Tapanani on ulkoiluttaa kissaa valjaissa aina kun sää sallii. Talvi oli niin kylmä, ettei kissa suostunut nokkaansa ulos pistämään parveketta lukuunottamatta. Asumme siis omistusasunnossa kerrostalossa, johon muutimme viime kesänä.
Nyt kun sää on taas suosiollisempi, olemme alkaneet käydä kissan kanssa ulkona. Ulkoilu tapahtuu valjaissa taloyhtiön pihamaalla yleensä iltaisin.
Ongelmana on, että naapurien mielestä en saisi ulkoiluttaa kissaani pihalla... Jo viime kesänä ja syksynä vahtivat meitä parvekkeiltaan ja käskivät poistumaan pihapiiristä. Kissa kuulemma tuhoaa kasvillisuuden, paskoo pihalle ja on häiriöksi muille asukkaille, sillä olemme liian kauan paikoillamme ja saatamme olla pahanteossa(?)
Kissani ei tee muuta kuin istuu ja syö ruohoa ja tarkkailee ympäristöä. Välillä spurttailee puihin ja nuuhkii talon reunuksia ja "kellii" asfaltilla. Kissani on niin hienohelma, ettei suostu edes käymään vessassa kuin omassa lootassaan. Vahdin sitä koko ajan ja valjaat päällä. Ei todellakaan syö muuta kuin ruohonkorsia, ei tuhoa mitään tai käy vessassa pihalla....
Nyt olemme taas ruvenneet ulkoilemaan ja taas valitus kissasta jatkuu. Kuulemma piha ei ole tarkoitettu lemmikkien ulkoiluttamiselle ja kissa kuuluu sisälle. Missään muualla en kissaani pysty ulkoiluttamaan, sillä viereinen puistokin on koirapuisto ja muualla taas on pelkkää autotietä autotien perään. Kissa on aktiivinen ja turhautuu ellei pääse ulkoilemaan.
Onko tosiaan niin ettei eläimiä saa ulkoiluttaa pihassa, vaikkeivat ne mitään harmia teekkään? Mielestäni minulla on oikeus käyttää pihamaata kissan ulkoilutukseen... Mielipiteitä?
Nyt kun sää on taas suosiollisempi, olemme alkaneet käydä kissan kanssa ulkona. Ulkoilu tapahtuu valjaissa taloyhtiön pihamaalla yleensä iltaisin.
Ongelmana on, että naapurien mielestä en saisi ulkoiluttaa kissaani pihalla... Jo viime kesänä ja syksynä vahtivat meitä parvekkeiltaan ja käskivät poistumaan pihapiiristä. Kissa kuulemma tuhoaa kasvillisuuden, paskoo pihalle ja on häiriöksi muille asukkaille, sillä olemme liian kauan paikoillamme ja saatamme olla pahanteossa(?)
Kissani ei tee muuta kuin istuu ja syö ruohoa ja tarkkailee ympäristöä. Välillä spurttailee puihin ja nuuhkii talon reunuksia ja "kellii" asfaltilla. Kissani on niin hienohelma, ettei suostu edes käymään vessassa kuin omassa lootassaan. Vahdin sitä koko ajan ja valjaat päällä. Ei todellakaan syö muuta kuin ruohonkorsia, ei tuhoa mitään tai käy vessassa pihalla....
Nyt olemme taas ruvenneet ulkoilemaan ja taas valitus kissasta jatkuu. Kuulemma piha ei ole tarkoitettu lemmikkien ulkoiluttamiselle ja kissa kuuluu sisälle. Missään muualla en kissaani pysty ulkoiluttamaan, sillä viereinen puistokin on koirapuisto ja muualla taas on pelkkää autotietä autotien perään. Kissa on aktiivinen ja turhautuu ellei pääse ulkoilemaan.
Onko tosiaan niin ettei eläimiä saa ulkoiluttaa pihassa, vaikkeivat ne mitään harmia teekkään? Mielestäni minulla on oikeus käyttää pihamaata kissan ulkoilutukseen... Mielipiteitä?
Vastaukset 50
Vanhimmat
Ota asia puheeksi talon yhtiökokouksessa.
Talon järjestyssäännöissä ei varmaankaan lue ettei kissaa saa ulkoiluttaa piha-alueella.
Kerostaloissa on kaiken tyyppisiä valittajia, mutta en ole koskaan kuullut kissojen valjaissa ulkoiluttamisen olevan haitallista muille asukkaille.
Minulla on kerrostalokaksiossa vuokralainen, jolla on kaksi rotukissaa, joita ulkoiluttaa piha-alueella. Koskaan ei kukaan ole niistä valittanut, päinvastoin, naapurin pikkutytöt ovat pyytäneet saada ulkoiluttaa niitä ja muut asukkaat ovat myönteisen kiinnostuneita.
Talo on suuri kolme porraskäytävää ja 60 asuntoa. Ehkä suuremmissa taloissa on enemmän muuta häiriötä, niin kukaan ei koe kissojen ulkoilutusta ongelmaksi.
taloyhtiö voi kieltää ulkoiluttamisen ja on TODELLA JÄRKEVÄÄ kieltääkkin. tuhoeläimet kuuluvat sisälle.
pelle kissa ei oo tuhoeläin
en tiedä mikä tuo on, mutta tavallinen kissa luokitellaan tuhoeläimeksi. Aiheuttaa eniten vahinkoa Suomen luonnonvaraisille eläimille, etupäässä linnuille.
Ei luokitella. Lemmikkikissa ei Suomessa luokitella edes haitalliseksi vieraslajiksi.
eläimeksi.
PISTE.
Ei luokitella kun se on lemmikkieläin jonka EI edes pitäisi luonnossa ilman omistajaansa liikkua.
Wattu kun olette tyhmiä!!!!!
TUHOELÄIN, turha siitä on väitellä koska asia on FAKTA.
Valjaissa ulkoilutettava sisäkissa ei ole tuhoeläin toisin kuin naapurissa asuvat villiintyneet persut, joiden lopettamiseen varsijousi tai rotanmyrkky sopii parhaiten.
Tuhoeläimeksi lasketaan rotat ym. loiset joista on haittaa ihmiselle. KISSA EI OLE TODELLAKAAN TUHOELÄIN VAAN HYÖTYELÄIN tappamalla rottia, hiiriä ym. ihmiselle haitallisia tuhoeläimiä.
Kaikenlaiset tyhmät urpot täällä latelee tietämyksiään. Vaikka itse sairastaakin hysteeristä kissapelkoa, se ei tarkoita että kissa olisi muille ihmisille jotenkin haitallinen.
Voi paska, mikähän valjaissa oleva kissa on onnistunut linnun pyydystämisessä!!!
Ihan turhaa valittamista. Minullekin naapuri valitti kun asuin vielä kerrostalossa. Kissa oli valjaissa ja olimme palaamassa kotiin metsästä. Pihalla oli pari varista ja kissa katsoi niitä varmaan 25 metrin päästä. Naapurin ukko tuli huutamaan että "KISSASI VAANII TÄÄLLÄ VAAN LINTUJA!!!!!" :D Joo, niin vaani, varmasti olisi saanutkin ne varikset valjaissa ollessaan kiinni.
Ei kukaan voi kieltää kissan ulkoilutusta, ulkoileehan pihassa varmaan koiria ja lapsiakin ja molemmat aiheuttavat enemmän melua ja sotkut kuin valjaissa oleva kissa!
talonyhtiö VOI kieltää ja monesti on niin tehnytkin. Tottele nyt kiltisti tai saat häädön.
Ei voi.
Taloyhtiö voi todellakin kieltää kissojen ulkoiluttamisen ja ulkoilun taloyhtiön pihalla. HYVÄ NIIN!
Taloyhtiö "VOI" kieltää kissan ulkoiluttamisen, mutta sitä _EI_ tarvitse noudattaa, koska taloyhtiön säännöt eivät voi mennä Suomen lain edelle, jotka sallivat kissan ulkoiluttamisen kytkettynä kaikkialla paitsi uimarannoilla tai lasten leikkipaikoilla (ja tietyin ehdoin jopa vapaana, mikä tosin on usein tyhmää ellei kissa ole leikattu ja maalla). Kielto on siis samaa luokkaa kun sinä sanoisit naapurillesi mitä hän saa tai ei saa tehdä. Et sinä tai taloyhtiö lakeja säädä, omia kieltojaan vain, ja niiden noudattaminen on vapaaehtoista. Laki on laki, ja se koskee meitä kaikkia, ja kissoja ja koiria myös. Kissan oikeuksista säädetään kolmessa laissa: metsästyslaissa, eläinsuojelulaissa ja järjestyslaissa.
Kyllä kissaa saa ulkoiluttaa pihalla. Minä olen niin tehnyt ja aion tehdä yhä.
Kaikenlaista mummoa on joka taloyhtiössä jotka on kieltämässä jos mitä.
Kysy puheenjohtajalta tai isännöitsijältä onko sitä kielletty mutta tuskin on. Ja ota tosiaan tarpeen vaatiessa puheeksi yhtiökokouksessa.
Joten kivoja iltalenkkejä vain teille :)
Kymmenisen vuotta sitten naapurin 70-vuotias noita-akka uhkasi ampua kissani, jos sen vielä pihalla näkee. Huusi sieltä ikkunasta, että ei kissankarvoja saa olla nurmikolla ja heilutti asetta. Kahdeksanvuotias tyttäreni pelästyi ihan hirveästi, hän kun oli kissan kanssa pihalla. Soitin poliisille. Vasta kolmen soittokerran jälkeen ne vaivautuivat paikalle ja ensimmäiseksi kysyivät onko kissalla valjaita ja sitten alkoivat tytärtä tenttaamaan. Eivät menneet edes naapuriin tarkistamaan oliko sillä akalla asetta vai ei. Myöhemmin selvisi, että sillä oli kaksikin asetta, miesvainajan peruja.
Kuulostaa uskomattomalta, mutta ikävä kyllä juttu on totta.
Itse kyllä asumme rivarissa, mutta kissaa ulkoilutamme samalla lailla valjaissa, ulkoilu kestää yleensä n. 10min, kun neiti kylmätassu alkaa pian hytistä ja haluaa takaisin sisälle :)
AInakin tähän mennessä naapurit, jotka ovat ulkoilujamme nähneet, ovat olleet ihan positiivisia asian suhteen (seinänaapurit eivät olleet edes tienneet, että meillä on kissa :D) Eikä valituksia ole muutenkaan kissasta tullut, kun olemme kertoneet, että myös kesällä kissa aiotaan pitää valjaissa tai juoksunarussa omalla takapihalla. Sen ainakin tiedän, etteivät kaikki taloyhtiössämme kissoista pidä ja ovat hermostuneet pihan läpi kulkeviin villimpiin yksilöihin niin, että suunnittelevat loukkujen asettamista..
Pieni huomautus että laki kieltää kissan pitämisen paikalleen kytkettynä eli myös juoksunarussa.
Toiseksi, ellei taloyhtiön järjestyssäännöt kiellä lemmikkien ulkoiluttamista piha-alueellaan sen saa vapaasti tehdä kunhan eläimen jätökset pois korjataan.
Hieman tarkennusta. Laki kieltää kissan paikalleen kytkemisen muutoin kuin tilapäisesti ja lyhytaikaisesti. Tällöin kissan on oltava jatkuvassa valvonnassa.
Järjestyslaissa ei velvoiteta korjaamaan kissojen ulosteita. Koirien kyllä.
Luuletko tosiaan ettei taloyhtiö ja ihan ensin talohuolto ala nillittämään jos kissojen paskoja pihalta löyty tai ovipielet kuselta haisevat?
Taloyhtiöissä on omat säännöt joita on noudatettava ja vaikka siellä ei kissanpaskoista mitään lukisikaan, on se terveen järjen ja hyvien käytöstapojen mukaista elukkansa jätökset pois korjata.
Jos kissan narussapito pihalla on käytäntö, se ei ole tilapäistä eikä lyhytaikaista.
Riippuu ihan tapauksesta ja taloyhtiöstä. Jollain nurmialueella ei edes näy kissojen ulosteet ruohon seasta. Taloyhtiöiden järjestyssäännötkin ovat hyvin erilaisia ja joissain on asiasta määräyksiä ja joissain ei.
Se riippuu ihan käytännöstä, onko se tilapäistä ja lyhytaikaista.
No onhan se ihan selvää että he valittavat. Kyllähän sekin on sallittua ulkoilutaa kissaa. He eivät vain varmaan pidä kissoista yhtiinkäs.Mutta jos se on sallittua ulkoiluttaa sen taloyhtiön niin onhan se sallittua. Olen vielä lapsi . Vastaus voi olla epäselvä!
Jos olisin ollu sä olisin varmaa soittanu poliisille :D
Minä en edes halua pitää kissaani piha-alueella vaan mennään edemmäs missä saa rauhassa odotella hiiriä, talvellakin vien kantamalla kauemmas ja kävellen kotiin. Tämän taloyhtiön säännöissä ei kielletä piha-alueella ulkoilua mutta tarpeitten teko on kielletty ja ihan ymmärrän sen siisteyden takia.
Tokihan kissa voi valjaissa olla ulkona. Ja jos paskoisikin pensaan juurelle, mitä siitä. Peittää tuotoksensa.
Heilutat vaan kättä kun mölistään. Tai kysyt Mitä? Ja uudelleen Mitä? Ja uudelleen MITÄ?
Voit myös pistää itsesi autoon tai bussiin kissan kanssa ja mennä ulos sopivassa puistossa. Kyllä hienolle kissalle tulee ihailijoitakin.
Tässä se nyt nähdään ettei kissa ja koira ole tasa-arvoisia lemikkejä.Minäkin haluasin käyttää kissaa lenkillä valjaissa mutta aina on kissan vihaajia jotka sitte päästävät koiransa irti ....(Saksanpaimen koirat,yms.voimakas purentaiset rodut)...ei ole enää sitte kissaa.
Koirille rakennetaan puistoja ja kissoille ei mitään.
TUHOELÄIMILLE mitään puistoja rakenneta, HALOOOOOO
Persuille voisi toki rakentaa leikkipuistoja ettei niiden tarvitse olla munaamassa itseään vaikkapa eduskunnassa.
Miksi annat painoarvoa jonkun tuntemattoman mielipiteelle, koska et selvästikään ole kiusaksi kenellekään? Miksi ylipäätään alat keskustella. Hyvä neuvo: pane kuulokkeet korville... ja jätä tuo ihminen omaan arvoonsa, niin minä tekisin, en anna edes mahdollisuutta mihinkään vikinään. Kunnioitan itseäni sen verran paljon etten antaisi kenenkään pilata tuokiotani kissani kanssa alueella, jossa kissaa saa ulkoiluttaa. Liian kiltti ei kannata olla, eikä tarvitse puolustautua.
kyllä kissoja saa ulkoiluttaa siinä missä koiriakin. Jotkut vaan haluavat keksiä valittamisia ihan älyttömistäkin asioista. Itellänikin on 2 kissaa joita ulkoiluta valjaissa :)
Hei olisin kiinnostunut miten sulla kävi tossa kissan ulkoittamis hommassa, saatko nyt rauhassa ulkoiluttaa kissaasi? :)
rauhassa ja kun ajattelin tätä asiaa järjen kanssa huomasin että hehän ovat oikeassa.
On todella typerää ulkoiluttaa kissaa valjaissa tai antaa sen olla vapaana ulkona. AINOA oikea vaihtoehto on pitää ne sisällä.
Missä ihmeessä oikein asutte? Meidän taloyhtiössä on useitakin sekä kissojen että koirien ulkoiluttajia ja hyvin ollaan tultu juttuun toistemme kanssa. Kunhan pitää elukkansa valjaissa/remmissä ja tarvittaessa tarpeeksi kaukana ohikulkijoista niin kaikki ovat tyytyväisiä.
Kainuussa!Lähtöni jälkeen alue aidataan piikkilangoilla:DDD
Jos joku tulisi minulle vittuilemaan kissani ulkoiluttamisesta, vetelisin turpaan.
Niin varmaan! Et kuitenkaan uskaltaisi kunhan vain uhoat nimettömänä netissä!!
Varmasti uskaltaisin, harrastan kehonrakennusta ja kamppailulajeja. Jäisi vittuilijalta hampaat pihalle.
Ole hyvä, siitä vain turpaan kommentoijia vetämään jos se sua helpottaa. Normaaliälyiset ihmiset sentään ymmärtävät jättää väkivallan väliin vaikka kuinka paljon alkaisi vituttamaan.
Siitä vain nyrkkejä heiluttelemaan niin löydät itsesi ensin putkasta, sitten oikeudesta ja kukaties vielä vankilastakin. Ja ihan vain siksi että hermot meni johonkin kukkahattutätiin tms. urputtajaan.
Jos harrastaisit kamppailulajeja ihan oikeasti, olisit sisäistänyt ettei taitojaan pidä käyttää kuin korkeintaan itsepuolustukseen eikä ylimitoitettuna silloinkaan.
Jos harrastat kehonrakennusta, olet varmaankin vetänyt liikaa nappeja kun uhoat noin.
On täällä varmaan muutkin rautaa kiskoneet ja itämaisia lajeja harrastaneet, mutta eivät silti uhkaile väkivallalla.
Naapurisi on ilmeisesti mielisairas. Ulkoiluta vaan kisua rauhassa ja jätä häiriintyneen eläinvihaajan jutut omaan arvoonsa.
Suosittelen että annatte ihmisten ulkoiluttaa laillisia eläimiään ihan rauhassa. Kissa voi olla monen yksinäisen ihmisen ainoa ystävä. Kissan vuoksi on tapettu ihmisiäkin joskus.
Tottakai saat valjastella kissasi kanssa pihalla,vahdit ettei se tee tarpeitaan vääriin paikkoihin,ja siivooat ne jos niin kävisi.
Minä olisin tosi onnellinen jos naapurini ulkoiluttaisi kissojaan valjaissa,silloin ne eivät kävisi kasvimaallamme ja hiekkalaatikollamme asioillaan.
Juttele isänotsijälle,ilman muuta jatkat kissan ulkoilutusta.Koita jos veisit sellaiseen paikkaan,mihin ei kyttääjä näe ;)
Ai teilläkin on kasvimaa ja hiekkalaatikko kuten tuntuu olevan kaikilla kissojen vapaata ulkoilua vastustavilla trolleilla. :D
Käyppä ok-talo asuntoalueella,tai ihan maalla,kaikissa perheissä melkein on lapsia,ja ylläri myös usein niille lapsille laitetaan hiekkalaatikko sinne omalle pihalle,ja monilla on se kasvimaakin.
Silmät auki,ja kissat hihnoihin,tai tarhaan etteivät tuhoa ja saastuta toisten omaisuutta.Olethan kissan omistajan korvausvelvollinen,kannattaa käydä naapureilta kyselemässä,paljonko on tuhoa tullut.
Tai sitten opetat kissallesi tonttisi rajat,parhaiten onnistuu näkymättömällä aidalla ja pannalla.Niin ei kissa karkaa muiden maille vessa-asioilleen eikä mene autoteillekkään,kissalle turvallisempaa,ja naapureille reilumpaa.Ja mikä parasta,näin noudattaisit lakia,huolehtisit itse kissastasi,itsellsihän sen olet ottanutkin.
Eihän kukaan halua kissasi paskoja lastensa hiekkalaatikolle,tai omien salaatiensa sekaan,vai haluaisitko sinä?
Siitä sitten tekemään kisulle omaa salaattimaata,sinne omalle pihalle :)
Meidän taloyhtiön pihaan tehtii kakaroille uusi hiekkalaatikko ja ehdotin että siihen voisi samalla tehdä kannen mutta nää vanhemmat jotka sen teki, ei korvaansa lotkauttaneet. Itselläni on myös pieni lapsenlapsi joka aikoo siinä leikkiä joten asia kosketti minuakin.
Minulla on myös kissoja joten olisi ollut ihan hyvä että kansi olis tehty vaikka kissani eivät siinä asioikaan. Silti olen nähnyt että täällä liikkuu vapaana kissoja joten olis varmaan ollut liian vaikeaa se hemmetin vaivainen kansi vielä tehdä.
Taidanpa itse ensi kesänä sen pykätä.
Sitten olis myös kiva,että kun näet lasten olevan menossa leikkimään,käyt ottamassa aina kannen pois,ja kun leikit loppuu laitat sen takaisin.Lapset ei sitä itse saa siirreltyä,joten se estää muuten lasten leikit.
Se on pieni homma siitä,että kissasi liikkuu ulkona.Ja mielestäni tuo kuuluukin kissojen omistajille,huolehtia ettei kissoista ole haittaa muille.Myös kukkapenkkeihin voisit väsätä suojat,ja käydä katselemassa,että toimivat :)
Oletko aivan hölmö!
Ei ole minun asiani mennä kenenkään kukkapenkkejä suojaamaan, sen voi halutessaan tehdä asukas itse. Minun kissani eivät käy muiden kukkapenkeissä kuin minun. Tasan varmasti!
Ja jos lapset on pieniä niin heillä on oltava aikuinen ylipäätään mukana valvomassa. Muuten se on heitteillejättöä. Aikuinen voi poistaa kannen. Ei kukaan vastuuntuntoinen aikuinen päästä pikkulasta yksin ulos!
Isommat lapset, jotka voivat leikkiä omin päin, pystyvät itse sen poistamaan.
Ei sen tarvitse olla puinen ja painava, on muitakin materiaaleja.
Sun kissa, sun vahdittava mitä se touhuaa.Kivaa yhteistä tekemistä kisulle ja omistajalle noi yhteiset ulkoilu :)
No jopa on taas typerää porukkaa jossain taloyhtiössä. Aina riittää marisijoita ja joka asiasta valittajia ja itse olen huomannut että usein asialla on vanhukset jolla ei muuta elämää ole kuin juoruaminen taloyhtiön asukkaista ja valittaminen ihan kaikesta mistä normaali ihminen ei edes keksisi valittamisen aihetta.
Kissat on eräs niistä. Tottakai on oikeus valjaissa ulkoiluttaa kissaa se on selvää. Älä kuuntele märinöitä.
Juttele isännöitsijän kanssa ja ole yhteydessä taloyhtiönne hallitukseen. Sinulla ja kissalllasi on oikeuksia.
Itselläni on kissoja jotka ulkoilevat ilman valjaita rivarimme pihassa kun olen itse ulkona eivätkä mene mihinkään etten huomaisi kun eivät edes suostu olemaan ulkona ilman minua.
Naapurit on sanoneet että tykkäävät kissoista ja heitä ei haittaa.
Yksi valittaja toki löytyy, kuinka ollakaan... yli 90v. pariskunta joka asuu ihan eri talossa kuin me.