Paljonkohan on tullut sähköä tänä talvena jos paneeli 200W, marraskuun 1 päivästä tähän päivään 19.2. Itsestä vain tuntuu että ei kovinkaan paljoa. Oma paneeli on vain 120W.
Sähkön määrä.
sitä tulee koko ajan
8186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuntumasi on varmaan aivan oikea. Itselläni samansuuntaisia kokemuksia. Kahden kuukauden aikana ainoastaan irtikytkeytymisraja tippunut 10%. Aika juuri tuo, marraskuu-- tammikuu. Panelit olivat kylläkin lumen ja jään kuorruttamat.
Käy katsomassa ilmaisenergia.infon foorumilta. Siellä on ainakin ollut projektiosiossa jonkinlaista tilastopornoa.
Pikaisella laskeskelulla ja tilastopornoa säästä tutkimalla lopputuloksena olisi tuottoa tuona aikana 200-300Ah riippuen paikkakunnasta.
Kirjoitteluun eivät ole vielä osallistuneet ne, joiden paneelit pukkaavat sähköä kuulemma yöllä ja sateella ja pimeällä ja aina.
nythän on tainnu olla pimein talvi vuosikymmeniin, joten malttia, vielä tulee talvia :D
En oo sen enempää tuottoja seuraillut,tammikuu oli vähän hiljasempaa mut äsken just "ilmoitti" säädin et akut on täynnä (450A).Muutaman päivän saa taas valaista kämppää.
Tupu, kuinka tyhjiksi akut menivät, kun lakkasivat virtaa antamasta ? Huomasitko ?
Säädin tiputtaa kuormat vasta 11,1 voltissa mut säädin on sellasessa paikassa et pystyy tarkkailemaan,en oo päästänyt alle 12,4 voltin juurikaan ollenkaan.Toi joulu/tammikuu meni silleen et viikonloput käytin aurinkovaloja,viikon aikana kerkis tulemaan akut täyteen pilviselläkin kelillä.Mulla ei oo mitään suuria kuormia,pelkkä ledivalaistus ok-talossa,kesäaikaan sitte läppärit sun muut 12v vehkeet.Paneeli 285W,toinen 300w odottaa asennusta.