Moikka! Mulle toi lääkäriin meno on jo kauheen vaikeeta, mutta varattu aina on yksityiselle psykologille.. Haluisin tietää kuinka ootte saaneet lääkkeenne paniikkihäiriöön. Menittekö yksityiselle? Ja saitteko lääkkeet heti ekan käyntikerran jälkeen?
Lääkkeet paniikkihäiriöön
Lääkkeee
6165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kukaan lääkäri ei voi periaatteessa ensimmäisen tapaamisen jälkeen tietää tarvitseeko henkilö lääkityksen, jos kyseessä ei ole ääritapaus niin lääkkeet otetaan käyttöön muutaman käyntikerran jälkeen. itse sain aikoinaan heti, mutta jotkut lääkäritkin tekevät hätiköityjä päätöksiä, hyvin mahdollista sekin, että saat heti lääkkeet käyttöön riippuu aivan lääkäristä.
Mitä kannattaisi sanoa, että saisin lääkkeet heti ekalla kerralla?
Mieti kuinka kuvailet vaivasi mahdollisimman tarkasti lääkärille. tsemppiä. sitä tarvitaan että löytyy sopiva lääke ilman sivuoireita.
kyllä ne lääkkeet saa heti eka kerralla... sanot vaan että tuskallinen olo on, ja et jaksa sitä enää..
yleensä heti määräävät jotain rauhoittavia siihen ensiavuks ja sit kokeiluun jonkun mielialalääkkeen :)
itellä tärppäs lääke heti ekalla kerralla eikä tarvinnu enää vaihtaa. nyt on olo paljon mukavampi.
lääkääriin siis nopiasti!!
paitsi että...en tiiä voiko psykologi määrätä lääkkeitä.. ite kävin psykologilla vaan juttelee ja lääkkeet sain terveyskeskuksen lääkäriltä. psykiatri vissiin voi määrätä lääkkeet.
Psykologi ei voi kirjoittaa reseptejä ellei ole peruskoulutukseltaan lääkäri....