http://markolind.puheenvuoro.uusisuomi.fi/103916-sudensuojelijat

Voehan kehveli!

Marko Lind kysyy?
Pitänee vastata vaikkei viittis tämmöisiä.

1/ Te väitätte, että susi ei ole ihmiselle vaarallinen, mihin perustatte väitteenne?
-Minä en väitä mitään, pitäisi itse tuoda faktaa vaarallisuudesta, jos näin kysyy. Mihin perustat vaarallisuuden itse?
2/ Te haluatte Suomeen lisää susiasusia on ollut suomessa aina, joten perustelkaa mitä hyvää se saisi aikaan luonnon monimuotoisuudelle?
- Täysin typerä kysymys, susi itsessään on monimuotoisuutta, susia on ollut aina enempi tai vähempi. Nyt on kanta tosin kasvanut, niinkuin ilves ja karhukin.
Kun saaliskanta laskee, laskee myös petokanta, tämähän opetettiin jo koulussa, vai oletko käynyt? Ihminen on ainoa uhkatekijä luonnon monimuotoisuudelle, esimerkkejä
löytyy, googleta.
3/ Te vähättelette karjankasvattajia, poroelinkeinonharjoittajia, lemmikkien omistajia sekä koiraharrastajia heidän susivahingoissaan, miksi?
-Älähän yleistä ! Mietihän hirvikannan aiheuttamia vahinkoja ihmiselle, susikanta muuten pitää hirvikannan aisoissa.
"Ennen susien tuloa saarelle hirvien kannanvaihtelut olivat rajuja. Enimmillään hirviä oli jopa 3000, välillä taas kato oli lähes täydellinen. Susien ansiosta päästiin dynaamiseen tasapainoon ja kannanvaihtelut eivät enää olleet niin suuria. Enää ei hirvien määrä päässyt kasvamaan näin ylettömästi, eikä toisaalta myöskään aivan romahtamaankaan."
Saari Isle Royale kanadassa, jos et tiedä...tuskin tiedät.

4/ Onko suomalainen susi sama kuin Venäjällä joten voivatko suomalaiset sudet olla yhtä vaarallisia kuin venäläiset sudet?
- Samoja sukuja pitkälti, mutta miten venäjän susi on vaarallinen, Oletko perillä siitä, tarinoitko terveestä ja puhtaasta sudesta, onko tietosi faktaa vai kertomakirjallisuutta?
5/ Minkä näette syyksi siihen, että sudet tulevat yhä lisääntyvässä määrin pihapiireihin sekä ihmisasutusten läheisyyteen ja miten hoitaisitte asian?
-Edelleen mistä tietosi on peräisin? Ei joka koiraeläimen jälki ole suden, tiedätkö kuinka paljon on tutkittu ja todettu havaintoilmoituksia susista, jotka on paljastunut koiraksi?
Esim. Hämeessä aikoinaan susilauma jahtasi pikkupoikaa, ja seuraavan päivän lehdessä korjattiin faktana kyseessä olleen naapurin koiralauma.
6 / Te tahdotte maahamme lisää susia, kuinka hoitaisitte metsästyskoiraongelman (vuosittain metsästyskoiria kuolee susien hampaisiin)?
Koiria kuolee auton alle paljon enemmän, hirven potkimina karhujen tappamana, kateellisten tai muuten kierojen ihmisten tappamina, joten jos susi syö koiran, se on metsästäjän hyväksyttävä, minulla muuten on koira ja liikun susialueilla. Eihän tässä ole mitään järkeä jos kaikki poistetaan luonnosta ihmisen mieliksi, kyllä niitä vaateita riittää muillakin itsekkäillä joten eiköhän jätetä se omahyväisyys ja itsekkyys pois.
Susia ei varmasti koirien takia poisteta, käytä nyt järkeä!
7/ Kuinka paljon luulette että maassamme on koirasusia, eli suden ja koiran risteymiä ja mitä niille pitäisi tehdä?
-Tästä oli juuri lehdissä tutkimustulokset, koirasusia todella reilusti alle 1%.
Koirasudet tulee poistaa metsästämällä, mutta se on hankalaa, mutta eipä taida nyt ollakaan se ongelma juuri nyt vai mitä?
8/ Voiko susien levittämä raivotauti puhjeta vakavaksi epidemiaksi myös Suomessa?
-Raivotautia levittää niin paljon metsän eläimistä joten sitten pitäisi hävittää kaikki, jopa hevoset.
9 / Te väitätte metsästäjiä raaoiksi tappajiksi, tappaako susi hellävaraisemmin saaliinsa kuin metsästäjä?
-Täysin typeriä sinun kysymyksesi kaikki, millä se susi sen SYÖTÄVÄNSÄ muuten ottaa?
Ja edelleen olen metsästäjä, olen nähnyt eläimille aihetettavan turhaa kärsimystä, mutta
onneksi heitä on vähän, pääosin suomalainen metsästäjä on luontokappaleita kunnioittava erämies.
10/ Onko mielestänne ihmiselle oikeus puolustaa omaa elinpiiriään, karjaansa, porojaan, lemmikkejään ja koiriaan ja miten sen pitäisi tapahtua?
-Kyllä, se on laissa, se siitä!
11/ Tiedättekö mitä suden suojeleminen maksaa ja ketkä sen maksavat?
-Mitä ja miten suden suojelemista maksetaan, kerro?
12/ Miksi te ette pysty hedelmälliseen keskusteluun toisinajattelijoiden kanssa, vaan solvaatte, herjaatte ja haukutte?
-Tässähän sitä nyt käytiin, eikö kelpaa?

Lopuksi: Sinua en todellakaan pidä erämiehenä niin vieraantunut ja kaukana olet tästä maailmasta, jotta järkevää keskustelua voisi käydä.
Kysymyksesi olivat suorastaan naurettavan typeriä ja asiasta tietämättömän vaikutteisia, niinkuin varmaan ne ajatuksella uudestaan luettuasi huomaat.
Tunsin itseni typeräksi niihin vastatessani, mutta sinun tasollasi en todellakaan ole,
eikä tämä ole haukkua, vaan FAKTA!
Sudenmetsästystä en vastusta, jos siinä on lainpuitteet ja "oikeat" metsästäjät asialla.
Suomen luonnossa on monta hienoa eläintä ja ne kuuluvat sinne, niillä on OMA PAIKKANSA! Susi on yksi niistä.

1

314

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energian tuhlausta

      Pitääkö joka höyrypäälle aina vastata ?
      Tuo Lind elää omaa todellisuuttaan, mahtaako täyspäisyydestä hänen kohdalla edes puhua. Hirmu jargonin tuhlasit moisen hömppäuunon horinoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1511
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      287
      1089
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      844
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      792
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      643
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      584
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      511
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      485
    14. 35
      471
    15. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      454
    16. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      417
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      391
    Aihe