Juuri on suureen ääneen toitotettu poliitikkojemmekin toimesta miten työpaikat karkaavat ulkomaille, ja.. Voi jumalauta..
"Palkat merkittävästi halvempia kuin Suomessa"
Valtio ulkoisti suomalaisten työt Espanjaan
Tiistai 19.2.2013 klo 18.53
Liikenteen turvallisuusviraston puhelunneuvonnan siirtyminen Espanjaan vei työpaikan kymmeniltä Sodankylässä.
Näin poliitikkomme toimivat
2
156
Vastaukset
- Valtion vastuu?
Esim. Tielaitoksen ostanut Destia on espanjalainen yritys. Ennen oli TVH ja Posti, ja kaikki toimi, nykyään ei mikään. Siinä nähdään lopputulos, kun valtio luopuu laitoksistaan! Vastaavasti puuteollisuus ja Nokia Oyj keskittävät kehitysmaihin.
Kuten aikaisemmissakin keskusteluissa on ollut esillä, verorahat menevät nytkin ulkomaille.
Varmaa on, että työn laatu (neuvonta) ei ainakaan parane Liikenteen turvallisuusvirastolla, kun tulee kieliongelmat ja aivan eri ilmasto-olot.
Ottaako valtio vastuun, jos/kun neuvonta menee pieleen? Veikkaan, ettei kanna vastuuta.- von Lagerbom
Eivät poliitikot ja muut virkamiehet / viranhaltijat mistään vastuuta ota ja oletankin että heiltä puuttuu kokonaan geeni, jota omaksitunnoksi kutsutaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823193
- 922905
- 532152
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201605Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61379- 151369
- 191354
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141317Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351275