Ranskan valtiokin hylkäsi PSA:n

999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo pojat klubilla tiesi ton viime vuonna. Minäkin vaihdoin lexukseen. Das auto.

Äänestä

Ymmärrätkö fulcrum ollenkaan lukemaasi? Ja kun postaat tänne taloustietoja, niin oletko perehtynyt PSA:n 2012 tulostietoihin ja firman kuntoon numeroiden pohjalta.

Epäilen, että et ole.

Ranskan valtio toimi tässä kuten Suomen valtio Turun telakan kohdalla. Valtio-omistus ei ratkaise mitään, mutta valtio voi taata lainoituksia ja tämän Ranskan valtio on tehnyt.

Tosin PSA ei ole samassa jamassa kuin Turun telakka. Konserni teki n. puolen miljardin euron operatiivisen tappion 2012 (autopuoli tosin yli miljardin) liikevaihdon ollessa n. 55 miljardia euroa. Tämä raha on suoraan "kassasta pois"

Sen lisäksi konserni joutui tekemään alaskirjauksia n. 4 miljardin edestä varsinkin autopuolen omaisuusarvoon johtuen automyynnin yleistä lamasta Euroopassa. Tämä on normaalia, omaisuusarvon pitää ollan jossain tolkussa odotusarvon kanssa.

Tämä 4 miljardia on arvonalennusta, ei "oikeata" rahaa, ts. ei vaikuta yrityksen vakavaraisuuteen. PSA:lla on n. 7 miljardia euroa käteistä ja kolmen miljardin verran nostamattomia luottoja.

Meneekö PSA:lla sitten hyvin? Ei mene, firman pitää liukkaasti sopeutua myynnin notkahdukseen, Venäjä/Kiina ym. myynnin kasvu ei korvaa Etelä-Euroopan talouskriisin aiheuttamaa myynnin romahdusta, tuo lama voi kestää pitkään.

Meneekö PSA kohta konkkaan? Ei mene.

Äänestä
  • Hyvin on sitten PSA:n johto vedättänyt Ranskan johtoa, kun tekstistä saa kuva, että hyvin menee ja rahaa on ja velkaakin valmiina odottamassa vain sitä hetkeä , kun sitä tarvitaan....heheheheheh

    Kuinka tarkkaan olet todellisuudessa tutustunut tuohon PSA:n kirjanpitoon?
    Ei noita uutisa tyhjästä yleensä keksitä.

    Äänestä

  • gs birotor kirjoitti:

    Hyvin on sitten PSA:n johto vedättänyt Ranskan johtoa, kun tekstistä saa kuva, että hyvin menee ja rahaa on ja velkaakin valmiina odottamassa vain sitä hetkeä , kun sitä tarvitaan....heheheheheh

    Kuinka tarkkaan olet todellisuudessa tutustunut tuohon PSA:n kirjanpitoon?
    Ei noita uutisa tyhjästä yleensä keksitä.

    Tarkkaan ja tarkkaan, sen mitä nyt julkaisuista tiedoista saa selville. PSA:n kirjanpitoon ei oikein ole pääsyä..;)

    Mutta yritetään pysyä asiassa. Yritykset nojaavat mielellään valtioon, kun menee huonosti (meidän Turun telakka esimerkkinä). Toisaalta valtiolle on tärkeätä, että on teollisuutta joka työllistää.

    Kuten jo aeimmin sanoin, PSA:n taloudellinen tila ei ole veitsen terällä (ainakaan vielä), mutta on huomioitava autovalmistuksen erityispiirteet. Ala vaatii vankkaa lompakkoa, koska uusien mallien suunnittelu ja valmistus vaatii tolkuttomasti rahaa ennenkuin itse myynti alkaa. Ja jos uusia malleja ei tuo markkinoilla, on ennen pitkää taru loppu.

    Kassassa on vielä rahaa ja jo saatuja luottoja nostamatta. Ranskan valtion kieltäytyminen osakkuudesta on aivan järkevää, mitä helvettiä ne sillä tekisivät?. Lainoituksen takaaminen taas on fiksumpaa, koska sillä taataan omalta osaltaan PSA:n kyky tehdä tuotekehitystä uusien mallien osalta tässäkin tilanteessa

    Autoteollisuus on syvässä nesteessä Euroopassa, autojen myynti on laskenut poikkeuksellisen voimakkaasti. Kenellä valmistajalla enemmän, kenellä vähemmän. Juhlimisen aihetta ei ole yhdelläkään.

    Noista uutisista, eihän tuossa KL:n jutussa ollut mitään varsinaista uutta. Otsikko pitää olla nykyään raflaava, koska toimittajaa mitataan kliksujen perusteella. Eihän valtio koskaan ollut edes ottamassa osuutta PSA:sta, sehän oli spekulointia. Ainoa asiavirhe (tavallaan) oli tuo 5 miljardin tappio, toimittaja niputti siihen sekä operatiiivisen tappion arvonalennukset (nehän nyt tavallaan ovat realisoimattomia tappioita, osakkeenomistajien salkussa olevat PSA:n osakkeet, jotka edustavat PSA:n "arvoa", menettivät tuosta arvosta sen tappion verran. Osakekurssi voi tietysti reagoida ihan miten vaan)

    Sanotaan nyt vielä kerran.. PSA:lla ei todellakaan mene hyvin tällä hetkellä, enkä tätä mielestäni ole missään kohtaan väittänytkään, vai olenko?. Otin kantaa asiaan sen takia, että täällä innokkaimmat ovat sitä mieltä, että PSA on konkan partaalla. No ei se ole, mutta sen pitää reagoida voimakkaasti muuttuneeseen tilanteeseen. Tulevaisuus kertoo kuinka se siinä onnistuu, toivottavasti onnistuu. Se toinen vaihtoehto ei ole Euroopan etu.

    Äänestä

Nyt kaikki suomalaiset veronmaksajat pelastamaan ranskan autoteollisuutta.
Pojat klubilla pistää kohta Kataisen asialle. Saa sitten mukavan pakasteviran palkkioksi joskus.
Toytalla menee hyvin. Toyota porskuttaa.
Toyotalla minäkin ajan.

Äänestä

Hyvin PSA:lla menee, 5 miljardin tappio mutta eipä hätää kun ei ollut "oikeaa" rahaa, onkohan nuo 11000 vähennettävää työpaikkaakin jotakin "mielikuvitus" duunareita.

Äänestä

Yhdysvaltojen talous on taas kovassa nousussa. Sinne varmaan sitikka katseena kohdistaa. Ai niin mutta eihän sitikkaa saa myydä siellä. Syy on heikko laatu.

Äänestä
  • Sitikkaa saa myydä jenkeissä ja myydäänkin. Sillä miksi aikoinaan sitikka poistui USA:n markkinoilta ei ole väittämäsi kanssa mitään tekemistä.
    Oikeat syyt löytyvät netistä kun viitsii edes vähän googlettaa.
    Samasta syystä muuten muutama muukin merkki lopetti samaan aikaan autojen viennin USA:han

    Äänestä

Toisilla autonvalmistajilla menee hyvin ja toisilla huonosti. Esimerkkinä hyvin menestyvistä autonvalmistajista Toyota jonka myynti kasvoi 23% viime vuonna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fulcrum kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/ranska ei ota psata/201302364269

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu