heppa. mimmoinen yö se onkaan täällä turussa. ruukaakko baareissa olla ihmisiä etc. onko jotain huomion arvoista tiedossa 25-vuotiaalle tyvärelle. kiitos pussss!
taiteiden yö
lelou
4605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vähän niinkun kaikki muutkin tapahtumat täällä, jokiranta on täynnä kebab-kojuja ja muuta markkinamiestä. Ja jos sää sallii, niin ainakin ennen on ollut porukkaa liikkeellä aivan valtavasti.
klo 20 Mikaelinkirkossa Tuomasmessu!!
Juopoille taas yksi syy vetää lärvät. Siellä on vähemmän taiteita, mutta sitäkin enemmän juottoloita.
Kun taiteiden yö joskus 80-luvulla alkoi, asiat olivat toisin. Silloin taidetta oli koettavissa ihan vain jokirannassa liikkumallakin. Nyt ihmismäärä on kasvanut valtavasti, etenkin jos on kaunis ilta, ja se peittää alleen nähtävän.
Niinpä sitten kannattaakin etukäteen tutustua ohjelmaa ja miettiä missä haluaa milloinkin olla. Vaihtoehtoja taiteenkin puolelta löytyy, mainitut kirkot, Sibelius museo, kirjakaupat haastatteluineen, teatterit (kaupungin, svenska ja yo-teatterit), monet pikku klubit, vanhan suurtorin alueen rakennusten sisätapahtumat jne. Siten on mahdollista kokea jotakin, mutta vain väkijoukossa tungeksiminen on sitä mitä se on.