan, niin lähtö oli väkevän oloinen. Mielenkiintoista.
Onhan se selvää että diesel on erilainen liikahtaman mutta mistä tämä nyykähtelytaipumus? Joulukuussa 2001 kokeilemani -02 mallin 100hv 4motion Golf oli samankaltainen käytökseltään....sitä mistä tuo nyykähdys johtuu, mutta MAF-vaihdon yhteydessä 81kw TDI Ocustani säädettiin jotain EGR:n parametreja siten, että alavääntö parani huomattavasti. EGR:n tulppauksella on kuulemma sama vaikutus. Tämän jälkeen myös liikkeelle lähtö helpottui selvästi, vaikken sitä aiemminkaan pitänyt hankalana (sen verran on 3 vuoden Tdi kokemus opettanut :), kaveri on kyllä saanut autoni sammumaan valoihin).
En sitten tiedä, onko 1.8T:ssä samanlainen pakokaasunkierrätys? Ja entä miten sen poistaminen vaikuttaa liikkeelle lähtöihin?
- Jussi
K:"Oisko kellään kokemuksia Superb 1.9 Tdi:stä? Mitään tyyppivikoja? Se 96 kilowattinen kiinnostais automaatilla laittaa.. "
V: Itse ostin alkukesästä tuollaisen, mutta manuaalilaatikolla. Nyt olen lomeillut sillä 20 000Km ilman ongelmia. Menee mukavasti, mutta liikkeelle lähdössä on helppo sammumaan. Sammumis brobleema poistuu automaattivaihteiston tullessa kuvioon. Liikkunee vielä automaatillakin ihan kohtuullisesti. - Ari
Kokemusta -03 Comfort sataheppasesta dieselistä n.20tkm (ajettu yhteensä 34tkm). Hyvä auto, moottorikin, vaikka on pienin diesel vääntää ja liikkuu ihan riittävän hyvin meikäläisen ajoon.
Mitään vikoja ei ole ollut! Yksi määräaikaishuolto tehty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283