Mua kiinnostais alottaa itsepuollustus, mut missä Turussa olis jotain paikkoja? Voisko joku kertoo jonku paikan nettiosotteen missä vois käydä tutustumassa. :) kiitos jo etukäteen vastanneille.
Itsepuollustusta? TKU!
5
1463
Vastaukset
- sonic
Turussa Kirkkotiellä sijaitsee Turun Sankukai seura, jota vetää maineikas Rolf Koivumäki. Muistaakseni Rolfilla on 5 danin mustavyö. Seuralla on oma sali ja pieni punttis joka jäsenien vapaassa käytössä. Hinnoista en tiedä koska en ole itse enää harrastanut kyseistä lajia muutamaan vuoteen.
Sankukai on karaten ja ju jutsun sekoitus. Eli käytännössä ju jutsua jossa karaten potkut, lyönnit ja katat. Tarkemmin lajista kannattaa kysellä Rolfilta.
Ensin käydään alkeiskurssi, jota seuraa jatkokurssi. Jatkokurssin päätteksi saa keltaisen vyön ja sen jälkeen vyökokeita on noin vuoden välein, mutta tähän vaikuttaa tietenkin oma aktiivisuus ja kehittyminen lajissa. Suotavaa olisi käydä ainakin kaksi kertaa viikossa, mutta kolme on mun mielestä passeli määrä jos ottaa homman tosissaan. Kaikki tämän päälle on tietysti plussaa.
Ohessa yhteystiedot
Sankukai ry.
Sankukai dojo, Kirkkotie 8-10, 20540 Turku
Rolf Koivumäki, 050-590 7660
[email protected]- junkki
shaolin on turus,joten sinne vaan . shaolin sijaitsee aninkaisten mäessä.
- tarpeen
toisaalta Turussa ei ole tarvetta itsepuolustukseen, kun siellä ei esiinny väkivaltaa. mutta tietysti taidot on hyvä olla kunnossa kun joutuu lähtemään toiselle paikkakunnalle - sellaiselle jossa saattaa olla väkivaltaista porukkaa. no, turkulaiset eivät paljon käy muilla paikkakunnilla.
- monta
netistä löytyy kaikki tarpeellinen on kungfun kaikki eläin tyylit krav magaa ym...
- jopa kungfun eläin tyylit
netistä löytyy kaikki tarpeellinen eikun googlaamaan systemaa ei suomesta löydy kaikki muu löytyy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183834Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223708Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972662SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202584"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322324Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642256Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202252Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611790- 901611