Ostin tossa kaks urosrottaa. Molemmat on samasta poikueesta ja syntyneet maaliskuun lopulla. Toinen rotista on säyseä ja antaa ottaa syliin, eikä ole liiemmin purrut. Toinenkin tulee kyllä syliin, mutta on muuten melko agressiivinen. Se puree ja hyökkäilee kimppuun. Ei ole väliä mitä sen nenän eteen laittaa, tulos on aina sama. Hampaat esiin ja kimppuun. Oman käsityksen mukaan rottia ei ole paljoa hellitty ja käsitelty, eikä niiden kanssa ole sen kummemmin seurusteltu liikkeessä. Rotat ovat olleet minulla vasta muutaman päivän, mutta jo nyt tekisi mieli luopua tuosta äkäpussista. Toimiiko "kuritus"(pieni näpäytys puraisun jälkeen) rottien kohdalla, vai saavatko ne siitä vain lisäsyyn olla agressiivinen? Neuvoja tarttis kovasti. Ei sitä aina jaksa olla kädet naarmuilla :)
Agressiivinen rotta
14
109657
Vastaukset
- rottatyttö
Sama ongelma oli mulla kahden tyttörotan kanssa. Toinen oli itse lempeys ja toinen tosi ärhäkkä. En koskaan käyttänyt minkäänlaista kuritusta ärhäkän rotan kohdalla, annoin sen tulla syliin silloin kun se itse halusi. Tämä toimi ihan hyvin ainakin minulla, äksy oppi ajan kanssa luottamaan minuun ja vaikka siitä ei koskaan niin seurallista tullut kuin toisesta, niin sen kanssa tuli kuitenkin toimeen ihan hyvin. Kun rottasi ovat vielä noin nuoria, niin ajan viettäminen niiden kanssa voisi hyvinkin auttaa. Jos voit päästää rottia juoksentelemaan suljettuun huoneeseen ja olla itse niiden kanssa siellä, niin ne varmasti tulevat jossain vaiheessa tutustumaan sinuun. Tämä toimi minulla ja nimenomaan se on tärkeää, että annat niiden tulla sinun luo eikä päinvastoin. Ei kannata yrittää väkisin ottaa syliin vastahakoista rottaa. Tsemppiä, kyllä se siitä alkaa sujua!
- Selitystä kaipaava
Miten tämä voi olla viikon suosituin viesti? Päivityskomenolla vai?
- lot
Agressiivinen kesyrotta (mikä se nyt sitten onkaan??) on tainnut vastustaa seinäänheilutustoimenpiteitä, ja hyppinyt näppiksen F5:lla päällä henkensä kaupalla.
I am a poor rat! Somebadi help miii.... [kuuluu rotan hätähuuto netin kaukaisilta laidoilta]
:) - utelias vain
mistä voi tietää että on viikon suosituin? siitä vihreestä möykystäkö?
- piko
Sain poikarotan eläinsuojeluyhdistyksestä. Se oli kova poika puremaan ja puri muuten kovaa. Aluksi otin sen ihan väkisin syliin, mutta se oli niin peloissaan että hädissään kakki syliin, mitä rotat eivät muutoin ikinä tee. Puoli vuotta on kulunut, oon antanut sen olla omissa oloissaan, siis ihan vapaana kokoajan, se on siisti, tekee tarpeensa vain häkkiin ja noin vasta kuukausi sitten se antoi rapsuttaa itseään rauhassa vaikka on vieläkin arka. Paljon nopeammin se kylläkin oppi nimensä ja tulemaan kutsuttaessa luokse. kestää vaan aikansa että rottuli oppii luottamaan. paljon lisää rotista löydät http://members.lycos.co.uk/kesis/index.php
Mulla on ollut viisi rottaa mutta kyllä tämä löytöpoika on hankalin, taustaakan kun en tiedä, mutta kauan se vaan kestää kunnes luottamusta syntyy. Älä missään nimessä rupea kurittamaan rottaa, se rupeaa pelkäämään entistä enemmän ja pitää sinua vihollisenaa. Eriasia tietenkin jos täysin kesy rupeaa näykkimään ja ikäänkuin testaamaan rajoja, silloin voi vähän sormella tuuppasta takaisin. Äläkä muuten tee noita temppujas että saat viestis suosituimman joukkoon, koska se jumittaa koko keskustelun.- ketjun aloittaja
Kiitos vinkeistä. Seinään lyöntiä en aijo kokeilla. Kuulostaa meleko radikaalilta. Ja mitään jekkuja en oo tehny tän suosion etee. Kerran päivässä käyn lukemassa mitä ihmiset on vastaillu. Et sorry! :)
- kolo
Veli?
- Kastemato
Meidän rotta oli alkuun tosi lempee.
sit pistettiin sen juoma pulloon koskenkorva viinaa. Alkuun se ei meinannu sitä juoda ollenkaa mut viikon aikana se sit sen joi.
sen jälkee sulatetiin sinne juopma pulloon veden sekaa kaiken maailman lääkkeitä, kaikkee mitä kaapista löyty. oli rotta pikkasen sekasin :). Siististi hoiperteli.
helvetti et siitä tuli vihanen ton jälkee. Puri aina ku sormee vähän näytti. Loppujen lopuks viskattiin se meettään ku eise siitä rauhottunu.
Missähän lie nyt?- Siru
Onko tuollaisia tunnevammaisia psykopaatteja lisääkin? Mistä niitä oikein sikiää`? Päiväkodit ja juopot vanhemmatko tuolaisia kasvattaa ja synnyttää ja ylläpitää, hyi olkoon.
- Gerbilisti
...harrastanut gerbiilien hoitoa, tosin ne kaikki yksilöt ovat kuolleet jo tässä aikain saatossa. Kokeilin tässä kerran rottia. Minullakin oli kaksi urosrottaa. Ne olivat myös agressiivisia, purivat yhtenään. Kerran oli niin paha puremahaava, että siitä vuoti verta koko päivän! Oli tosi ikävä kokemus rotista.
Niillä oli varmaan ollut ankea alkuelämä. Hankin ne niiden ollessa täysikasvuisia.
Olihan niistä rotista iloakin, kun muisti varoa, ettei anna sormiaan niiden ulottuville. Käsittelin niitä hanskat käsissä. Puruja niiltä piti vaihtaa aika usein, hajut olivat aika karmaisevat.
Niiden lopetus oli ikävä kokemus eläinlääkärillä, kun lopetin ne piikillä. Parempi, ettei sitä liikaa muistelekaan...
Saattaisin tykätä rotista enemmänkin, jos tämä ensimmäinen kokemukseni niistä olisi ollut positiivisempi. - työtön
Se puree ruokkijansa kättä turhankin ahnaasti.
- KillerKitty
Meiän Karma (Uros) puree aina jos häkin sisään tunkee mitä vain.
Hampaita käyttää saa ruokaan mutta itseäni alkoi ärsyttää sen näykkiminen joten aina kun häkin avasi nappasin sen syliin ja rapsutin korvien takaa. Kun Karva ei rimpuillut päästin sen takaisin häkkiin. Pureminen on vähentynyt tuolla konstilla, mutta auta armias jos olen viikonlopun poissa kotoa. Hirveä mielen osoitus.
Joko rottasi pelkää tai se vaan haluaa syödä kaiken. Luunappi nenään(ei liian kovaa tai nenästä alkaa vuotaa verta, ja rotta ei saa tuhisten kunnolla happea) ja sen jälkeen rapsutusta.
Joko oppii tai pitää lopettaa :(. - maahi
Hei, minulla oli aikoinaa kaksi poika rottaa. ja niistä toinen, Urpo nimeltään, oli myös kovinkin akressiivinen ja ihan eläinlääkärissä käytiin. Olisi kuulemma pitänyt lopettaa mutta päätin että jos veljeään ei satuta niin antaa olla ja kynsienleikkuu ja muut hoidin hanska kädessä. Silloin oli vielä mahdollisuus pitää päivät vapaana joten uskon että ihan onnellisen elämän veljensä kanssa vietti. Eihän kaikki rotista tykkää niin miks kaikkien rottien pitäs tykätä ihmisistä. :)
Nyt kun mulla on neljä poikarottaa ja kissa niin ei voi enää kokopäivää pitää poikia vapaana ja alkuun jännittikin että miten sosiaalisia noista tulee mutta ei ole vielä ainakaan ollut ongelmia.
Ps. oletko kokeillut muuten leikkaukseen viemistä, se kuulemma rauhoittaa monia poikia. Kannattaa tosi kysyä lääkäriltä... Ja uuden kamunkin mukaantulo voisi tätä "laumaeläintä" rauhoittaa?
Pitää muistaa etten oo mikään asiantuntija, kunhan arvailen omien kokemusten pohjalta... - RottaFanitus_
Hei!
Tässä vaiheessa testataan kärsivällisyyttä!:)
Aika usein,kun rotat on otettu eläinkaupasta tai huonolta kasvattajalta,jolla on esimerkiksi liikaa rottia,niistä tulee agressivisia.Olen itsekkin rottaihminen ja kyseinen asia on minullekkin tuttu! ;)
Niin kuin jo aijemmin sanoin,tässä testataan nyt kärsivällisyyttäsi vain!
Minulla oli rotta joka oli tosi kiukkuinen ja puri aika usein.
Olin kärsivällinen ja annoin rotan tottua minuun pikkuhiljaa.
Seuraa näitä vaiheita ja rottasi on varmasti keympi!:D
1.Laita häkki sellaiselle paikalle,missä vietät itse paljon aikaa!
2.Tee kaikki tavalliset toimet,esim.laitat rotille ruuan ja muuta mutta älä koske agressiiviseen rottaan.Voit koskea,jos rotta itse tulee paikalle ja selvästi on valmis ihmisen kosketukseen!:)
3.vietä häkin lähellä aikaa,juttele rotille,lue niiden vieressä vaikka kirjaa tai jotain muuta vastaavaa niin ne tottuu läsnäoloon!
4.Jos ja kun viimein rotat tulevat luoksesi kun puuhastelet jotain niin hae joku herkku ja anna niille,niin ne hoksaavat että tää tyyppihän on mahtava! ;D
5.lopulta voit jo koskea niitä ilmaan puremisvaaraa.
6.Kun voit jo koskea,odottele hetken aikaa,käytä näitä samoja vinkkejä mutta voit jo noiden ruokien laiton ja muiden yhteydessä koskea rottiin ja kohta voit kokeilla sylissä pitämistä! XD
Nämä vinkin onnistuivat minullakin!
Ja eläinrääkkääjille,painukaa hiiteen HIRVIÖT!!!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283