Mua kiinnostais alottaa itsepuollustus, mut missä Turussa olis jotain paikkoja? Voisko joku kertoo jonku paikan nettiosotteen missä vois käydä tutustumassa. :) kiitos jo etukäteen vastanneille.
Itsepuollustusta? TKU!
5
1484
Vastaukset
- sonic
Turussa Kirkkotiellä sijaitsee Turun Sankukai seura, jota vetää maineikas Rolf Koivumäki. Muistaakseni Rolfilla on 5 danin mustavyö. Seuralla on oma sali ja pieni punttis joka jäsenien vapaassa käytössä. Hinnoista en tiedä koska en ole itse enää harrastanut kyseistä lajia muutamaan vuoteen.
Sankukai on karaten ja ju jutsun sekoitus. Eli käytännössä ju jutsua jossa karaten potkut, lyönnit ja katat. Tarkemmin lajista kannattaa kysellä Rolfilta.
Ensin käydään alkeiskurssi, jota seuraa jatkokurssi. Jatkokurssin päätteksi saa keltaisen vyön ja sen jälkeen vyökokeita on noin vuoden välein, mutta tähän vaikuttaa tietenkin oma aktiivisuus ja kehittyminen lajissa. Suotavaa olisi käydä ainakin kaksi kertaa viikossa, mutta kolme on mun mielestä passeli määrä jos ottaa homman tosissaan. Kaikki tämän päälle on tietysti plussaa.
Ohessa yhteystiedot
Sankukai ry.
Sankukai dojo, Kirkkotie 8-10, 20540 Turku
Rolf Koivumäki, 050-590 7660
[email protected]- junkki
shaolin on turus,joten sinne vaan . shaolin sijaitsee aninkaisten mäessä.
- tarpeen
toisaalta Turussa ei ole tarvetta itsepuolustukseen, kun siellä ei esiinny väkivaltaa. mutta tietysti taidot on hyvä olla kunnossa kun joutuu lähtemään toiselle paikkakunnalle - sellaiselle jossa saattaa olla väkivaltaista porukkaa. no, turkulaiset eivät paljon käy muilla paikkakunnilla.
- monta
netistä löytyy kaikki tarpeellinen on kungfun kaikki eläin tyylit krav magaa ym...
- jopa kungfun eläin tyylit
netistä löytyy kaikki tarpeellinen eikun googlaamaan systemaa ei suomesta löydy kaikki muu löytyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871294
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85832
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50701Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t249604Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550